Sposoby na kolkę dla biegaczy

W czasie wysiłku sportowego chyba każdy doświadczył ataku kolki. Ból jest wówczas ostry, pojawia się nagle i występuje najczęściej z lewej strony pod żebrami. Jakie są mechanizmy powstawania kolki i dlaczego potrafi tak mocno dokuczać w czasie treningu?

Ból brzucha zawsze jest związany z przykrymi doznaniami bólowymi. Atak kolki jest jednym z nich. Kolka, uniemożliwiająca dalszy wysiłek sportowy, najczęściej pojawia się zupełnie niespodziewanie. Dotyczy zwłaszcza biegaczy. Nie jest groźna dla zdrowia, ale wiąże się z ostrym (choć chwilowym) bólem. Przyczyny kolki u biegaczy nie są do końca jasne.

Kolka często dotyka biegaczy
Kolka często dotyka biegaczy (123RF)

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Wskazuje się, że ma ona związek z:

• przegrupowaniem elektrolitów w obrębie jelit;

• słabymi mięśniami, które podtrzymują przeponę;

• niewystarczającym ukrwieniem przepony;

• złą dietą;

• wypełnionymi narządami trawiennymi.

Jeśli podejmuje się bieg krótko po spożyciu posiłku, wówczas w trakcie treningu dochodzi do naciągania się krezki, a więc fałdu otrzewnej na tylnej ścianie brzucha. Może to wywołać skurcz mięśni gładkich jelit, co w efekcie prowadzi do powstania kolki. Lokalizacja bólu z lewej strony brzucha wiąże się z kolei ze skurczem mięśni, który odpowiada za wypychanie krwi z jelit do śledziony. Narząd się powiększa, a torebka śledzionowa boleśnie naciąga.

Musisz to wiedzieć

1. Jak uniknąć kolki biegaczy?

Przede wszystkim trening powinno się rozpocząć co najmniej godzinę po posiłku. Istotna jest również odpowiednia siła mięśni brzucha i przepony, dlatego warto je wzmacniać odpowiednimi ćwiczeniami. Co jednak zrobić, gdy pojawi się specyficzny ból brzucha u sportowca? Należy się zatrzymać, podnieść prawą rękę i przechylić w bok lewą stronę, wytrzymać kilka sekund i powtórzyć ćwiczenie w przeciwną stronę. Można także zwolnić bieg, przykładając prawą dłoń do brzucha tuż przy żebrach i uciskać miejsce bólu palcami. Nie wolno siadać ani kucać, bo to spotęguje bóle brzucha.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.