Trwa ładowanie...

Sesje ciążowe

Avatar placeholder
15.06.2015 09:40
Sesje ciążowe
Sesje ciążowe

Wiele przyszłych mam decyduje się na sesję ciążową, by okiem profesjonalnego fotografa uchwycić odmienny stan i zmieniające się ciało. Zdjęcia wykonane w okresie ciąży są doskonałą pamiątką, dlatego warto postarać się, by były wyjątkowe. Odrobina oryginalności i szaleństwa jest wręcz wskazana! O czym jeszcze pamiętać, pozując do zdjęć w ciąży?

spis treści

1. Jak zrobić idealne zdjęcia ciążowe?

Jeśli spodziewasz się dziecka, z pewnością widziałaś w Internecie wiele zdjęć ciężarnych kobiet. Jednym z najbardziej popularnych ujęć jest obecnie to, na którym ojciec dziecka stoi za partnerką i złącza dłonie na jej brzuchu w taki sposób, że wyglądają one jak serce. Widok jest faktycznie rozczulający, ale tylko do momentu, w którym uświadamiamy sobie, że takich zdjęć zrobiono już setki tysięcy. Jeżeli zależy ci na czymś mniej banalnym, wykaż się odwagą i przełam utarte schematy. Sesja w studiu fotograficznym to oczywiście dobry pomysł, zwłaszcza gdy chcesz pozować nago lub w bieliźnie, ale nie zapominaj, że możesz fotografować się również w plenerze. Piękna ciężarna kobieta na tle ukwieconej łąki, jeziora lub lasu wygląda majestatycznie – tego efektu nie osiągnie się w pomieszczeniu.

Doskonałym miejscem na sesję jest również dom ciężarnej. To właśnie w zaciszu własnego domu kobieta czuje się najpewniej. Sesja w domu pozwala również na uwiecznienie życia pary oczekującej na dziecko. Proste, aczkolwiek niezwykle wymowne jest zdjęcie ciężarnej w pokoju dziecięcym dotykającej brzucha i patrzącej na łóżeczko swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Doświadczeni fotografowie doradzają, by postawić właśnie na prostotę. W czasie sesji najważniejsza jest kobieta i jej dziecko, dlatego nie warto odwracać od niej uwagi krzykliwym tłem. Zdjęcie służy do opowiedzenia historii, a trudno o lepszą niż cud macierzyństwa. Doskonałym pomysłem jest włączenie partnera do sesji, uwiecznienie waszej bliskości da znacznie lepszy efekt niż wystudiowane pozy w studiu fotograficznym. Jeżeli masz już starsze dzieci, zadbaj o to, by pojawiły się na co najmniej kilku zdjęciach. Podobnie jest z domowymi zwierzakami.

2. Sesja ciążowa krok po kroku

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeśli planujesz sesję w ciąży, wybierz dobry moment na wykonanie zdjęć. Najlepsze fotografie wychodzą na początku trzeciego trymestru ciąży, zanim organizm zacznie zatrzymywać wodę i twarz będzie obrzęknięta. Zbyt wczesne robienie sesji również nie jest najlepszym pomysłem – u wielu kobiet brzuch jest jeszcze zbyt mało widoczny. Wskazane jest także szczegółowe omówienie z fotografem swoich oczekiwań względem sesji. Zanim zdecydujesz się na danego fotografa, obejrzyj jego wcześniejsze prace i zastanów się, czy odpowiada ci jego styl. Dowiedz się, czy oferuje retuszowanie zdjęć – dzięki odpowiednim programom możesz usunąć ze zdjęć rozstępy na brzuchu i inne niedoskonałości.

Przed sesją zastanów się nad doborem stroju. Wybierz takie ubrania, które do ciebie pasują i w których czujesz się wygodnie. Wiele kobiet decyduje się na stonowane kolory i eleganckie kroje, ale coraz więcej przyszłych mam chce odrobinę zaszaleć z mocnymi barwami i oryginalnymi krojami. Niektóre fotografują się nago, by ciąża była na zdjęciach bardziej widoczna. Jeśli chcesz odsłonić trochę skóry, na dzień przed sesją zrezygnuj z obcisłych ubrań, które pozostawiają ślady na ciele. Jeżeli mieścisz się w rozpięte jeansy sprzed ciąży, weź je ze sobą – kontrast pomiędzy wypukłym brzuchem i szczupłymi nogami będzie się świetnie prezentował na zdjęciach.

Kolory ubrań są oczywiście dowolne, ale doświadczeni fotografowie przyznają, że najlepsze są neutralne barwy. Jaskrawe kolory, paski i wzorki wychodzą nieco gorzej na zdjęciach. Istotny jest także krój ubrań − strój ciężarnej powinien podkreślać jej krągłości. Warto zadbać również o makijaż. Na łokcie i kolana można zaaplikować balsam nawilżający, odradza się jednak smarowanie nim brzucha. Zbytni połysk może bowiem odbijać światła znajdujące się w studiu.

Dobrym pomysłem jest pomalowanie paznokci u rąk – dłonie pojawią się na niejednym zdjęciu. Aby zmatowić błyszczącą się twarz, dobrze mieć przy sobie puder. Makijaż powinien być lekki i świeży. Jeśli jednak na co dzień malujesz się czerwoną szminką, w dniu sesji nie rezygnuj z niej. Na zdjęciach ciążowych powinnaś być sobą i nie udawać kogoś innego.

Jeżeli na sesji obecny będzie twój partner, upewnij się, że wyglądacie podobnie. Jeśli planujesz zdjęcia w jeansach, ojciec dziecka nie powinien mieć na sobie garnituru i krawata. W dniu sesji zjedz coś lekkiego i nie patrz nawet w stronę przekąsek bogatych w sól lub cukier. Jeśli sesja odbywa się w studiu, bądź punktualna. Postaraj się nie stresować zdjęciami i rozluźnij się. To twój dzień – uśmiechnij się i wykorzystaj go do maksimum!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze