Trwa ładowanie...

Sesja noworodkowa – jak wygląda i czy warto się na nią zdecydować?

Avatar placeholder
12.10.2022 23:47
Sesja noworodkowa to wspaniała pamiątka na cale życie
Sesja noworodkowa to wspaniała pamiątka na cale życie (Adobe Stock)

Pojawienie się nowego członka rodziny to dla każdego rodzica niesamowite przeżycie. Noworodki rosną bardzo szybko, dlatego świetnym pomysłem okazuje się wykonanie sesji noworodkowej, która pozwala uchwycić pierwsze dni życia naszego malucha. Jeżeli jesteś w ciąży i myślisz już o sesji noworodkowej, to dobry moment, żeby poszukać wolnego terminu u fotografa. Jak przebiega sesja noworodkowa?

spis treści

1. Kiedy na sesję noworodkową?

Przed narodzinami malucha, wielu rodziców zastanawia się, do kiedy najlepiej wykonać sesję noworodkową. Najlepszym czasem na sfotografowanie malucha są pierwsze 2 tygodnie jego życia. Dlaczego?

W ciągu 14 dni od narodzin dziecka noworodek jest bardzo spokojny, zachowuje się prawie tak, jakby nadal był w brzuszku mamy. Maluszek wtedy mocno śpi, w związku z czym będziemy mogli ułożyć go w dowolnych pozycjach i szybko wykonać sesję, bez obaw o to, że maluch będzie się niecierpliwić.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Jeśli jednak nie zdążyliśmy wykonać rodzinnej sesji noworodkowej w ciągu 14 dni od narodzin malucha, nie musimy się martwić - wykonanie sesji w późniejszym czasie również będzie dobrym pomysłem. Taka sesja będzie wyglądać po prostu nieco inaczej, ponieważ będzie bardziej lifestylowe’a.

Trzeba dodatkowo pamiętać o zarezerwowaniu terminu u fotografa z wyprzedzeniem. Sesję noworodkową warto zaplanować, będąc w ciąży, aby mieć pewność, że fotograf znajdzie wolny termin w terminie 14 dni od narodzin naszego maluszka.

2. Ile kosztuje sesja noworodkowa?

Nie da się jednoznacznie określić kosztu sesji noworodkowej, ponieważ wszystko zależy od tego, jaką ofertę ma dany fotograf i który wariant sesji wybierzemy. Najczęściej fotografowie mają w swojej ofercie kilka pakietów sesji, różniących się od siebie rozbudowaniem usługi i ilością zdjęć, jakie ostatecznie otrzymamy.

Przy ustalaniu ceny znaczenie ma także to, czy sesja wykonywana będzie w domu, czy w studio. Ceny najtańszych pakietów sesji noworodkowych w większych miastach zaczynają się od 400 zł, a kończą na ok. 1500 zł za najbardziej rozbudowany pakiet.

Oczywiście im bardziej znany fotograf w danym mieście, tym cena będzie wyższa. Niemniej jednak przy wyborze fotografa do sesji noworodkowej nie warto kierować się jak najniższą ceną. Najważniejsze jest doświadczenie, które da nam pewność, że nie tylko otrzymamy dobrej jakości zdjęcia, ale i cała sesja przebiegnie z zachowaniem bezpieczeństwa naszego malucha.

Najpopularniejsze zdjęcia z Instagrama w 2017. Wśród nich fotografie dzieci i kobiet w ciąży
Najpopularniejsze zdjęcia z Instagrama w 2017. Wśród nich fotografie dzieci i kobiet w ciąży

Na łamach serwisu BuzzFeed został opublikowany ranking najbardziej popularnych zdjęć zagranicznych gwiazd

przeczytaj artykuł

3. Sesja noworodkowa - jak się przygotować?

Sesje noworodkowe najczęściej wykonywane są w domu maluszka, by nie narazić go na niekorzystne czynniki zewnętrzne zaraz po wyjściu ze szpitala. Jeżeli więc wykonujemy sesję noworodkową w domu, warto schować niepotrzebne przedmioty.

Resztą, tzn. rozstawieniem rekwizytów i przygotowaniem pomieszczenia zajmie się doświadczony fotograf. Przed sesją trzeba również przewinąć i nakarmić maluszka oraz zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ noworodki bardzo często fotografowane są bez ubrań.

Podczas sesji noworodkowej warto także mieć w zasięgu ręki pampersy, smoczek, pieluszki tetrowe i jednorazowe oraz kocyk. Możemy także włączyć w tle relaksującą muzykę, która będzie podtrzymywać sen maluszka i jednocześnie rozluźni rodziców podczas sesji.

Jak ubrać noworodka na sesję? Większość fotografów zaleca, by na sesję ubrać noworodka w ubranka w stonowanym jasnym kolorze, które nie będą niepotrzebnie odciągać uwagi od dziecka.

Rodzice podobnie powinni ubrać jasne ubrania, które będą pasować do stroju maluszka. Jeśli decydujemy się na sesję noworodkową z rodzeństwem, wtedy też musimy zadbać o jednolity strój pozostałych członków rodziny.

4. Jak zrobić sesję noworodkową w domu?

Podczas sesji noworodkowej w domu, jak i w każdym innym miejscu, najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo maluszka i układanie go wyłącznie w bezpiecznych oraz wygodnych pozycjach. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie sesji noworodkowej z fotografem, wtedy nie musisz martwić się praktycznie o nic.

Wystarczy, że zadbasz o to, by w mieszkaniu było ciepło, tak, aby noworodek nie marzł podczas wykonywania zdjęć. Do przygotowania “planu zdjęciowego” nie potrzeba również dużej powierzchni.

Zazwyczaj to fotograf sam oceni, które pomieszczenie w domu będzie najlepsze do wykonania zdjęć i jednocześnie zajmie się rozstawieniem wszelkich rekwizytów i ułożeniem maluszka np. w koszyczku wiklinowym. Sesja noworodkowa zazwyczaj opiera się na naturalności.

Fotograf zachęca rodziców do przytulania dziecka, całowania go oraz wspólnego trzymania, czyli do codziennych chwil, które uwiecznione, będą pamiątką na całe życie.

Natomiast, jeżeli decydujemy się na samodzielne wykonanie sesji noworodkowej z rodzicami, wtedy warto zadbać o neutralne tło. Dobrze sprawdzi się nawet łóżko w sypialni, na którym położymy poszewkę w jasnych, neutralnych kolorach.

Wykonując zdjęcia maluszkowi, pozwól mu na przyjęcie jego naturalnej pozycji. Nie zmuszaj noworodka do robienia żadnych ruchów, czy otwarcia oczu. Najlepiej, jeśli uchwycimy jego pierwsze dni życia w takiej pozycji, jaką maluch przyjmie sam. Podczas sesji noworodkowej skupmy się także na detalach. Sfotografujmy nie tylko całego malucha, ale i jego maleńkie stopki oraz rączki.

5. Czy warto zrobić sesję noworodkową?

Sesja noworodkowa to bez wątpienia świetny pomysł, będący jednocześnie pamiątką na całe życie. Taka sesja to jednak nie tylko doskonała pamiątka dla rodziców, ale i dla dziecka. Ponadto zdjęcia z sesji noworodkowej mogą stanowić podarunek dla dziadków malucha i innych członków rodziny.

Dużą popularnością cieszy się również sesja noworodkowa z rodzeństwem, która pozwala uwiecznić wszystkie pociechy na jednym zdjęciu. Podczas sesji, starsze rodzeństwo będzie miało także okazję oswoić się z nowym członkiem rodziny. Śmiało można więc powiedzieć, że sesja noworodkowa jest warta wykonania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze