Trwa ładowanie...

Rosja chce testować dzieci. "Angażują się w działalność ekstremistyczną i terrorystyczną"

Avatar placeholder
06.12.2024 14:25
Głównym celem inicjatywy ma być przeciwdziałanie radykalizacji młodzieży
Głównym celem inicjatywy ma być przeciwdziałanie radykalizacji młodzieży (Getty Images)

Rada Państwa Tatarstanu zaproponowała wprowadzenie obowiązkowych testów na obecność ekstremizmu wśród rosyjskich uczniów i studentów. Projekt ustawy został opublikowany w bazie danych Dumy Państwowej.

spis treści

1. Szerzy się radykalizm wśród dzieci

Głównym celem inicjatywy ma być przeciwdziałanie radykalizacji młodzieży w obliczu rosnącej liczby ataków na placówki oświatowe oraz podpaleń wojskowych urzędów rejestracyjnych i poborowych dokonywanych przez nieletnich. Autorzy projektu uważają, że obowiązkowe testy społeczno-psychologiczne mogą być skutecznym narzędziem do wykrywania radykalnych nastrojów na wczesnym etapie.

W uzasadnieniu ustawy czytamy: "Tragiczne wydarzenia ostatnich lat wskazują na szerzenie się idei radykalizmu wśród dzieci, które aktywnie angażują się w działalność ekstremistyczną i terrorystyczną".

Inicjatywę poparł deputowany Dumy Państwowej z Tatarstanu, Airat Farrakhov.

Zobacz film: "Przemoc w rodzinie - poruszająca historia tragicznego dzieciństwa"

- W tym badaniu nie ma nic złego. Pomoże zidentyfikować pewne skłonności, pewne odchylenia. To zawsze okazja do zwrócenia większej uwagi na problem i dołożenia wszelkich starań, aby go rozwiązać, a także szansa na odejście od standardowych podejść - zauważył w rozmowie z "Gazetą Parlamentarną".

Farrakhov dodał, że szczegóły projektu ustawy zostaną wyjaśnione w drugim czytaniu.

2. Potrzeba ostrożności

Rzeczniczka Praw Dziecka Tatarstanu, Irina Wołyniec, również skomentowała propozycję, podkreślając potrzebę ostrożności. W rozmowie z Beware Media zaznaczyła, że ważne jest uwzględnienie możliwych błędów w testowaniu: jeśli dziecko przypadkowo lub dla żartu udzieli niewłaściwych odpowiedzi, nie powinno to skutkować karą ani negatywnymi konsekwencjami dla niego i jego rodziny.

- Jednak kwestia obowiązkowej weryfikacji wymaga zrównoważonego podejścia, ponieważ dotyczy nie tylko praw obywateli, ale także bezpieczeństwa państwa - podkreśliła Wołyniec.

Biorąc pod uwagę poprzednie odmowy niektórych rodziców do testowania swoich dzieci na obecność narkotyków, władze Tatarstanu proponują wprowadzenie obowiązku przeprowadzania testów na obecność ekstremizmu. Według autorów inicjatywy pozwoli to na poprawę działań prewencyjnych, edukacyjnych i informacyjnych, mających na celu zapobieganie działalności ekstremistycznej wśród nieletnich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze