Trwa ładowanie...

Rodzina patchworkowa. Czym jest, jakie są cechy rodziny patchworkowej?

Rodzina patchworkowa powstaje, gdy jedno lub obydwoje rodziców po rozstaniu, lub owdowieniu ponownie zakłada rodzinę, mając jedno lub więcej dzieci z poprzedniego związku. Rodzin tych stale przybywa w związku z rosnącą liczbą rozwodów. Dla niektórych oznaczają niekończące się problemy, dla wielu zaś to duża szansa na szczęście. Czym charakteryzuje się rodzina patchworkowa i jak się w niej odnaleźć?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Co to jest rodzina patchworkowa?

Patchwork to produkt zrobiony z pozszywanych kawałków różnych materiałów. Podobnie jest w przypadku rodzin patchworkowych. Rodzina patchworkowa, inaczej nazywana zrekonstruowaną lub wielorodzinną, to powtórny związek rozwiedzionych lub owdowiałych rodziców i ich dzieci, biologicznych oraz przybranych. Wszyscy razem stanowią jedną funkcjonującą komórkę społeczną - rodzinę.

Przynależność do rodziny patchworkowej nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie, nie jest także jasno zdefiniowana pod względem biologicznym. Rodzina zrekonstruowana nie przypomina tradycyjnej: dzieci zyskują drugą parę rodziców, dziadków, kuzynów itd.

Jak zapraszać na wesele rodziny patchworkowe?
Jak zapraszać na wesele rodziny patchworkowe?

Zapraszanie gości na wesele może być bardziej kłopotliwe, niż się wydaje. O związanych z tym zasadach savoir-vivre’u już...

przeczytaj artykuł

2. Czym charakteryzuje się rodzina patchworkowa?

Tym, co wyróżnia rodzinę patchworkową, są prawidłowe relacje z poprzednimi partnerami oraz traktowanie wszystkich dzieci jak rodzeństwa. Czasem relacje te są na tyle dobre, że byli partnerzy z nowymi małżonkami, a także wspólnymi dziećmi spędzają wolny czas razem, wyjeżdżają na wakacje itp.

W 2001 roku badaczka Alina Dobosz - Sztuba wyodrębniła 7 cech patchworkowej rodziny:

 • Biologiczni rodzice dziecka mieszkają osobno.
 • Dorośli członkowie rodziny zrekonstruowanej są po rozwodzie lub stracili bliską osobę w wyniku śmierci; czynniki te mogą utrudniać tworzenie właściwych relacji w nowym związku.
 • Patchworkowa rodzina może odczuwać brak aprobaty ze strony rodzin pochodzenia partnerów.
 • Dzieci z rodzin patchworkowych należą do więcej niż jednej wspólnoty rodzinnej.
 • Przybrani rodzice - macocha, ojczym, nie mają praw rodzicielskich wobec przybranego dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której "nowy" rodzic przysposabia dziecko partnera.
 • Rola macochy i ojczyma jest nabyta, nie wynika z biologicznych więzi.
 • Rodzina zrekonstruowana tworzy swoją historię od nowa.

3. Zalety rodzin patchworkowych

Niewątpliwym plusem rodzin zrekonstruowanych jest to, że zawierane są najczęściej ze względów uczuciowych, wejście w relację zaś jest dokładnie przemyślane. Zazwyczaj powtórne związki małżeńskie są udane, a poziom zadowolenia wzrasta z wiekiem.

Negatywne doświadczenia z poprzednich związków pomagają unikać niektórych błędów w nowej relacji, ponadto, jeśli tylko rodzice ponad niechęć do byłych partnerów będą stawiać dobro dziecka, jest szansa na stworzenie dobrej patchworkowej rodziny.

Dzieci zyskują nowe bliskie osoby, a większa rodzina może stanowić dla nich dużą wartość. Jeśli relacje między jej członkami będą ciepłe, a dzieci będą się stykać z różnymi punktami widzenia, mogą wyrosnąć na otwartych, zaradnych życiowo ludzi.

Jak wygląda współczesna rodzina i jaka jest jej rola w życiu dziecka? (WIDEO)
Jak wygląda współczesna rodzina i jaka jest jej rola w życiu dziecka? (WIDEO)

Rodzina jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Jej rolą nie jest tylko wychowanie dziecka, ale też ma...

przeczytaj artykuł

4. Jakie problemy mogą pojawić się w rodzinie patchworkowej?

Warto mieć świadomość, że w rodzinie patchworkowej mogą pojawić się także problemy, takie jak m.in.:

 • spory o metody wychowawcze;
 • kłótnie między byłymi partnerami;
 • zazdrość dzieci o nowych partnerów lub przybrane dzieci;
 • zazdrość partnera o kontakty z byłymi (których niestety nie sposób uniknąć z uwagi na wspólne dzieci);
 • brak praw rodzicielskich przybranych rodziców i istnienie rodziców biologicznych, którzy mają swoje poglądy na wychowanie dzieci;
 • konflikt lojalnościowy dziecka względem drugiego rodzica;
 • utrwalone negatywne stereotypy wokół ojczyma i macochy.

Mimo to powinniśmy pamiętać, iż o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym dziecka głównie decyduje atmosfera panująca w rodzinie, a nie to, czy jest ona tradycyjna, czy też patchworkowa. Należy mieć na uwadze, że szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.