Trwa ładowanie...

Refleksy na włosach a szkoła

Refleksy na włosach, kolorowe pasemka lub doczepiane warkoczyki są wśród dziewczynek bardzo popularne. Najczęściej zdobią ich włosy w czasie wakacji, ale zdarza się, że nie zdążą się zmyć przed pierwszym dzwonkiem. Przeczytajcie, czy szkoła może zabronić farbowania włosów.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Refleksy na włosach uczennicy

Farbowanie włosów dzieciom, zwłaszcza na okres wolny od szkoły, jest coraz popularniejsze. Na rynku dostępne są bezpieczne farby dla dzieci, co pozwala rodzicom zaakceptować tę chwilową zmianę wyglądu.

Co jednak w sytuacji, gdy kolorowe włosy u dzieci są mocno krytykowane przez nauczycieli? I czy w ogóle pedagodzy mają prawo ingerować w kolor włosów dziecka?

I tak, i nie. W prawie oświatowym nie ma mowy o wyglądzie ucznia, m.in. jego fryzury. Każda szkoła ma jednak swój statut, czyli najważniejszy dokument określający funkcjonowanie placówki, w którym może się znaleźć zapis dotyczący wyglądu i ubioru uczniów. Jeśli pojawia się tam informacja o tym, że kolorowe pasemka na włosach są niedopuszczalne, trzeba się tej zasady trzymać.

Pojawia się jednak pytanie, co wnosi taki zapis. Uczeń w szkole powinien być przede wszystkim oceniany pod kątem zdobytej wiedzy i zachowania wobec innych, nie zaś w kontekście ubioru czy wyglądu.

Co jednak ważne, taki zapis w statucie powinien być przedyskutowany nie tylko w gronie rady pedagogicznej, ale też rodziców.

Azbest w zestawach do makijażu dla dzieci i cieniach do powiek. Jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia
Azbest w zestawach do makijażu dla dzieci i cieniach do powiek. Jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia

Naukowcy z amerykańskiej organizacji pozarządowej postanowili dokładnie przebadać składniki powszechnie

przeczytaj artykuł

2. Kolorowe włosy na wakacje?

Jeśli nasza pociecha marzy o tym, by mieć warkoczyki, pasemka lub kolorowe końcówki włosów, a jednocześnie nie chcecie problemów w szkole, warto zmienić fryzurę na czas wakacji. Dwa miesiące to dużo czasu, by włosy wróciły do swojego naturalnego wyglądu.

Przed zabiegiem warto jednak porozmawiać z dzieckiem i zapytać o powód jego decyzji. Jeśli faktycznie podobają się mu tego rodzaju fryzury, warto rozważyć wspólne nałożenie specjalnej farby. Jeśli jednak robi to tylko pod wpływem mody lub by przypodobać się rówieśnikom, poproście, by raz jeszcze przemyślało swoją decyzję.

3. Czym farbować dziecku włosy?

Kolorowe włosy dla dzieci to z jednej strony moda, z drugiej zaś element zmiany wyglądu, którymi są zainteresowani i dziewczynki, i chłopcy. Dorośli też podchodzą do tego tematu z dużym dystansem, stąd nikogo nie dziwią już różowe pasma czy kolorowe końcówki na ciemnych włosach. Im więcej barw w naszym życiu, tym lepiej!

Czym zafarbować włosy na krótki czas? Dostępne są:

  • kreda do włosów
  • pianka do włosów
  • kolorowy spray do włosów dla dzieci
  • płukanka do włosów
  • maskara do włosów (idealna, by zrobić kolorowe pasemka do włosów dla dzieci)
  • wosk koloryzujący

Zmywalne farby do włosów dla dzieci można kupić w większości drogerii. Ale uwaga: farba do włosów dla dzieci powinna być nietoksyczna, bez amoniaku, wyprodukowana z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia dzieci i środowiska składników.

Pamiętajmy też, że czas, po którym farba powinna się zmyć z włosów, jest tylko orientacyjny. Najczęściej są to 1-2 tygodnie (albo 5-10 myć wodą z szamponem), ale wiele zależy od formy naszej fryzury (np. zniszczone włosy intensywniej wchłaniają farbę, ale też trudniej ją zmyć).

31-latka z Ukrainy ma włosy za kostki. Nazywają ją ukraińską Roszpunką
31-latka z Ukrainy ma włosy za kostki. Nazywają ją ukraińską Roszpunką

Gdy idzie chodnikiem, mijające ją dziewczynki krzyczą "Roszpunka!". Alona Anufriieva jest podobna do

przeczytaj artykuł

4. Czym farbować włosy na jeden dzień?

Urodziny lub impreza u koleżanki, a może sylwestrowe szaleństwo? Na każdą z tych okazji przyda się jednodniowa farba do włosów. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie wyrażamy zgody na farbowanie włosów (np. ze względu na szkołę), ale jednocześnie chcemy dać dziecku nieco swobody.

A jeśli nie chcemy używać farby do włosów dla dzieci, kolorowe włosy dla dziewczynki uzyskamy poprzez wykorzystanie... bibuły! To domowy sposób na pasma w barwnych odcieniach, który nie niszczy włosów, jest bezpieczny i nietoksyczny, ale i błyskawicznie się zmywa (już po pierwszym myciu).

Taka farba dla dzieci do włosów jest jednak dość brudząca, dlatego przed zabiegiem trzeba pamiętać o założeniu rękawiczek oraz koszulki, której nie będzie szkoda poplamić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.