Recenzja książki "Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli" Walter Mishel - Wydawnictwo Smak Słowa

Test Marshmallow jest znanym badaniem psychologicznym Waltera Mishela, które polegało na sprawdzeniu samokontroli u małych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jego nazwa wzięła się od sławnych pianek Marshmallow, które między innymi były wykorzystywane w czasie tego testu. Stały się one symbolem przełomowych badań nad samokontrolą u maluchów i jej wpływem na osiągnięcie sukcesu w przyszłym życiu. Walter Mishel jest psychologiem, aktualnie profesorem Uniwersytetu Columbia i od lat 60-tych zajmuje się tego rodzaju badaniami samokontroli, a swoje wnioski zapisał w licznych już publikacjach.

"Test Marshmallow" Walter Mischel - Wydawnictwo Smak Słowa
"Test Marshmallow" Walter Mischel - Wydawnictwo Smak Słowa

Na czym polegało badanie? Dziecko było pozostawiane w pokoju bez żadnych ciekawych elementów, które mogłyby odwrócić jego uwagę, za to z lustrem weneckim, przez które było obserwowane przez badaczy. Maluch miał przed sobą piankę Marshmallow lub inny ulubiony słodycz. Miał usiedzieć przez nieznany mu czas – aż do powrotu opiekuna – bez zjedzenia kuszących słodkości, by potem otrzymać ich dwa razy więcej lub zjeść je od razu i nie otrzymać dodatkowej porcji.

Dzieci przyjmowały najróżniejsze strategie, które autor książki omawia w poszczególnych rozdziałach. Zwraca tu uwagę na system gorący i chłodny oraz strategie wydłużania czasu oczekiwania poprzez ochładzanie – zmniejszanie apetyczności nagrody. Uczestnik testu mógł np. wyobrażać sobie, że pianka jest obrazkiem lub obłokiem na niebie.

Książka „Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli” Waltera Mishela od Wydawnictwa Smak Słowa przybliża czytelnikom wspomniane badanie, wnioski, jakie wyciągali z niego eksperci, jego kontynuacje itp. Jest to dosyć naukowa publikacja, ale za to bogata w liczne anegdoty, przykłady z konkretnych sytuacji i dotyczące osób istniejących, które prawdziwie brały udział w teście oraz pomagały autorowi w przygotowywaniu książki. Dzięki takiemu przedstawieniu trudnej przecież kwestii samokontroli, lektura była interesujące i nie zanudzała, mimo że kręciła się dookoła jednego tematu.

Metody pomagające dzieciom wydłużyć proces czekania mogą pomóc również osobom dorosłym np. w rzuceniu palenia (autor podjął ostateczną decyzję o rozstaniu z nałogiem, gdy zobaczył pacjenta z rakiem płuc przewożonego na kolejne zabiegi – wyobraził sobie siebie na jego miejscu, co skutecznie pomogło mu zwalczyć uzależnienie) czy w odchudzaniu (odmawiając sobie słodkości na myśl o brzydkim wyglądzie w bikini na wakacjach).

Nie myśli się o przyjemnych aspektach („Zaraz poczuję słodycz lukru w swoich ustach.”), ale raczej w negatywnych („Będę tego żałować i znowu waga wskaże kilogram więcej”). Okazuje się więc, że samokontrolę i silną wolę można wyćwiczyć! Jest to szczególnie ważne u małych dzieci, ale również osoby dorosłe nie są skazane na porażkę. Nic nie przychodzi bez wysiłku, więc może nie od razu zauważymy efekty, ale nie należy się poddawać i ciągle trzeba dążyć do poprawienia własnych wyników.

Samokontrola jest cechą, która znacząco wpływa na nasz sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, pomaga osiągnąć szczęście w związkach, a także wspinać się na kolejne szczeble kariery. Bardzo podobało mi się wyjaśnienie Waltera Mishela „wpadek” sławnych ludzi, np. prezydenta Clintona i jego romansu.

Nie podważa jego umiejętności politycznych i strategicznych. Pokazuje, że każdy jest człowiekiem i może wykazywać się niesamowitymi zdolnościami w jednej dziedzinie życia, by w drugiej niestety zaprzepaścić wszystkie swoje możliwości pod wpływem impulsu. Autor nie potępia, ale pomaga zrozumieć i jednocześnie uczy, jak sprawić, by w naszym życiu uniknąć tego rodzaju porażek.

Warto nauczyć się dystansowania i chłodzenia swoich reakcji zanim jeszcze ujrzą one światło dzienne. Na początku lektury spodziewałam się konkretnych wskazówek, metod wspomagających ćwiczenie samokontroli, czyli takich, które pomogą mi szybko zrozumieć i zastosować konkretne techniki. Nie do końca to otrzymałam, jednak książka „Test Marshmallow” bardzo mnie wzbogaciła.

Konkretne metody zostały opisane dopiero pod koniec, a całość to przedstawienie testu, omówienie jego przebiegu oraz wniosków z jego przeprowadzenia. Wszystko to zostało uzupełnione prawdziwymi historiami i anegdotami, napisane w jasny sposób, bez skomplikowanego psychologicznego języka.

Na zielonej okładce widnieje biała pianka Mashmallow... Czy ty zdołałbyś się jej oprzeć? A małe dziecko w wieku od 3 do 7 lat? Zachęcam wszystkich do lektury.

Alicja Barszcz, 8 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

Jaką rolę w życiu dziecka mają dziadkowie? Zapraszamy do przeczytania książki "Pomocy, będziemy dziadkami!" napisaną przez Romana Leuthnera w wydaną przez GWP.

Testy i recenzje

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

"Stworzenie świata" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Stworzenie świata". "Historie biblijne" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Historie biblijne". "Narodziny Jezusa" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty...