Trwa ładowanie...

Psy na placach zabaw. Ich właściciele nie widzą problemu

Nie ma przepisów, które zabraniałyby wstępu psom. Niektóre instytucje zaznaczają, że na ich teren nie można wprowadzać zwierząt, jednak nie jest to uregulowane prawnie. Istnieją jedynie ogólnie przyjęte zasady życia społecznego, których zdecydowana większość obywateli stara się przestrzegać. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy są one całkowicie pomijane. Zdarza się, że niektórzy właściciele psów ignorują ogólnie przyjęte zasady i wyprowadzają swoje czworonogi na terenie placów zabaw. Jedna z matek opisała problem, gdy na każdym placu zabaw w swojej okolicy zobaczyła psy.

Zobacz film: "Pies uratował dziecko z płonącego domu"

spis treści

1. Psy na placu zabaw

Pani Agata zwróciła uwagę na bardzo częsty problem. W swoim poście na Facebooku udostępniła zdjęcia placów zabaw dla dzieci, na których widać beztrosko spuszczone psy. Kobieta zauważyła, że właściciele czworonogów nie widzą problemu we wpuszczaniu ich do bawiących się dzieci.

"Czy naprawdę psy muszą być wpuszczane wszędzie? Są miejsca, gdzie nie powinno ich być. Czy tak trudno zrozumieć, że nie każde dziecko kocha psy i nie każdy pies zawsze i wszędzie pokocha każde dziecko? A potem: "On nigdy, nikogo nie ugryzł, nie wiem, jak to się mogło stać...". W moim domu rodzinnym zawsze były psy, ale pewnych zachowań nie potrafię zrozumieć" – pisze kobieta.

Pies na placu zabaw
Pies na placu zabaw (Facebook)

Młoda matka dodała, że wraz ze swoim dzieckiem chodziła od jednego placu zabaw do drugiego, by znaleźć miejsce, w którym nie będzie na terenie psów.

"Jak kiedyś zwróciłam uwagę jednej pani, która przyszła na plac zabaw z pieskiem, to zaczęła się na mnie drzeć. Miałam to nieszczęście, że inni rodzice ją poparli" - wspomina pani Agata.

Wielu rodziców zgromadzonych na facebookowej grupie również wyraziło swoje niezadowolenie. W komentarzach przyznali, że problem jest szeroki i dotyczy większości osiedli. Użytkownicy zwaracją uwagę na złożoność tej sytuacji. Wprowadzanie zwierząt na teren placów zabaw nie tylko wiąże się z nieczystościami zostawianymi przez pupili, ale również ryzykiem pogryzienia. Nie każdy pies dobrze znosi towarzystwo dzieci i odwrotnie.

"To jest plac zabaw, o który walczyliśmy dla naszych dzieci, a nie wybieg dla psów. Kocham zwierzęta, ale ich właściciele powinni trochę się zastanowić i nie zachowywać się jak by wszystko im pupilom się należało" – pisze jedna z matek.

Psy na placu zabaw
Psy na placu zabaw (Facebook)

"U mnie na osiedlu, właściciele czworonogów zrobili sobie publiczną kuwetę dla swoich pupili z piaskownicy dla dzieci" – zauważa druga.

"Ostatnio byłem świadkiem, jak dwójka dorosłych ludzi plus ich pies, świetnie się bawią na placu zabaw. Na prośbę o opuszczenie terenu, bo to nie jest miejsca dla psa, pan stwierdził, że jego mops to nie jest pies. Pani wielce rozbawiona sytuacją, że ktoś jej zwraca uwagę i rzuca tekst "piesek już jest wysiusiany i wykupkany więc nie załatwi się na placu zabaw". A co jeśli ten nie-pies kogoś ugryzie?" – zastanawia się ojciec.

2. Plac zabaw - przepisy

Nie ma przepisów, które wymagają, by plac zabaw był ogrodzony. Taka potrzeba wynika głównie z odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. W końcu najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców.

Wchodząc z maluchem na plac zabaw, zawsze należy mieć oczy dookoła głowy. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by zdarzyło się nieszczęście. Obecność dorosłego opiekuna na placu zabaw jest niezbędna, by móc szybko zareagować w sytuacji zagrożenia lub wypadku.

Ogradzanie placów zabaw powinno być wykonywane, gdy plac zlokalizowany jest blisko drogi lub parkingu. Dzieci w ferworze zabawy mogą wybiec wprost pod koła samochodu.

Bardzo ważną funkcją ogrodzenia jest też ochrona przed zwierzętami. Właściciele czworonogów niestety często nie zwracają uwagi, gdzie ich zwierzaki załatwiają swoje potrzeby. Jednak spuszczony ze smyczy pies nie będzie chciał wchodzić na ogrodzony teren placu zabaw, żeby oddać mocz specjalnie do piaskownicy. Dzięki temu istnieje szansa na zachowanie czystości na dłużej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.