Trwa ładowanie...

Przewoził dziecko bez fotelika. Wypadło przez okno z samochodu

Eksperci i funkcjonariusze nie bez powodu stale apelują, by odpowiednio zabezpieczać dziecko, gdy podróżujemy z nim samochodem. Jednak czasami zapominamy o tych podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Tak jak pewien rodzic, który udał się w podróż wraz ze swoją pociechą. Kierowca zatrzymał się na światłach, a gdy ruszył, maluch wypadł przez tylną szybę. Opiekun nawet tego nie zauważył i pojechał dalej, zostawiając dziecko na drodze.

Dziecko wypadło przez okno z samochodu
Dziecko wypadło przez okno z samochodu (Facebook)
spis treści

1. Przewoził dziecko bez fotelika

Często słyszymy pytanie - czy fotelik samochodowy jest konieczny?

Odpowiedź brzmi - tak.

Dlaczego nie wystarczy samo trzymanie malucha w ramionach czy na kolanach? Dlatego, że w czasie wypadku na pewno nie uda nam się dziecka utrzymać. Wówczas z ogromną siłą uderzy ono w deskę rozdzielczą lub w szybę.

Statystyki policyjne mówią wyraźnie, że dzieci, które przewożone były zgodnie z zasadami, wychodziły z wypadków w dużo lepszym stanie niż pozostali uczestnicy zdarzenia.

O tym, jakie konsekwencje mogą wynikać z nieprawidłowego przewożenia dziecka w aucie, możemy przekonać się, oglądając opublikowane w internecie nagranie.

Na krótkim filmiku uwieczniono mrożącą krew w żyłach scenę. Kierujący Teslą Model S zatrzymuje się na światłach. W samochodzie znajduje się również małe dziecko. Nie jest ono jednak w odpowiedni sposób zabezpieczone. Maluch nie podróżuje w foteliku samochodowym, tylko beztrosko chodzi po tylnej kanapie. Widzimy również, że kierowca nie zamknął tylnego okna w samochodzie.

To przepis na tragedię.

Gdy samochód rusza, dziecko wypada przez okno na asfalt. Jego opiekun nawet tego nie zauważa i jakby nic się nie stało rusza w dalszą drogę. Dopiero inni uczestnicy ruchy zatrzymują się, aby pomóc maluchowi.

2. Wyższy mandat za brak fotelika samochodowego

Jeśli apele funkcjonariuszy i filmiki obrazujące wypadki z udziałem dzieci nie przekonują niektórych do odpowiedniego zabezpieczania pociech w trakcie jazdy, to może konsekwencje prawne zmobilizują opiekunów do stosowania przepisów.

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zwiększa kary za wykroczenia na polskich drogach.

Według nowego taryfikatora narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem jest karane mandatem w wysokości 300 zł oraz 6 punktami karnymi. Policja może nałożyć taką grzywnę na kierowców, którzy nie tylko przewożą dzieci bez fotelika, ale także w sytuacji, w której jest on nieprawidłowo przymocowany.

Jednak to nie mandaty i punkty karne powinny motywować rodziców do przestrzegania prawa. Impulsem powinna być tu troska o bezpieczeństwo dziecka. Prawda jest taka, że tylko fotelik dobrej jakości, zamontowany w sposób należyty może ochronić dziecko w czasie wypadku samochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.