Trwa ładowanie...

Problemy z płodnością? Możesz je wykryć z pomocą aplikacji mobilnej!

Avatar placeholder
10.03.2020 15:22
aplikacja
aplikacja

Ania ma 35 lat i od 1.5 roku bezskutecznie stara się o dziecko. Odkąd pamięta miała bolesne miesiączki, ból często był na tyle silny, że wyłączał ją z codziennego życia. Myślała, że taka jej uroda, przecież nie miała żadnych innych dolegliwości, była młoda, zdrowa i wysportowana. Nie łączyła swoich bolesnych miesiączek z objawami choroby.

Po kilku miesiącach bezowocnych starań o dziecko, zaczęła obserwować swoje cykle miesiączkowe w aplikacji OvuFriend, którą poleciła jej koleżanka. Jednym z zadań specjalnych aplikacji jest zwiększanie szans na zajście w ciążę, poprzez wyznaczanie terminu dni płodnych i owulacji. Ale aplikacja potrafi znacznie więcej - każdego dnia analizuje wprowadzane przez kobietę objawy i dolegliwości pod kątem potencjalnych problemów z płodnością. Tak było właśnie w przypadku Ani, po kilku cyklach aplikacja pozwoliła jej wpaść na trop nieprawidłowych bolesnych miesiączek i różnego rodzaju bóli w trakcie cyklu, które mogą być związane z endometriozą. Endometrioza to choroba kobiecego układu rozrodczego, która może znacząco obniżać płodność i uniemożliwiać zajście w ciążę. Ania trafiła do specjalisty, który potwierdził wstępną diagnozę. Biorąc pod uwagę, że diagnoza endometriozy to długotrwały proces (średnio trwa aż 7.5 roku!), Ania zaoszczędziła kilka cennych lat. Dwa miesiące temu miała zabieg laparoskopii, a kilka dni temu zobaczyła wymarzone dwie kreski na teście ciążowym… Na razie nie chce zapeszać, bo to bardzo wczesna ciąża, ale twierdzi, że nigdy nie była tak szczęśliwa!

1. Inteligentna aplikacja

Zespół naukowców od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego we współpracy z najlepszymi ekspertami medycznymi stworzyli algorytmy, które są w stanie uczyć się kobiecej płodności, czerpać i dostarczać informacje o zdrowiu intymnym, a także ewentualnych zaburzeniach hormonalnych. Wszystko w ramach projektu badawczo - naukowego wspieranego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

2. Jakie problemy pomoże Ci wykryć aplikacja do zadań specjalnych?

Zaburzenia hormonalne - problemy z cyklem miesiączkowym

Zaburzenia hormonalne bardzo często objawiają się odchyleniami w kobiecych cyklach miesiączkowych. Mogą pojawiać się nieregularne miesiączki, obfite/skąpe krwawienia miesiączkowe, za długie cykle (trwające powyżej 35 dni), za krótkie cykle (trwające poniżej 21 dni). Zapisując objawy w aplikacji miesiączkowej, kobieta ma szansę dowiedzieć się, czy długość jej cyklu oraz długości jego poszczególnych faz są w normie. Czy występują jakieś odchylenia, które być może wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Innymi objawami zaburzeń hormonalnych mogą być subiektywne dolegliwości odczuwane przez kobiety. Należą do nich m.in.: problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała (zarówno nadwaga, jak i niedowaga), wypadanie włosów, problemy z cerą (np. trądzik), brak ochoty na seks (problemy z niskim libido), trudności z zajściem w ciążę, wzdęcia, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, czy obniżony nastrój. Wiele z tych objawów kobiety mogą każdego dnia zaznaczać w aplikacji, a aplikacja będzie je na bieżąco analizowała. Do wyboru w aplikacji OvuFriend jest aż 50 symptomów.

O jakich zaburzeniach hormonalnych mogą świadczyć wymienione objawy? Najczęściej są to: • problemy z hormonami tarczycy (np. niedoczynność/nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto), • problemy z kortyzolem (tzw. hormonem stresu), • problemy z testosteronem i innymi “męskimi” hormonami (androgenami), • problemy z estrogenem (kobiecy hormon odpowiedzialny np. za poziom libido), • problemy z progesteronem (odpowiedzialny m.in. na utrzymanie wczesnej ciąży), • problemy z insuliną (np. insulinooporność), • problemy z prolaktyną (np. hiperprolaktynemia).

Jeśli aplikacja wśród odnotowywanych przez kobietę objawów, czy na podstawie charakterystyk jej cyklu miesiączkowego wykryje coś, co warto skonsultować z lekarzem, poinformuje o tym.

Zaburzenia owulacji - cykle bezowulacyjne

Całkowity brak owulacji lub częste występowanie cykli bezowulacyjnych to jedna z najczęstszych przyczyn kobiecej niepłodności. Kiedy nie dochodzi do owulacji, komórka jajowa nie zostaje uwolniona z jajnika, zatem zajście w ciążę nie jest możliwe.

Prawdą jest, że każdej kobiecie zdarzają się cykle bezowulacyjne - jeśli taka sytuacja ma miejsce 1-2 razy do roku, to raczej nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak takich cykli jest więcej, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Jedną z częstych przyczyn braku owulacji jest Zespół Policystycznych Jajników (PCOS), który wg danych może być odpowiedzialny za ponad 70% przypadków cykli bezowulacyjnych. Schorzenie może dotykać nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym, powodując często niepłodność, problemy z wagą, czy cerą. Charakterystyczna dla PCOS jest drobnotorbielowatość jajników, obecność podwyższonego stężenia męskich hormonów (androgenów) oraz wspomniane już zaburzenia cyklu miesiączkowego (brak owulacji, wydłużone cykle, rzadkie miesiączki, a w skrajnych przypadkach zatrzymanie miesiączek).

Obraz PCOS u każdej kobiety może być inny, dlatego niekiedy trafne postawienie diagnozy może się przedłużać, w szczególności, jeśli kobieta nie sprawdza, czy owulacja u niej występuje. Prowadząc jednak obserwacje w aplikacji miesiączkowej, może dowiedzieć się na wczesnym etapie o ewentualnych problemach z owulacją (np. gdy system nie wyznacza owulacji przez kilka kolejnych cykli), a także z innymi dolegliwościami, które mogą wskazywać na PCOS.

Endometrioza

Endometrioza to choroba kobiecego układu rozrodczego, która objawia się obecnością endometrium (błona śluzowa macicy) poza jamą macicy, czyli w miejscach, gdzie nie powinno jej być, np. w jajnikach, pęcherzu moczowym, czy jelicie. Ogniska endometrium rozsiane poza jamą macicy, podlegają dokładnie takim samym zmianom, co błona śluzowa w macicy w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Zatem po owulacji rozrastają się, spulchniają (tak jak błona śluzowa macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej), następnie złuszczają i krwawią. Cały proces może powodować dolegliwości bólowe np. ból brzucha w różnych fazach cyklu, ból podczas współżycia, czy ból przy wypróżnianiu. Innymi objawami endometriozy mogą być obfite, bolesne i długie krwawienia miesiączkowe.

Prowadząc obserwacje i śledząc cykle miesiączkowe, kobieta może dowiedzieć się, czy doświadczane przez nią objawy i dolegliwości w trakcie różnych faz cyklu miesiączkowego, mogą wskazywać na endometriozę.

Zaburzenia fazy lutealnej

Faza lutealna, to ostatnia faza cyklu miesiączkowego, czyli ta która zaczyna się po owulacji i trwa do kolejnej miesiączki. Optymalna długość fazy lutealnej to 10-16 dni i zazwyczaj ma ona stałą długość w każdym cyklu miesiączkowym. Jeśli jednak faza lutealna trwa krócej (poniżej 10 dni), może to świadczyć o niedomodze lutealnej, lub inaczej o niedomodze ciałka żółtego. Szybkie wykrycie problemów z fazą lutealną może być szczególnie istotne dla kobiet, które planują ciążę lub starają się o dziecko. Zbyt krótka faza lutealna może powodować, że organizm nie zdąży przygotować się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Innymi słowy warunki w macicy nie będą odpowiednie, aby przyjąć zarodek. Zaburzenia fazy lutealnej są więc częstą przyczyną niepowodzeń podczas starań o dziecko, a także mogą być przyczyną nawracających poronień.

Prowadząc aplikację miesiączkową, kobieta ma szansę dowiedzieć się, ile trwa u niej faza lutealna, czy jej długość jest prawidłowa, czy poza normą. To bardzo ważna informacja dla lekarza, który w takiej sytuacji dokładnie wie, jakie badanie zlecić i co sprawdzić w pierwszej kolejności.

Problemy z płodnością i pomoc specjalistów

Algorytmy sztucznej inteligencji każdego dnia indywidualnie analizują wpisywane dane i informacje. Oprócz wspomnianych wyżej problemów związanych z kobiecym zdrowiem intymnym, system może również zasugerować konsultacje innych objawów, czy dolegliwości. Przykładowo mogą to być nietypowe plamienia/krwawienia z pochwy, które nie są związane z miesiączką, często powtarzające się różnego rodzaju bóle, obniżony nastrój lub problemy ze snem.

Celem aplikacji jest wsparcie kobiety poprzez dostarczenie jej wiarygodnych analiz i statystyk o jej płodności bazujących na danych i nauce oraz wspieranie w jak najlepszym dbaniu o siebie. Ważne jest nie czekanie zbyt długo, jeśli pojawi się problem - z dzisiejszą technologią i analityką danych w warunkach domowych analizując cykle miesiączkowe i wpisywane symptomy, możliwe jest wykrycie potencjalnych nieprawidłowości, które warto skonsultować z lekarzem. Twórcy aplikacji OvuFriend podpowiadają, że należy jednak pamiętać, że żadna nawet najbardziej wiarygodna aplikacja nie może zastąpić konsultacji lekarskiej. Może nam podpowiedzieć, które objawy warto skonsultować, ale nigdy nie może zastąpić rzetelnego badania lekarskiego. Dlatego oprócz analityki, w OvuFriend wybrane użytkowniczki w przypadku pojawienia się problemów z płodnością, mają możliwość skorzystania z wizyt diagnostycznych objętych dużymi rabatami.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze