Trwa ładowanie...

Poziom hormonów a faza cyklu miesiączkowego

Avatar placeholder
17.05.2017 13:05
Poziom hormonów a faza cyklu miesiączkowego
Poziom hormonów a faza cyklu miesiączkowego

Hormony odpowiadają za cykl miesiączkowy, ale nie tylko. Ich poziom wpływa na samopoczucie każdej kobiety. Niekiedy bardzo trudno nad nimi zapanować. Kluczem do sukcesu może być zrozumienie poszczególnych faz cyklu miesiączkowego. To podczas niego wzrasta lub spada poziom estrogenu lub progesteronu. Jak zatem wygląda poziom hormonów w poszczególnych fazach cyklu?

spis treści

1. Hormony a nastrój kobiety

Długość cyklu wynosi najczęściej od 25 do 31 dni. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień krwawienia. Podczas cyklu poziom hormonów nieustannie się podnosi i spada. Wszystko to wpływa na nastrój kobiety – na to, czy jest wesoła, czy jest smutna, czy jest spokojna czy agresywna. Nad huśtawką emocjonalną można jednak zapanować. Trzeba tylko dobrze poznać swojego przeciwnika, z którym, jak w tym przypadku, należy iść przez życie ramię w ramię.

Długość cyklu wynosi najczęściej od 25 do 31 dni
Długość cyklu wynosi najczęściej od 25 do 31 dni (123RF)

2. Fazy cyklu miesiączkowego

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Podczas pierwszych dni cyklu (1–5 dzień) poziom hormonów spada. Błona śluzowa macicy zaczyna się łuszczyć i zostaje wydalona z krwią miesiączkową. Pęcherzyki jajnikowe zaczynają się rozwijać na nowo. Niski poziom estrogenów i progesteronu wpływa także na lepszy nastrój kobiety. Ciało nie jest opuchnięte, a dodatkowo niski poziom estrogenu sprawia, że przemiana materii jest znacznie szybsza. Podczas miesiączki pojawiają się jednak bolesne skurcze brzucha, ból dolnej części pleców, a także senność.

W kolejnej fazie – około 6–13 dnia cyklu – ból spowodowany skurczami brzucha i inne dolegliwości znikają. Zanika również krwawienie, które najczęściej trwa około 4 dni. Rosną za to pęcherzyki komórki jajowej, a jajniki wydzielają coraz większą ilość estrogenu. Błona śluzowa macicy zaczyna się odbudowywać i robi się coraz grubsza. W tym czasie kobieta jest pełna energii i chęci do działania. Na kilka dni przed owulacją rozpoczynają się dni płodne, podczas których może dojść do zapłodnienia.

Musisz to wiedzieć

Czas owulacji przypada na około 14 dzień cyklu. Dochodzi wówczas do najwyższego stężenia hormonów zwanych estrogenami. Uwalniana zostaje komórka jajowa z pęcherzyka Graffa. W efekcie kobieta jest pełna energii i chęci na współżycie seksualne. Podczas owulacji może dochodzić do niewielkich bóli podbrzusza, a niekiedy również plamienia.

Między 15 a 20 dniem cyklu wciąż utrzymuje się wysoki poziom estrogenów. Pęcherzyk Graffa pozbawiony komórki jajowej przekształca się w ciałko żółte, które zaczyna produkować progesteron. W tym czasie błona śluzowa macicy przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Organizm kobiety zatrzymuje więcej wody, stąd pojawia się uczucie ciężkości. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, między 21–28 dniem cyklu poziom estrogenów się obniża, ciałko żółte zanika i zmniejsza się poziom progesteronu. Kilka dni przed krwawieniem może pojawić się zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS. Skutkuje ono rozdrażnieniem u kobiet, obolałymi piersiami, sennością, ale również agresją. Wraz z pojawieniem się krwawienia mijają objawy PMS, a cykl rozpoczyna się od początku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze