Trwa ładowanie...

Powikłania po operacji zaćmy

Zaćma wymaga zabiegu operacyjnego. Jest to jednak operacja o niskim stopniu ryzyka. W znacznym stopniu znacząco wpływa ona na poprawę widzenia i codziennego funkcjonowania już na kilka dni po jej wykonaniu. Osoby, które poddają się zabiegowi, są poinformowane przez lekarza o wszelakich minimalnych powikłaniach podczas i po zabiegu oraz oczywiście o przeciwwskazaniach do poddania się zabiegowi.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Zabieg chirurgiczny zaćmy

Choroba oczu charakteryzuje się mętnieniem soczewek, które znacząco ograniczają pole widzenia i codzienne swobodne funkcjonowanie. Sam zabieg operacyjny trwa krótko i już 2-3 godziny po nim pacjent zostaje wypisany do domu.

Zaćma może prowadzić nawet do ślepoty
Zaćma może prowadzić nawet do ślepoty (123RF)

W zależności od zastosowanego rodzaju usunięcia zmętniałej soczewki chirurg w niewielkim stopniu nacina jeden lub dwa milimetrowe otwory w celu rozdrobnienia chorej soczewki i wprowadzania nowej w postaci zwiniętego rulonika. W czasie zabiegu pacjent jest znieczulony miejscowo, dlatego też jest w pełni świadomy tego, co się dzieje.

2. Korygowanie wzroku po zabiegu

Poddanie się chirurgicznemu usunięciu zaćmy nierzadko wymaga skorygowania ostrości wzroku. Czasami zabieg ten dodatkowo ukazuje jeszcze inne choroby oczu, jak np. jaskrę, zwyrodnienia lub stany zapalne siatkówki czy nerwu wzrokowego. Bywa i tak, że pacjenci po zabiegu zwracają uwagę na pojawienie się okrągłej poświaty, czyli tzw. efektu halo. Jest to zjawisko, które przemija z czasem. Po leczeniu zaćmy pojawia się też zamiana z krótkowzroczności na nadwzroczność. Wszystkie te zmiany mogą zostać zauważone po zabiegu usunięcia zaćmy. W zależności od wyników badań zostają dobrane sposoby korygowania wzroku – od leków po rodzaj okularów.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy...

zobacz galerię

3. Usunięcie zaćmy a powikłania

Tak jak na początku wspomniano, ten rodzaj zabiegu niesie za sobą bardzo niski poziom wystąpienia powikłań związanych z przeprowadzonym zabiegiem. Jednak zawsze trzeba liczyć się z tym, że interwencja chirurgiczna może nieść za sobą powikłania.

Do najczęściej wymienianych zalicza się:

• zakażenie,

• krwotok,

• odwarstwienie siatkówki,

• przemieszczanie się sztucznej soczewki,

jaskrę.

Musisz to wiedzieć

Bywa również i tak, że po zabiegu pacjent może odczuwać nagłe pogorszenie stanu zdrowia, wzroku, atak duszności i silnego kaszlu lub ogólnie silnego bólu, nagłego pogorszenia wzroku lub urazu gałki ocznej. W tych wszystkich sytuacjach natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.