Zmęczenie w połogu

Urodzenie dziecka może być wspaniałym wydarzeniem i dawać kobiecie wiele radości oraz satysfakcji. Jednakże może również powodować u młodej mamy zmęczenie i wyczerpanie. Niektóre kobiety czują nawet, że samo urodzenie dziecka było czymś mniej męczącym w porównaniu z kilkoma pierwszymi tygodniami opieki nad noworodkiem. Nieustanne karmienie, bezsenne noce i inne obowiązki powodują, że kobiety czują się naprawdę zmęczone. To uczucie jest całkowicie normalne i zdarza się wielu, jeśli nie wszystkim, kobietom.

Polecane wideo:

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu to problem dość często występujący u kobiet. Dotyczy on zarówno kobiet młodszych, jak też starszych. Często problem nietrzymania moczu...

Przyczyny zmęczenia w połogu

 • Może się też tak zdarzyć, że zmęczenie kobiety nie wynika z obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Istnieje bowiem związek pomiędzy skrajnym zmęczeniem a depresją poporodową, chociaż nie do końca wiadomo, który czynnik należy uznać tutaj za przyczynę, a który za skutek. (Zaburzenia snu mogą powodować obniżenie nastroju, ale także depresja może powodować kłopoty ze spaniem).
 • Jeśli kobieta nie może spać, straciła zainteresowanie czymkolwiek, czuje się źle, rozpaczliwie, może cierpieć na depresję poporodową. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej skieruje kobietę do terapeuty.
 • Również anemia może być odpowiedzialna za zmęczenie kobiety lub nawet pogłębiać je. Jeśli kobieta cierpiała na nią podczas ciąży, lekarz może zalecić przyjmowanie dodatkowych preparatów żelaza oprócz witamin.
 • Czasami zmęczenie w połogu może być objawem niedoczynności tarczycy. Niewielki procent kobiet choruje na to schorzenie 4-8 miesięcy po porodzie. Jeśli zmęczenie pogłębiło się właśnie w tym czasie, warto porozmawiać z lekarzem.

  Sposoby na zmęczenie w połogu

Istnieje na szczęście kilka sposobów, które pozwolą poradzić sobie ze zmęczeniem u świeżo upieczonej mamy:

Odpoczynek podczas połogu

Noworodek przesypia około 16 godzin podczas doby, często budząc się co ok. 3 godziny. W pierwszych kilku tygodniach życia dziecka jest raczej trudno, jeśli w ogóle nie niemożliwe, by matka przespała 6-8 godzin w ciągu nocy i nabrała dzięki temu sił. Dlatego warto spróbować takich sposobów, by kobieta odpoczęła:

 • Spać wtedy, kiedy śpi dziecko, nawet jeśli jest to tylko krótka drzemka. Warto wyłączyć wtedy telefon i telewizor i próbować złapać tych kilka minut snu.
 • Na początku dziecko może spać w tym samym pokoju co mama. Ale jeśli gruchanie dziecka lub jego ruchy budzą mamę, może ona przenieść dziecko do pokoiku dziecięcego. Warto wtedy skorzystać z elektronicznej niani – urządzenia, które przekazuje dźwięki z jednego aparatu do drugiego i w ten sposób mama będzie wiedziała, czy dziecko np. płacze.
 • Odłożyć na bok inne obowiązki domowe (pranie, zmywanie, sprzątanie). Głównym celem kobiety powinna być opieka nad dzieckiem i zadbanie o siebie, co oznacza czas na sen, nawet jeśli naczynia nie zostaną pozmywane.
 • Ograniczenie liczby odwiedzających. Zamiast bawić gości, kobieta może wykorzystać ten czas na sen.

  Zdrowa dieta i aktywność fizyczna w połogu

 • Prawidłowo dobrana dieta i ruch pozwolą doładować akumulatory:

 • Zbilansowana dieta. Dostarczy organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników do prawidłowego funkcjonowania i zapewni energię do dalszego działania.
 • Picie dużych ilości wody. Młoda mama nie powinna pić dużo napojów z kofeiną lub cukrem.
 • Ruch. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, kobieta powinna korzystać z aktywności fizycznej. Spacer czy kilka ćwiczeń gdy dziecko śpi może pomóc w wytworzeniu endorfin, które wpływają na dobre samopoczucie człowieka.

  Pomoc innych w połogu

Chociaż każda kobieta chce być super mamą, nie jest wstanie zajmować się wszystkim. Dlatego warto skorzystać z pomocy innych osób – partnera, rodziny, przyjaciół. Warto pamiętać, że większość osób czuje się doceniona, jeśli się je poprosi o pomoc.

 • Podzielenie nocnych obowiązków z partnerem. Jeśli kobieta karmi piersią, partner może podawać jej dziecko do karmienia, a później kłaść je do łóżeczka. Może także sam karmić je butelką, jeśli taki rodzaj karmienia jest już wprowadzony.
 • Pomoc gości. Jeśli przyjdą w odwiedziny, kobieta może ich poprosić o pomoc w pozmywaniu naczyń lub przypilnowanie dziecka, gdy ona będzie korzystać z łazienki.
 • Warto skorzystać z deklaracji innych o zajęciu się dzieckiem. Ktoś z rodziny może pójść z dzieckiem na spacer, podczas gdy kobieta utnie sobie małą drzemkę.
 • Jeśli kobietę stać na to, może wynająć kogoś do pomocy.

Opieka nad noworodkiem może być wspaniałym okresem w życiu. Gdy kobieta czuje się zmęczona, warto by pamiętała, że okres ten nie będzie trwał wiecznie. Wkrótce będzie mogła lepiej zarządzać swoim czasem i cieszyć się tymi szczególnymi momentami w życiu dziecka.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Koszewska I. O depresji w ciąży i po porodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3844-6
 • Herrmann F., Lohmann T., Muller P., Endokrynologia w praktyce klinicznej. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3835-4
 • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5

Dolegliwości po porodzie

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dolegliwości po porodzie
Dolegliwości po porodzie

Powikłania poporodowe

Powikłania poporodowe Poród naturalny najczęściej przebiega z niewielkim udziałem lekarza i położnej. Zdarza się jednak, że podczas prawidłowo przebiegającej akcji porodwej dochodzi nagle do komplikacji, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu zarówno...

Dolegliwości po porodzie

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

. Na szczególnie silne brzuszne dolegliwości po porodzie narzekają kobiety, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Ma to oczywiście związek z dużą (...) , można brać niektóre leki przeciwbólowe, ale ich wybór...

Dolegliwości po porodzie

Przekrwienie w okolicy oczu

z podrażnień mechanicznych, środowiskowych czynników drażniących, reakcji alergicznych, infekcji i innych dolegliwości. Jasnoczerwony, jednolity krwawy (...) po porodzie ma przekrwione oczy. Są one czerwone i spuchnięte,...

Dolegliwości po porodzie

Bolesność w okolicy rany podczas połogu

/kiedy-cesarskie-ciecie), gdy przecięto powłoki brzuszne, kobieta odczuwa ból, uczucie drętwienia, trudności podczas zmiany pozycji, ogólne dolegliwości bólowe (...) naruszonych okolic ciała. (//parenting.pl/portal/poporodowy-bol-krocza)...

Dolegliwości po porodzie

Krwawienie po porodzie

one swędzenie i pieczenie w okolicach gojącej się rany. Czas gojenia jest dłuższy niż po porodzie siłami natury. Dolegliwości bólowe nasilają (...) Po porodzie każda kobieta może zaobserwować u siebie...

Dolegliwości po porodzie

Trudności w oddawaniu moczu

Po porodzie kobieta doświadcza różnych dolegliwości związanych z urodzeniem dziecka. Jedną z nich są problemy z oddawaniem moczu, które występują (...) niej jest bardziej narażona na wystąpienie **dolegliwości...

Poporodowy ból krocza

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Odchody połogowe

Podkłady po porodzie

Podkłady po porodzie

Podkłady poporodowe to nic innego jak większe podpaski przeznaczone dla kobiet w połogu.

Rodzina

O czym musi wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko?

O czym musi wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko?

Szczególnie, jeśli rodziłaś drogami natury i miałaś nacinane krocze. Mimo że formalny okres połogu trwa sześć tygodni, do zbliżenia może nie dojść (...) przez dłuższy czas. Powód? Ciągłe zmęczenie i szalejące hormony....

Przeciwciała odpornościowe

Nieuzasadnione zmęczenie

Nieuzasadnione zmęczenie

Bezpośredni odczyn Coombsa przeprowadza się wtedy, gdy u pacjenta występują objawy sugerujące anemię hemolityczną, np. nieuzasadnione zmęczenie