Zmęczenie w połogu

Urodzenie dziecka może być wspaniałym wydarzeniem i dawać kobiecie wiele radości oraz satysfakcji. Jednakże może również powodować u młodej mamy zmęczenie i wyczerpanie. Niektóre kobiety czują nawet, że samo urodzenie dziecka było czymś mniej męczącym w porównaniu z kilkoma pierwszymi tygodniami opieki nad noworodkiem. Nieustanne karmienie, bezsenne noce i inne obowiązki powodują, że kobiety czują się naprawdę zmęczone. To uczucie jest całkowicie normalne i zdarza się wielu, jeśli nie wszystkim, kobietom.

Polecane wideo:

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu to problem dość często występujący u kobiet. Dotyczy on zarówno kobiet młodszych, jak też starszych. Często problem nietrzymania moczu...

Przyczyny zmęczenia w połogu

 • Może się też tak zdarzyć, że zmęczenie kobiety nie wynika z obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Istnieje bowiem związek pomiędzy skrajnym zmęczeniem a depresją poporodową, chociaż nie do końca wiadomo, który czynnik należy uznać tutaj za przyczynę, a który za skutek. (Zaburzenia snu mogą powodować obniżenie nastroju, ale także depresja może powodować kłopoty ze spaniem).
 • Jeśli kobieta nie może spać, straciła zainteresowanie czymkolwiek, czuje się źle, rozpaczliwie, może cierpieć na depresję poporodową. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej skieruje kobietę do terapeuty.
 • Również anemia może być odpowiedzialna za zmęczenie kobiety lub nawet pogłębiać je. Jeśli kobieta cierpiała na nią podczas ciąży, lekarz może zalecić przyjmowanie dodatkowych preparatów żelaza oprócz witamin.
 • Czasami zmęczenie w połogu może być objawem niedoczynności tarczycy. Niewielki procent kobiet choruje na to schorzenie 4-8 miesięcy po porodzie. Jeśli zmęczenie pogłębiło się właśnie w tym czasie, warto porozmawiać z lekarzem.

  Sposoby na zmęczenie w połogu

Istnieje na szczęście kilka sposobów, które pozwolą poradzić sobie ze zmęczeniem u świeżo upieczonej mamy:

Odpoczynek podczas połogu

Noworodek przesypia około 16 godzin podczas doby, często budząc się co ok. 3 godziny. W pierwszych kilku tygodniach życia dziecka jest raczej trudno, jeśli w ogóle nie niemożliwe, by matka przespała 6-8 godzin w ciągu nocy i nabrała dzięki temu sił. Dlatego warto spróbować takich sposobów, by kobieta odpoczęła:

 • Spać wtedy, kiedy śpi dziecko, nawet jeśli jest to tylko krótka drzemka. Warto wyłączyć wtedy telefon i telewizor i próbować złapać tych kilka minut snu.
 • Na początku dziecko może spać w tym samym pokoju co mama. Ale jeśli gruchanie dziecka lub jego ruchy budzą mamę, może ona przenieść dziecko do pokoiku dziecięcego. Warto wtedy skorzystać z elektronicznej niani – urządzenia, które przekazuje dźwięki z jednego aparatu do drugiego i w ten sposób mama będzie wiedziała, czy dziecko np. płacze.
 • Odłożyć na bok inne obowiązki domowe (pranie, zmywanie, sprzątanie). Głównym celem kobiety powinna być opieka nad dzieckiem i zadbanie o siebie, co oznacza czas na sen, nawet jeśli naczynia nie zostaną pozmywane.
 • Ograniczenie liczby odwiedzających. Zamiast bawić gości, kobieta może wykorzystać ten czas na sen.

  Zdrowa dieta i aktywność fizyczna w połogu

 • Prawidłowo dobrana dieta i ruch pozwolą doładować akumulatory:

 • Zbilansowana dieta. Dostarczy organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników do prawidłowego funkcjonowania i zapewni energię do dalszego działania.
 • Picie dużych ilości wody. Młoda mama nie powinna pić dużo napojów z kofeiną lub cukrem.
 • Ruch. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, kobieta powinna korzystać z aktywności fizycznej. Spacer czy kilka ćwiczeń gdy dziecko śpi może pomóc w wytworzeniu endorfin, które wpływają na dobre samopoczucie człowieka.

  Pomoc innych w połogu

Chociaż każda kobieta chce być super mamą, nie jest wstanie zajmować się wszystkim. Dlatego warto skorzystać z pomocy innych osób – partnera, rodziny, przyjaciół. Warto pamiętać, że większość osób czuje się doceniona, jeśli się je poprosi o pomoc.

 • Podzielenie nocnych obowiązków z partnerem. Jeśli kobieta karmi piersią, partner może podawać jej dziecko do karmienia, a później kłaść je do łóżeczka. Może także sam karmić je butelką, jeśli taki rodzaj karmienia jest już wprowadzony.
 • Pomoc gości. Jeśli przyjdą w odwiedziny, kobieta może ich poprosić o pomoc w pozmywaniu naczyń lub przypilnowanie dziecka, gdy ona będzie korzystać z łazienki.
 • Warto skorzystać z deklaracji innych o zajęciu się dzieckiem. Ktoś z rodziny może pójść z dzieckiem na spacer, podczas gdy kobieta utnie sobie małą drzemkę.
 • Jeśli kobietę stać na to, może wynająć kogoś do pomocy.

Opieka nad noworodkiem może być wspaniałym okresem w życiu. Gdy kobieta czuje się zmęczona, warto by pamiętała, że okres ten nie będzie trwał wiecznie. Wkrótce będzie mogła lepiej zarządzać swoim czasem i cieszyć się tymi szczególnymi momentami w życiu dziecka.

Małgorzata Kamińska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Koszewska I. O depresji w ciąży i po porodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-3844-6
 • Herrmann F., Lohmann T., Muller P., Endokrynologia w praktyce klinicznej. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3835-4
 • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5

Dolegliwości po porodzie

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Dolegliwości po porodzie
Dolegliwości po porodzie

Bolesność w okolicy rany podczas połogu

/kiedy-cesarskie-ciecie), gdy przecięto powłoki brzuszne, kobieta odczuwa ból, uczucie drętwienia, trudności podczas zmiany pozycji, ogólne dolegliwości bólowe (...) naruszonych okolic ciała. (//parenting.pl/portal/poporodowy-bol-krocza)...

Dolegliwości po porodzie

Trudności w oddawaniu moczu

Po porodzie kobieta doświadcza różnych dolegliwości związanych z urodzeniem dziecka. Jedną z nich są problemy z oddawaniem moczu, które występują (...) niej jest bardziej narażona na wystąpienie **dolegliwości...

Dolegliwości po porodzie

Krwawienie po porodzie

często odczuwają one swędzenie i pieczenie w okolicach gojącej się rany. Czas gojenia jest dłuższy niż po porodzie siłami natury. Dolegliwości bólowe (...) Po porodzie każda kobieta może zaobserwować...

Dolegliwości po porodzie

Powikłania poporodowe

Powikłania poporodowe Poród naturalny najczęściej przebiega z niewielkim udziałem lekarza i położnej. Zdarza się jednak, że podczas prawidłowo przebiegającej akcji porodwej dochodzi nagle do komplikacji, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu zarówno...

Dolegliwości po porodzie

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

. Na szczególnie silne brzuszne dolegliwości po porodzie narzekają kobiety, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Ma to oczywiście związek z dużą (...) , można brać niektóre leki przeciwbólowe, ale ich wybór...

Dolegliwości po porodzie

Przekrwienie w okolicy oczu

z podrażnień mechanicznych, środowiskowych czynników drażniących, reakcji alergicznych, infekcji i innych dolegliwości. Jasnoczerwony, jednolity krwawy (...) po porodzie ma przekrwione oczy. Są one czerwone i spuchnięte,...

Poporodowy ból krocza

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym

Szwy po porodzie naturalnym mogą sprawiać dyskomfort kobiecie w połogu. Niezwykle istotne jest dbanie o higienę naciętego lub pękniętego krocza.

Odchody połogowe

Podkłady po porodzie

Podkłady po porodzie

Podkłady poporodowe to nic innego jak większe podpaski przeznaczone dla kobiet w połogu.

Rodzina

O czym musi wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko?

O czym musi wiedzieć kobieta, zanim urodzi pierwsze dziecko?

Szczególnie, jeśli rodziłaś drogami natury i miałaś nacinane krocze. Mimo że formalny okres połogu trwa sześć tygodni, do zbliżenia może nie dojść (...) przez dłuższy czas. Powód? Ciągłe zmęczenie i szalejące hormony....

Przeciwciała odpornościowe

Nieuzasadnione zmęczenie

Nieuzasadnione zmęczenie

Bezpośredni odczyn Coombsa przeprowadza się wtedy, gdy u pacjenta występują objawy sugerujące anemię hemolityczną, np. nieuzasadnione zmęczenie