Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Zapalenie spojówek u dzieci

Avatar placeholder
15.02.2017 16:18
Zapalenie spojówek u dzieci
Zapalenie spojówek u dzieci (Zdjęcie autorstwa deveynin / CC BY 2.0)

Zapalenie spojówek u dzieci zazwyczaj trwa kilka dni, po czym przechodzi samo. Wyjątkiem jest wirusowe zapalenie spojówek, które może trwać aż trzy tygodnie. Jeśli dziecko ma silne objawy, takie jak ból oka i obrzęk powiek, należy jednak jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wydzielinę z oka także powinien obejrzeć lekarz, gdyż może ona oznaczać bakteryjne lub wirusowe zapalenie spojówek.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek pojawia się u dziecka pod wpływem podrażnienia oka. Najczęstszymi przyczynami podrażnień są:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • gorące powietrze,
  • suche powietrze,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • kurz,
  • pleśń,
  • silny wiatr,
  • ciała obce,
  • silne światło,
  • substancje konserwujące w kroplach do oczu.
Zobacz film: "Domowe sposoby na grypę i przeziębienie"

Dziecko, u którego pojawiło się zapalenie spojówek, będzie pocierało oczy. Maluch będzie też prawdopodobnie skarżył się na swędzenie i pieczenie oczu. Zauważyć można wyraźne zaczerwienienie oka. Początkowo dotknięte zapaleniem będzie jedno oko, ale z czasem może objąć oboje oczu. W postaci ostrej zapalenia spojówek może się pojawić także światłowstręt lub powiększenie węzłów chłonnych, a także obrzęk powieki. Rzadziej dochodzi do pojawienia się wydzieliny z oka. Różne wydzieliny mogą oznaczać różnego rodzaju przyczyny zapalenia:

  • wodnista, przezroczysta wydzielina z oka – wirusowe zapalenie spojówek,
  • zielonkawa wydzielina z oka – bakteryjne zapalenie spojówek,
  • biała, lepka wydzielina z oka – alergiczne zapalenie spojówek.

W przypadku alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się także inne objawy, takie jak katar, kichanie, swędzenie nosa. Alergia dotyka także obojga oczu.

2. Leczenie zapalenia spojówek

Jeśli w oku dziecka pojawi się wydzielina, należy ją wycierać. Można to robić tylko czystą chusteczką higieniczną lub jałowym gazikiem, aby nie wprowadzić do oka dodatkowych bakterii i zanieczyszczeń. Oko można także przemywać solą fizjologiczną, co ułatwi usuwanie wydzieliny. W przypadku pojawienia się wydzieliny, lepiej jest pójść do lekarza, aby zbadał dziecko.

Wizyta u lekarza jest wskazana, jeśli u dziecka pojawi się dodatkowo gorączka, bardzo silny ból oczu lub jeśli objawy nie ustąpią w przeciągu trzech dni.

Przemywanie oczu rumiankiem lub herbatą nie jest wskazane, szczególnie w przypadku dzieci. Zarówno rumianek, jak i herbata zawiera garbniki, które mogą uczulić dziecko. Oprócz tego, mogą dodatkowo podrażnić spojówkę.

Aby złagodzić przebieg zapalenia spojówek, należy chronić oczy dziecka przed światłem, zasłaniając zasłony w jego pokoju, a w przypadku wychodzenia na zewnątrz zakładać mu okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, leczenie będzie obejmowało leki przeciwalergiczne lub leki sterydowe. Dziecko powinno przejść testy alergiczne, aby sprawdzić, co jest alergenem. Dzięki temu będzie można go w przyszłości unikać.

Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek obejmuje wykorzystanie antybiotyków. Bardzo ważne jest, aby stosować antybiotyk tak długo, jak zaleci lekarz, a nie do momentu, aż znikną objawy, gdyż mogą one ustąpić bardzo szybko, kiedy jeszcze w okolicach oka są bakterie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze