Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów kształtem przypomina literę T. Inaczej jest to, tzw. spirala domaciczna, choć wcale nie jest spiralna. Tylko pierwsze wkładki wewnątrzmaciczne, produkowane w latach międzywojennych, wyglądały jak zwinięty wąż. Początkowo wkładki wewnątrzmaciczne bez hormonów robiono ze srebra, ze względu na jego jałowość i przeciwbakteryjne działanie. Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów to dobra metoda antykoncepcyjna dla kobiet po porodzie, karmiących piersią.

Polecane wideo:

1. Powstanie wkładki wewnątrzmacicznej bez hormonów

Wkładkę antykoncepcyjną umieszcza się wewnątrz macicy. Z powodu powikłań zapalnych przez wiele lat wkładka wewnątrzmaciczna nie była uznawana za bezpieczny środek antykoncepcyjny. Specjaliści jednak ciągle eksperymentowali, aby poprawić działanie spirali. Wielokrotnie zmieniano jej kształt, stosowano różne tworzywa, wypróbowywano różne metale. Optymalny model, który zasłużył na uznanie, nazwano pętlą Lippesa. Tego typu wkładka domaciczna wykonana była z plastiku. Łatwo ją było wysterylizować i założyć.

Wkładka wewnątrzmaciczna nieuwalniająca hormonów za skuteczny i bezpieczny środek antykoncepcyjny została uznana przez lekarzy dopiero w latach 60. XX wieku. Spirale domaciczne cieszą się zmienną popularnością w różnych krajach. W państwach uboższych mają wiele zwolenniczek, ponieważ stosowane przez dłuższy czas są tanim środkiem zapobiegającym ciąży. Ich działanie utrzymuje się przez kilka lat od założenia. Sama wkładka jest dość droga, ale po przeliczeniu ceny antykoncepcji na jeden miesiąc okazuje się, że jest opłacalna. Najnowsze modele wkładek wewnątrzmacicznych są skuteczne nawet do sześciu lat.

2. Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej bez hormonów

Tradycyjna wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów jest wykonana najczęściej z miedzi. Jej skuteczność według indeksu Pearla wynosi od 0,3 do 2,0. Najwięcej niepożądanych ciąż pojawia się w okresie bezpośrednio po założeniu spirali. Wtedy bowiem istnieje największe ryzyko, że wkładka się przemieści lub wypadnie. W Polsce lekarze zazwyczaj proponują kobietom zakładanie wkładki domacicznej w trakcie miesiączki, ponieważ pewne jest wtedy, że kobieta nie jest w ciąży. Kanał szyjki macicy jest wówczas lekko otwarty, dzięki czemu zainstalowanie wkładki jest prostsze i mniej bolesne dla pacjentki. Niekiedy przy zakładaniu spirali stosowane jest miejscowe znieczulenie.

Nowoczesna spirala domaciczna nieuwalniająca hormonów ma wielorakie działanie antykoncepcyjne:

 • utrudnia plemnikom dotarcie do jajowodu i zapłodnienie komórki jajowej, ponieważ powoduje jałowy, czyli pozbawiony bakterii, odczyn zapalny;
 • unieruchamia plemniki poprzez obecne na powierzchni spirali jony miedzi;
 • zmienia śluzówkę macicy w taki sposób, że niemożliwa staje się implantacja zapłodnionej komórki jajowej.

Spirala domaciczna jest przede wszystkim środkiem antykoncepcyjnym. Jej efekt poronny jest wątpliwy. Jak wykazują badania, używanie wkładki wewnątrzmacicznej nie zwiększa częstotliwości wydalania z organizmu kobiety zapłodnionych komórek jajowych.

3. Przeciwwskazania stosowania wkładki wewnątrzmacicznej

Nie wszystkie kobiety mogą korzystać ze spirali domacicznej. Wkładki nie mogą stosować:

 • kobiety z ostrymi infekcjami miejsc intymnych;
 • kobiety z przewlekłym nawracającym zapaleniem przydatków;
 • kobiety z chorobami mogącymi się zaostrzać w czasie stanów zapalnych, np. z zapaleniem wsierdzia lub chorobą zastawek serca;
 • kobiety z obniżoną naturalną odpornością organizmu, np. chorujące na AIDS czy cukrzycę;
 • kobiety mające długotrwałe i intensywne krwawienia miesiączkowe;
 • kobiety ze zmianami macicznymi, np. z mięśniakami macicy;
 • kobiety z wadami wrodzonymi macicy, np. z macicą dwurożną.

4. Objawy niepożądane stosowania wkładki domacicznej

Kobiety, które stosują spiralę domaciczną mają zazwyczaj dłuższe i bardziej obfite menstruacje. Wkładka wewnątrzmaciczna może również zwiększać towarzyszący miesiączce ból podbrzusza, a także zaostrzać istniejący stan zapalny. Kobiety korzystające z wkładek wewnątrzmacicznych powinny zgłaszać się do lekarza, gdy zaobserwują u siebie nawet niewielkie objawy stanu zapalnego, np. skurcze, bóle, plamienia międzymiesiączkowe czy podwyższoną temperaturę. Należy się liczyć również z tym, że sam zabieg zakładania spirali jest obarczony pewnym ryzykiem. Czasami zdarzają się uszkodzenia macicy, zwłaszcza u kobiet w okresie połogu.

Polscy lekarze polecają wkładkę wewnątrzmaciczną kobietom, które już rodziły. Po pierwsze dlatego, że w przypadku tych kobiet łatwiej jest założyć spiralę. Po drugie, w przypadku zaistnienia przewlekłych stanów zapalnych po założeniu spirali wzrasta ryzyko późniejszych problemów z zajściem w ciążę. Oczywiście, z wkładki wewnątrzmacicznej mogą również korzystać kobiety niemające jeszcze dzieci, ale przed podjęciem decyzji o stosowaniu spirali powinny być poinformowane o wszystkich jej zagrożeniach. Należy pamiętać, że wkładka wewnątrzmaciczna zwiększa ryzyko powstawania stanów zapalnych, tak więc intensywne życie seksualne i częste zmiany partnerów mogą doprowadzać do nawracających zakażeń.

Czy może się zdarzyć, że kobieta korzystająca ze spirali zajdzie w ciążę? Odpowiedź jest twierdząca. Jak każda metoda antykoncepcji, tak i wkładka wewnątrzmaciczna nie daje stuprocentowej gwarancji zapobiegania ciąży. Jeśli kobieta, pomimo korzystania z wkładki zajdzie w ciążę, w początkowych miesiącach ciąży może dojść do poronienia albo też wkładka wrośnie w łożysko lub błony płodowe i zostanie wydalona dopiero podczas porodu. Spirala nie uszkadza płodu, dlatego nie należy jej usuwać, gdy okaże się, że kobieta jest w ciąży. Wyjmowanie wkładki stwarza większe ryzyko poronienia niż pozostawienie jej w macicy.

5. Jak zwiększyć skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej?

 1. Omów z ginekologiem wybór odpowiedniego modelu wkładki.
 2. Przez pierwszy miesiąc od założenia spirali stosuj dodatkową formę antykoncepcji.
 3. Co roku kontroluj u ginekologa położenie wkładki.
 4. Pamiętaj, że po kilku latach stosowania skuteczność wkładki maleje.
 5. Przy silnych upławach, pieczeniu pochwy i bólu podbrzusza zwróć się szybko do lekarza.
 6. Nie używaj tamponów podczas menstruacji, lecz raczej stosuj podpaski.
 7. Przy obfitych i długotrwałych miesiączkach udaj się do ginekologa.
 8. Jeśli miesiączka nie pojawi się w terminie, wykonaj test ciążowy i pójdź do lekarza.

Wkładkę wewnątrzmaciczną należy kupować wyłącznie w aptece, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Przed kupnem należy sprawdzić okres przydatności do użycia i czas skuteczności.

Polecane wideo:

Joanna Krocz, 4 miesiące temu
Komentarze

dyskusje na forum

Pomocy

~Takbardzochce • ostatni post 3 miesiące temu

6
Artykuły Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów
Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Tabletki hormonalne a tycie

Tabletki hormonalne a tycie

, i z powrotem, a na dodatek zdrowo się odżywiasz, nie masz powodów do obaw. Choć hormony zawarte w tabletkach potencjalnie mogą wpłynąć na pojawienie (...) tego, co nam ona pokazuje. Czy hormony wpływają na wagę? Żeby oddać sprawiedliwość, hormony zawarte w pigułkach faktycznie mają pewien wpływ

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów

Zakładanie spirali antykoncepcyjnej

wewnątrzmacicznej nieuwalniającej hormonów wynosi 0,3-2. Usuwanie wkładki wewnątrzmacicznej Każda spiralka antykoncepcyjna ma określony (...) Zakładanie spirali antykoncepcyjnej powinno się odbywać w warunkach ambulatoryjnych, w gabinecie ginekologicznym. Aplikacja wkładki wewnątrzmacicznej

Antykoncepcja

Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony (Mirena)

Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony (Mirena) to nowoczesny typ wkładki domacicznej, który łączy działanie typowej spirali i pigułki antykoncepcyjnej. Hormonalna wkładka domaciczna jest wyposażona w mały zbiorniczek, z którego przez kilkadziesiąt miesięcy powoli uwalniane są hormony. Dzięki temu, że nie zażywa się ich doustnie, skutki uboczne antykoncepcji są mniejsze. Niestety wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony jest droższa od innych typów spirali. Jej skuteczność antykoncepcyjna sięga nawet 100%. Zakładanie wkładki domacicznej Wkładka wewnątrzmaciczna jest umieszczana w jamie macicy. Może mieć różny kształt i budowę, w zależności od rodzaju. Wkładki wewnątrzmaciczne zwane są również „spiralami", ponieważ taki kształt miały w początkowym okresie swojej produkcji. Obecnie wkładki wewnątrzmaciczne wyglądem przypominają raczej nie spiralę, lecz powyginaną literę S albo literę T. Tradycyjna wkładka domaciczna wykonana jest z tworzywa sztucznego, często z dodatkiem miedzi. Część wkładek zawiera w swoim trzonie kapsułkę stopniowo uwalniającą hormony - są to, tzw. wkładki hormonalne. Przy pomocy specjalnego aplikatora lekarz umieszcza wkładkę wewnątrz macicy. Nitki przymocowane do wkładki po jej założeniu zostają przycięte i znajdują się w zewnętrznym ujściu szyjki macicy. Dzięki nitkom można kontrolować, czy wkładka znajduje się we właściwym miejscu. Większość ginekologów zaleca zakładanie wkładki domacicznej w okresie krwawienia miesięcznego, bo wówczas na pewno wiadomo, że kobieta nie jest w ciąży, a kanał szyjki jest bardziej rozchylony. Wkładki z reguły nasycone są solami baru, co umożliwia ich uwidacznianie na zdjęciach rentgenowskich. Działanie hormonalnej wkładki domacicznej Jak każde ciało obce, wkładka wewnątrzmaciczna powoduje stan zapalny. W związku z tym w macicy pojawia się duża liczba leukocytów - białych krwinek, które niszczą plemniki i zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej. Leukocyty zmieniają również strukturę błony śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna dodatkowo unieruchamia plemniki, wpływając na śluz szyjkowy, który staje się dla nich nieprzenikliwy i gęsty. Kapsułka uwalniająca stałą dawkę hormonów - progestagenów - i umieszczona jest wokół dłuższego ramienia wkładki. Ma ona działanie podobne do minipigułki progestagenowej: zagęszcza śluz szyjki macicy; zmienia grubość endometrium; hamuje jajeczkowanie. Około 25% kobiet stosujących hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną nie przechodzi owulacji. Ze względu na to, że hormony podawane są domiejscowo, z pominięciem wątroby, do wywołania efektu antykoncepcyjnego potrzebne są mniejsze ich dawki niż w przypadku pigułek hormonalnych. Skuteczność wkładki hormonalnej jest wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi nawet 0,1. Przeciwwskazania użycia wkładki hormonalnej Do przeciwwskazań stosowania hormonalnej wkładki antykoncepcyjnej należą: podejrzenie ciąży; częste zapalenia przydatków; zakażenie w obrębie miednicy mniejszej; krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie; wcześniejsze epizody ciąży pozamacicznej; zmniejszona odporność organizmu, np. AIDS, cukrzyca; uczulenie na substancje chemiczne wkładki; przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia i poważne choroby serca; przerost błony śluzowej macicy; zmiany maciczne, np. mięśniaki macicy i wady wrodzone macicy. Skutki uboczne stosowania hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej Do niepożądanych objawów stosowania wkładki uwalniającej hormony należą: nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe, bardzo obfite i długotrwałe; duża bolesność brzucha podczas menstruacji; częste upławy z pochwy; podwyższenie temperatury ciała; plamienia międzymiesiączkowe. Przy korzystaniu z wkładki domacicznej istnieje ryzyko przebicia ściany macicy i przemieszczenia się wkładki. W przypadku zajścia w ciążę, pomimo stosowania antykoncepcji, wzrasta ryzyko poronienia. Zalety hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej Do plusów korzystania z wkładki hormonalnej należą: niestwierdzone niepożądane działania ogólnoustrojowe; prawie stuprocentowa możliwość cofnięcia efektu antykoncepcyjnego; brak wpływu na aktywność seksualną; brak wpływu na pokarm matki karmiącej piersią; wysoka skuteczność antykoncepcyjna. Hormonalna wkładka domaciczna jest droższa niż inne typy spirali i bardziej skuteczna. Wysoka cena tej metody antykoncepcji może niektórym kobietom uniemożliwiać jej zastosowanie. Koszt kupna i założenia wkładki hormonalnej w przeliczeniu na jeden miesiąc porównać można z kosztami nowoczesnych doustnych środków hormonalnych nowej generacji. Wkładka hormonalna działa mniej więcej przez trzy lata. Później jej skuteczność nieco słabnie, ale dobry efekt antykoncepcyjny utrzymuje się w sumie do pięciu lat. Z hormonalnej spirali mogą korzystać kobiety mające obfite miesiączki i z podwyższonym ryzykiem stanów zapalnych. Wkładka hormonalna nadaje się doskonale dla kobiet po porodzie i przed menopauzą.

Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony (Mirena)

Metody antykoncepcji

odczekać na uregulowanie cyklu i powrót do stanu sprzed ciąży. Antykoncepcja wewnątrzmaciczna Wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna (spirala (...) wewnątrzmaciczny - spirala wewnątrzmaciczna - kształtem przypomina klasyczną spiralę, dodatkowo zawiera hormony powodując ich stałe uwalnianie. Zagęszcza

Antykoncepcja

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

, które kolejną ciążę pragną odwlec na kilka lat, mogą zdecydować się na wkładkę wewnątrzmaciczną. Na rynku dostępna jest hormonalna wkładka domaciczna (Mirena (...) ) oraz tradycyjna wkładka niezawierająca hormonów. Jeśli laktacja dobiegnie końca, repertuar środków antykoncepcyjnych się powiększa. Można już wówczas

Poród

Seks po porodzie

Seks po porodzie

, tycie. Wkładka wewnątrzmaciczna (np. Mirena) - uwalnia stopniowo hormon, który znajduje się w cylindrze części poziomej wkładki. Działa przez pięć (...) wciąż powraca do formy po urazach porodowych, a hormony powoli zaczynają się normalizować. Obawa przed bólem, uszkodzeniem narządów wewnętrznych, wstyd

Antykoncepcja

Prezerwatywa

Prezerwatywa

czy wkładka wewnątrzmaciczna. Największym plusem jest jednak to, że kondomy zabezpieczają przed infekcjami miejsc intymnych. Różnorodność prezerwatyw

Karmienie piersią

Antykoncepcja hormonalna a karmienie piersią

Antykoncepcja hormonalna a karmienie piersią

wewnątrzmaciczna zawierająca hormon systematycznie uwalniany w niewielkich ilościach, miejscowo do macicy. W wyniku jej stosowania dochodzi (...) na jego rozwój. Od lat w Polsce mamy dostępne leki zawierające tylko jeden hormon, pochodną progesteronu, tzw. progestagen. Nie wpływa on na laktację

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Makrosomia

Makrosomia

Makrosomia płodu, inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, to nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży. Szacuje się, że powiększenie wagi ciała płodu dotyczy około 10% wszystkich ciąż.