Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Szkodliwość palenia papierosów

Obecnie nie ma już wątpliwości, że palenie papierosówszkodliwie działa na zdrowie człowieka. Gdy dziecko pali, konsekwencje uzależnienia od nikotyny są jeszcze gorsze. Im dłużej trwa się w nałogu i im wcześniej się zacznie, tym dłużej nasz organizm wystawiany jest na działanie szkodliwych substancji. Dochodzi do tego negatywny wpływ na rozwój dziecka, które ze względu na uzależnienie od papierosów osiąga gorsze wyniki w nauce i sporcie. Największym zagrożeniem jest jednak rak płuc, którego bezpośrednią przyczyną jest właśnie palenie papierosów.

Wpływ palenia na zdrowie

Gdy dziecko próbuje papierosów istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny. To zaś wiąże się z ciągłą potrzebą palenia, podczas którego dostarczamy organizmowi wielu szkodliwych substancji. Szacuje się, że w papierosach znajduje się ponad 4000 substancji chemicznych, z których aż 40 to substancje rakotwórcze. W składzie papierosów jest między innymi:

  • nikotyna – silny alkaloid o działaniu trującym i uzależniającym;
  • tlenek węgla – nazywany również czadem;
  • aceton – jego wpływ na organizm to między innymi rozpuszczanie tkanki łącznej;
  • cyjanowodór – niegdyś stosowany do ludobójstwa;
  • substancje smoliste – o działaniu rakotwórczym;
  • polon – działanie radioaktywne;
  • arsen – substancja trująca;
  • formaldehyd – składnik do konserwacji preparatów biologicznych;
  • chlorek winylu – stosowany w produkcji plastiku.

Skutki palenia papierosów bardziej odczuwają osoby, które zaczęły palić w młodości niż te, które uzależniły się w starszym wieku. Dzieci, które palą papierosy mają osłabioną odporność i częściej zapadają na różne choroby. Ich wzrost jest spowolniony, mają mniejszy obwód klatki piersiowej, są niższe i lżejsze niż rówieśnicy. Wszelkie rany i skaleczenia goją się wolniej niż normalnie. Problemy dotyczą również sfery edukacji. Młodzi palacze mają większe problemy z nauką na pamięć i więcej czasu potrzebują na odrabianie lekcji. Mają także trudności z uprawianiem sportów, zwłaszcza biegania i pływania.

Spustoszenie, jakie powoduje palenie papierosów, w pełni objawia się dopiero na późniejszym etapie. Palacze są bardziej narażeni na choroby nowotworowe płuc, przełyku, tchawicy, krtani, krwi, nerek, pęcherza moczowego, trzustki i wątroby. Częstsze są choroby zębów (paradontoza, próchnica, nieprzyjemny oddech, zapalenie dziąseł), choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, tętniak aorty, miażdżyca), a także choroby układu oddechowego (astma, gruźlica, grypa). Inne choroby, na jakie zapadają palacze to cukrzyca, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz osteoporoza. Palenie papierosów podczas ciąży może się skończyć poronieniem, przedwczesnym porodem, opóźnieniem rozwoju płodu, powikłaniami porodowymi lub przewlekłym niedotlenieniem.

Palenie bierne

Bardzo często zdarza się, że dzieci, mimo tego że nie palą, cierpią z powodu szkodliwego działania dymu tytoniowego. Bierne palenie również może mieć tragiczne skutki. Dzieci, których rodzice palą w ich obecności papierosy są bardziej narażone na infekcje układu oddechowego, astmę i obniżenie wydolności oddechowej. W przyszłości zaś tak samo jak palacze mogą zachorować na choroby układu krążenia, a także nowotwory złośliwe.

Okazuje się, że boczny strumień dymu tytoniowego jest nawet bardziej szkodliwy niż dym, który wdychają palacze. Z tego powodu bierne palenie dostarcza 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny. Ponadto dym papierosowy zawiera substancje alergizujące, przez które osoby z otoczenia palacza mogą cierpieć na podrażnienie gardła i błony śluzowej nosa, a także na łzawienie oczu. U dzieci kontakt z tymi substancjami może stać się przyczyną alergii.

Ze względu na dobro dziecka rodzice powinni rzucić palenie. Jeśli zaś nie potrafią zdobyć się na taki gest, powinni starać się nie palić w otoczeniu dziecka.

Jak dziecko popada w uzależnienie?

Wiele dzieci próbuje palenia jeszcze w bardzo młodym wieku. Zazwyczaj kieruje nimi ciekawość i chęć zaimponowania rówieśnikom. Chociaż wiedzą, że palenie jest szkodliwe, wydaje im się, że po jednym papierosie nic im nie grozi. Kolejne papierosy wypala się, aby zyskać akceptację i szacunek otoczenia i by nie wyróżniać się z grupy, w której wszyscy palą. W ten sposób coraz częściej nastolatek wystawia się na działanie nikotyny, która szybko uzależnia. Działa jak narkotyk i z czasem pojawia się potrzeba sięgnięcia po papierosa.

Palenie papierosów w początkowej fazie uzależnienia sprawia przyjemność. Jest to wynik wpływu nikotyny na różne substancje chemiczne w mózgu, które odpowiadają za pobudzenie, aktywność i odczuwanie przyjemności. Z jednej strony nikotyna powoduje rozdrażnienie, a z drugiej poprawę pamięci i koncentracji.
Z czasem nasz organizm przyzwyczaja się do efektu, jaki w nim wywołuje nikotyna. Palenie jest nam wtedy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy głód nikotynowy, który zaspokoić może tylko kolejny papieros. Z czasem, aby osiągnąć ten sam efekt potrzebujemy wypalić więcej – i tak coraz bardziej popadamy w nałóg.

Rodzice muszą bardzo uważać na swoje dzieci, gdyż ze zmiany nawyków i zachowania można wywnioskować, że dziecko zaczęło popadać w nałóg. Jeśli jest to wczesny etap, w którym nastolatek dopiero eksperymentuje z papierosami, można jeszcze skutecznie przeciwdziałać uzależnieniu.

Anna Świeboda

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Inicjacja nikotynowa
Inicjacja nikotynowa

Palenie wśród młodzieży

Palenie wśród młodzieży

Palenie wśród młodzieży od dawna jest powszechnym problemem. Już nawet dzieci próbują papierosów, a wiele z nich z czasem popada w nałóg. Uzależnienie od nikotyny ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka. Ze względu na bierne palenie...

Inicjacja nikotynowa

Przyczyny palenia papierosów

Palenie papierosów jest postrzegane przez młodzież jako przejaw dorosłości. Szacuje się, że inicjacja nikotynowa w Polsce przypada już na wiek około 9. roku życia. Dlaczego dzieci coraz częściej sięgają po papierosy, bagatelizując skutki nikotynizmu? Przyczyny palenia wśród młodzieżysą różne, np. ciekawość, naśladowanie palących rodziców albo starszych kolegów, namowa rówieśników, chęć zaimponowania innym i podkreślenia odwagi decyzji. Najczęściej dzieci zapalają pierwszego papierosa wskutek zachęty...

Inicjacja nikotynowa

Gdy dziecko pali

Dla wielu rodziców szokującym odkryciem jest fakt, że ich dziecko pali papierosy. Palenie tytoniu jest często postrzegane przez młodych ludzi jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązanie kontaktów społecznych. Może być także traktowane jako wspólna...

Planowanie ciąży

Odstawienie papierosów i alkoholu w ciąży

Odstawienie papierosów i alkoholu w ciąży

Prawie każdy wie, że kobiety w ciąży nie powinny przyjmować narkotyków, ale to te legalne używki - alkohol i papierosy - są najczęściej źródłem problemów w ciąży. Negatywnie działa