Powrót szkarlatyny. Tym razem jest o wiele groźniejsza

Naukowcy biją na alarm. Może grozić nam epidemia od lat zapomnianej choroby atakującej przede wszystkim dzieci. Schorzenie jest oporne na leczenie za pomocą antybiotyków, które do tej pory stanowiło gwarancję powrotu do zdrowia.

Szkarlatyna, określana także "płonicą", to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię paciorkowca grupy A. To schorzenie charakterystyczne przede wszystkim dla wieku dziecięcego. Choć wielu z nas przeszło ją bez większych komplikacji, nowy szczep wywołujących ją dziś mikrobów okazuje się zdecydowanie bardziej niebezpieczny niż ten sprzed lat.

Eksperci z australijskiego Centrum Chorób Zakaźnych zaobserwowali wzrost zachorowań na szkarlatynę oporną na antybiotyki. Jak stwierdza profesor Mark Walker, pracownik Instytutu Chemii i Biologii Molekularnej uniwersytetu w Queensland biorącego udział w badaniach, schorzenie pojawiło się już w niektórych częściach Azji oraz w Wielkiej Brytanii.

– W ciągu ostatnich pięciu lat w samym tylko Hongkongu odnotowano ponad pięć tysięcy zachorowań, w całych Chinach – sto tysięcy przypadków. W ubiegłym roku doliczono się natomiast 12 tysięcy cierpiących na nią pacjentów w Wielkiej Brytanii – poinformował Walker w wydanym oświadczeniu.

Szkarlatyna dotyka głównie dzieci przed 10. rokiem życia, jednak zagrożone są także osoby dorosłe. Objawia się wysoką gorączką, bólem gardła i brzucha, a także wymiotami. U chorego dochodzi również do znacznego powiększenia węzłów chłonnych, dlatego w pierwszej fazie rozwoju schorzenia lekarz stwierdza najczęściej anginę.

Najbardziej charakterystycznym symptomem jest wysypka pojawiająca się równocześnie z gorączką bądź po upływie doby od jej wystąpienia. Na ciele dziecka można zauważyć czerwone, zlewające się plamy, które najbardziej wyraźne są na brzuchu, piersiach, pośladkach oraz w okolicach pachwin. Z czasem dochodzi do silnego łuszczenia się skóry – najintensywniejszego na dłoniach i stopach.

Na policzkach chorego zauważalny jest rumień, a język pokrywa się białym nalotem, który wraz z rozwojem choroby ustępuje malinowemu zabarwieniu.

Płonica może doprowadzić do poważnych zaburzeń krążenia, utraty przytomności, a nawet zapalenia mięśnia sercowego.

Naukowcy nie są jeszcze w stanie jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za zmianę charakteru choroby na antybiotykooporną. Podejrzewają, że może mieć to związek z czynnikami środowiskowymi, choć, jak podkreślają, nie bez znaczenia pozostaje pogorszenie wydajności pracy układu odpornościowego. Konieczne są dalsze badania.

W ubiegłym roku Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne informowały o wzroście zachorowań na płonicę w różnych regionach Polski. Niepokojące dane płyneły m.in. z Małopolski, Mazowsza i Pomorza. W samych tylko Suwałkach,  w ciągu jednego weekendu odnotowano 21 zachorowań, czyli trzykrotnie więcej niż w ciągu całego roku 2013.

Jak wynika z danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2011 roku w naszym kraju mieliśmy do czynienia z 18267 przypadkami szkarlatyny, a w 2013 było ich 25115.


 

Lekarze uspokajają, twierdząc, że choroba atakuje falowo i po widocznym wzroście zachorowalności następuje zwykle spadek liczby pacjentów. Czy tak będzie i tym razem? 

Anna Kołodziejczyk , 7 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Produkty, dzięki którym twoje dziecko będzie miało białe zęby

Zdrowe i białe zęby bez chemii Higiena jamy ustnej to bardzo ważna rzecz. Mycia zębów należy uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Ale to nie jedyny sposób, by zachować uzębienie zdrowe. Z pomocą przychodzi dobrze dobrana i zbilansowana dieta oraz regularne...

Zdrowie przedszkolaka

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Jak się uchronić przed kleszczem i boreliozą

Kleszcz - realne zagrożenie Choć gołym okiem ledwo je widać, potrafią wyrządzić człowiekowi ogromną krzywdę. Kleszcze, bo o nich mowa przenoszą groźną dla człowieka bakterię boreliozy i coraz częściej nią zarażają. Dane są alarmujące: w 2015 roku zachorowało...

Zdrowie przedszkolaka

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

8 sposobów na ochronę dziecka przed przeziębieniem

je przed chorobą, istnieją za to pewne sposoby na to, żeby przetrwały sezon przeziębień. Sto lat w zdrowiu Mycie rąk to najefektywniejsza znana metoda (...) , więc dotykanie go przez dzieci może zagrażać ich zdrowiu....

Zdrowie przedszkolaka

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy

Mit: ADHD nie jest schorzeniem medycznym ADHD to zaburzenia związane z deficytem uwagi. Statystyki mówią, że w Polsce choruje około 80 tys. dzieci, a na całym świecie problem dotyczy 3-5 proc. dzieci w wieku szkolnym. ADHD jest wpisane do rejestru chorób,...