Pokaż kategorie Parenting.pl

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny to zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli jest to możliwe, lekarze starają się mu zapobiec, czasami jest już jednak za późno i następuje akcja porodowa. Przyczyny porodu przedwczesnego mogą mieć różne podłoże. Wiadomo, że do przedwczesnych porodów częściej dochodzi u kobiet, które już wcześniej rodziły przed terminem. Podtrzymaniu ciąży do wyznaczonego terminu nie sprzyja też niezdrowy tryb życia. Objawy porodu przedwczesnego w większości przypominają objawy porodu normalnego, są to więc głównie skurcze i bóle.


Czym objawia się poród przedwczesny?

Z reguły poród przedwczesny objawia się tak samo, jak poród w terminie, z tą różnicą, że objawy te pojawiają się między 24 a 37 tygodniem ciąży. Na rozpoczęcie porodu przedwczesnego wskazuje:

  • uczucie ucisku dziecka na kanał rodny,
  • silne bóle pleców,
  • krwawienie lub plamienie z dróg rodnych,
  • bolesne skurcze, podobne do skurczów menstruacyjnych – jeśli występują częściej niż 4 razy na godzinę, jest to powodem do niepokoju,
  • obfita, wodnista wydzielina z pochwy, niekiedy podbarwiona krwią.

Rozpoczęcie porodu zwiastuje odejście krwistego czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy. Śluz zawiera domieszkę krwi z naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone przy jej rozwieraniu.
Inne objawy porodu to zwiększone napięcie brzucha, skracanie, zgładzanie, a następnie rozwieranie szyjki macicy, a także różnego rodzaju objawy ogólne. Zalicza się do nich nerwobóle uciskowe, niepokój, kołatanie serca, nawracające bóle okolicy krzyżowej, wymioty, biegunka, uczucie parcia na kiszkę stolcową.

Postępowanie w przypadku przedwczesnego porodu

Kobieta, u której występuje ryzyko porodu przed terminem musi być pod stałą opieką lekarza. Zaleca się unikanie stresu i wysiłku fizycznego oraz dużo odpoczynku. Zdarza się, że ciąża jest zagrożona, a wtedy lekarz może nakazać bezwzględne leżenie. Jeśli kobieta wie, że grozi jej poród przedwczesny, powinna uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, które mogłyby wskazywać na rozpoczęcie porodu, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Jeśli pod opiekę lekarza trafi się na wczesnym etapie przedwczesnego porodu, możliwe jest zahamowanie go, a to oznacza dodatkowe dni lub nawet tygodnie dla rozwoju dziecka w łonie matki.

Wiadomo, że im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko dla jego zdrowia i życia. Wcześniaki są niedojrzałe, a to oznacza, że nie są jeszcze gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Ich układy, w tym szczególnie układ oddechowy, nie są w stanie prawidłowo pracować. Dlatego też każdy dodatkowy dzień w łonie matki jest bezcenny.

Przy dzisiejszym rozwoju medycyny poród przedwczesny nie stanowi aż tak dużego niebezpieczeństwa, jak to było kiedyś. Dzięki zastosowaniu inkubatorów możliwe jest podtrzymanie przy życiu nawet najmniejszych wcześniaków. Jeśli jednak takiemu porodowi można zapobiec, należy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby dziecko przyszło na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie. Aby nie dopuścić do porodu przedwczesnego, należy dbać o siebie i dziecko podczas ciąży. Oznacza to zdrowe odżywianie i odstawienie wszelkich używek, a także unikanie stresów i wysiłku fizycznego.

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Poród przedwczesny
Poród przedwczesny

Objawy porodu przedwczesnego

Poród przedwczesny to zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli jest to możliwe, lekarze starają się mu zapobiec, czasami (...) w większości przypominają objawy porodunormalnego, są to więc głównie skurcze i bóle. Czym objawia się poród przedwczesny? Z reguły poród przedwczesny objawia się tak samo jak poród w terminie, z tą różnicą, że objawy te pojawiają się między 24 a 37 tygodniem ciąży. Na rozpoczęcie porodu przedwczesnego wskazuje: uczucie ucisku dziecka na kanał rodny, silne bóle pleców, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, bolesne skurcze, podobne do skurczów menstruacyjnych – jeśli występują częściej niż 4 razy na godzinę, jest to powodem do niepokoju, obfita, wodnista wydzielina z pochwy, niekiedy podbarwiona krwią. Rozpoczęcie porodu zwiastuje odejście krwistego czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy. Śluz zawiera domieszkę krwi z naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone przy jej rozwieraniu. Inne objawy porodu to zwiększone napięcie brzucha, skracanie, zgładzanie, a następnie rozwieranie szyjki macicy, a także różnego rodzaju objawy ogólne. Zalicza się do nich nerwobóle uciskowe, niepokój, kołatanie serca, nawracające bóle okolicy krzyżowej, wymioty, biegunka, uczucie parcia na kiszkę stolcową. Postępowanie w przypadku przedwczesnego porodu Kobieta, u której występuje ryzyko porodu przed terminem musi być pod stałą opieką lekarza. Zaleca się unikanie stresu i wysiłku fizycznego oraz dużo odpoczynku. Zdarza się, że ciąża jest zagrożona, a wtedy lekarz może nakazać bezwzględne leżenie. Jeśli kobieta wie, że grozi jej poród przedwczesny, powinna uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, które mogłyby wskazywać na rozpoczęcie porodu, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Jeśli pod opiekę lekarza trafi się na wczesnym etapie przedwczesnego porodu, możliwe jest zahamowanie go, a to oznacza dodatkowe dni lub nawet tygodnie dla rozwoju dziecka w łonie matki. Wiadomo, że im wcześniej dziecko się urodzi, tym większe ryzyko dla jego zdrowia i życia. Wcześniaki są niedojrzałe, a to oznacza, że nie są jeszcze gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Ich układy, w tym szczególnie układ oddechowy, nie są w stanie prawidłowo pracować. Dlatego też każdy dodatkowy dzień w łonie matki jest bezcenny. Przy dzisiejszym rozwoju medycyny poród przedwczesny nie stanowi aż tak dużego niebezpieczeństwa, jak to było kiedyś. Dzięki zastosowaniu inkubatorów możliwe jest podtrzymanie przy życiu nawet najmniejszych wcześniaków. Jeśli jednak takiemu porodowi można zapobiec, należy zrobić wszystko, co tylko możliwe w tym kierunku. Aby do niego nie dopuścić należy dbać o siebie i dziecko w ciąży. Oznacza to zdrowe odżywianie i odstawienie wszelkich używek, a także unikanie stresów i wysiłku fizycznego.

Poród przedwczesny

Przyczyny porodu przedwczesnego

Poród przedwczesny to sytuacja, której zazwyczaj każdy stara się uniknąć, gdyż stanowi pewne zagrożenie dla dziecka i jego matki. Im wcześniej (...) . Jednym z jego typów jest zagrażający poród przedwczesny. Ma miejsce w początkowej fazie porodu, co oznacza, że wciąż możliwe jest wstrzymanie akcji porodowej

Poród przedwczesny

Najmłodszy na świecie wcześniak wraca do domu

Najmłodszy na świecie wcześniak wraca do domu

Losy tej dziewczynki z zapartym tchem śledził cały świat. Uznana za jednego z najmłodszych wcześniaków na świecie, E'Layah Faith Pegues, stoczyła ciężką walkę o życie. Niebawem opuści oddział intensywnej terapii i po raz pierwszy zaśnie w domowym łóżeczku. E'Layah urodziła się aż o 14 tygod

Poród przedwczesny

Postępowanie w porodzie przedwczesnym

(WHO), za poród przedwczesny uznaje się przedwczesne zakończenie ciąży w okresie od 22. do 37. tygodnia jej trwania. Im krócej trwa ciąża, tym mniejsze są szanse przeżycia dziecka. Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie zależy nie tylko od stopnia zaawansowania ciąży, ale też od dojrzałości płodu, masy urodzeniowej dziecka i patologii samej ciąży. Rozpoznanie porodu przedwczesnego Przedwczesne zakończenie ciąży obejmuje trzy różne postaci: poród przedwczesny idiopatyczny, wywołany samoistną przedwczesną akcją skurczową macicy przy zachowanych błonach płodowych; poród przedwczesny wywołany przedwczesnym pęknięciem błon płodowych; przedwczesne zakończenie ciąży ze wskazań położniczych, matczynych i płodowych, takich jak: ciąża bliźniacza, wady macicy, niewydolność szyjki macicy, nadciśnienie ciążowe, łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie się łożyska, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, choroby ogólne i narządowe matki. W zależności od stopnia zaawansowania akcji porodowej, wyróżnia się trzy postaci porodu przedwczesnego: zagrażający poród przedwczesny; poród przedwczesny w toku; poród przedwczesny dokonany. Zagrażający poród przedwczesnyjest wczesną fazą porodu przedwczesnego i można go zahamować. Charakteryzuje się takimi objawami, jak: 4-7 skurczów macicy na minutę; rozwarcie szyjki macicy poniżej 3 cm; skrócenie szyjki macicy poniżej 60%. Zagrażający poród przedwczesny można zdiagnozować na podstawie wywiadu i badania ginekologicznego obejmującego: badanie wziernikowe, palpacyjne badanie szyjki macicy, ocenę długości szyjki za pomocą USG dopochwowego, KTG czynności skurczowej macicy i akcji serca płodu. Poród przedwczesny w toku to zaawansowana faza porodu przedwczesnego, trudna do zahamowania. Charakteryzuje się nasilającą się akcją skurczową macicy i postępującym rozwieraniem się szyjki macicy. Do objawów porodu przedwczesnego w toku należą: 8 i więcej skurczów macicy na minutę; rozwarcie szyjki macicy powyżej 3 cm; skrócenie szyjki macicy o 80%. Pewnym kryterium rozpoznania porodu przedwczesnego w toku jest pęknięcie pęcherza płodowego i odpłynięcie wód płodowych. Krwawienie z macicy spowodowane łożyskiem przodującym lub przedwczesnym odklejeniem się łożyska są stanami stanowiącymi wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Jak przewidywać poród przedwczesny? Do metod, które mogą służyć przewidywaniu i zapobieganiu porodom przedwczesnym, zalicza się: ocenę stopnia ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego; ocenę szyjki macicy; ocenę czynności skurczowej macicy; ocenę patologii macicy, łożyska i błon płodowych; identyfikację markerów biochemicznych. Wczesne wykrycie czynników ryzyka porodu przedwczesnego stwarza szansę na zmniejszenie, modyfikację i eliminację ich działania w przebiegu ciąży i wdrożenie optymalnego postępowania profilaktycznego. Każda kobieta ciężarna wymaga indywidualnego podejścia lekarskiego w profilaktyce porodów przedwczesnych. Ocena stanu szyjki macicy ułatwia przewidywanie wystąpienia porodu przed terminem, jak i zwiększa szanse jego wyleczenia. Badanie szyjki macicy służy określeniu jej konsystencji, długości oraz stopnia rozwarcia zewnętrznego i wewnętrznego. Przezpochwowe pomiary długości szyjki są skuteczną metodą w przewidywaniu porodu przedwczesnego nie tylko w ciąży pojedynczej, ale i bliźniaczej. W ciąży mnogiej pomiary długości szyjki należy przeprowadzać już od 20. tygodnia ciąży. Jeśli kobieta cierpi na niewydolność szyjkową, USG dopochwowe należy wykonywać od początku drugiego trymestru ciąży. Duże znaczenie w prognozowaniu porodu przedwczesnego ma również samokontrola ciężarnej. Wczesne rozpoznanie zagrożenia zależy od umiejętności dostrzegania sygnałów ostrzegawczych, takich jak, np. wyczuwalne skurcze macicy, bóle podbrzusza i krzyża, zwiększenie wydzieliny z pochwy, odczucie ciężkości w macicy. W ostatnich latach podejmuje się również próby oznaczeń wskaźników biochemicznych: enzymów, hormonów, przeciwciał itp., które mają istotne wartości prognostyczne w przewidywaniu porodu przedwczesnego. Dobrym markerem jest, np. fibronektyna płodowa występująca w wydzielinie szyjkowo-pochwowej a także oksytocyna i izooksytocynaza oznaczane we krwi matki. Jak zapobiegać porodowi przedwczesnemu? Tradycyjne zapobieganie porodom przedwczesnym polega na stosowaniu leków tokolitycznych w celu zahamowania już rozpoczętej przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Jednak najbardziej właściwe postępowanie to zapobieganie przedwczesnej czynności porodowej jeszcze przed jej wystąpieniem. Profilaktyka porodów przedwczesnych powinna być wieloetapowa, a metody zapobiegawcze powinny wynikać z czynników etiologicznych. Zapobieganie porodom przedwczesnym obejmuje: prewencję pierwotną, profilaktykę wtórną i profilaktykę III rzędu. Prewencja pierwotna to porady prekoncepcyjne i w czasie ciąży, których celem jest ustalenie czynników ryzyka, edukacja i zmiana stylu życia ciężarnej. Profilaktyka wtórna polega na identyfikacji pacjentek z podwyższonym ryzykiem przedwczesnej czynności skurczowej i profilaktyce infekcji wstępującej. Profilaktyka III rzędu to wczesne leczenie, które obejmuje zapewnienie wypoczynku, tokolizę, sterydoterapię, antybiotykoterapię oraz psychoterapię w sytuacjach stresowych. Postępowanie lecznicze w porodzie przedwczesnym W opiece szpitalnej leczenie zależy od etiologii porodu przedwczesnego, objawów klinicznych i początku porodu. Jeżeli poród przedwczesny rozpoczyna się samoistną czynnością skurczową, to postępowanie lecznicze zasadniczo ogniskuje się wokół czterech głównych zagadnień: hamowania czynności skurczowej macicy; stymulowania dojrzewania płuc płodu; obrania właściwego sposobu porodu; intensywnej opieki neonatologicznej noworodka. Leczenie tokolityczne jest najbardziej skuteczne, gdy zostanie wdrożone przed 33. tygodniem ciąży, ponieważ przedłuża czas jej trwania, zmniejsza umieralność okołoporodową i częstość występowania zaburzeń oddechowych u noworodków. Pacjentki najbardziej odpowiednie do wdrożenia tokolizy to ciężarne między 20., a 33. tygodniem ciąży z samoistną czynnością skurczową, zachowanymi błonami płodowymi, z rozwarciem szyjki poniżej 4 cm, bez patologii położniczych. W przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, przy braku infekcji wewnątrzmacicznej, tokoliza może być stosowana łącznie z antybiotykoterapią profilaktyczną i stymulacją farmakologiczną płuc płodu. Leki najczęściej stosowane do hamowania przedwczesnych skurczów macicy, to: leki beta-mimetyczne, antagoniści wapnia, inhibitory syntezy prostaglandyn, antagoniści oksytocyny, donor tlenku azotu. W celu przyspieszenia dojrzewania płuc płodu i zminimalizowania problemów z oddychaniem u dziecka stosuje się glikokortykosteroidy. Poród przedwczesny należy traktować jako poród wysokiego ryzyka, gdyż niedojrzały płód jest podatny na urazy i niedotlenienie śródporodowe. Po 32. tygodniu ciąży przy główkowym położeniu płodu preferuje się poród siłami natury. W przypadku porodu przed 32. tygodniem ciąży zaleca się cesarskie cięcie.Marianowski L. i in., Diagnostyka i postępowanie w porodzie przedwczesnym, Kliniczna Perinatologia Ginekologiczna, Szczecin 1998, ss. 119-126. (...) Postępowanie w porodzie przedwczesnym uzależnione jest od stopnia zaawansowania akcji porodowej. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia

Poród przedwczesny

Przedwczesne pęknięcie wód płodowych

. W 90% przypadków przedwczesnego pęknięcia błon płodowych w ciągu 24 godzin rozpoczyna się poród. Podstawowym pytaniem jest, czy pozwolić pacjentkom (...) . Przedwczesne pęknięcie błon płodowych to przerwanie błon płodowych jeszcze przed wystąpieniem akcji porodowej po 37. tygodniu ciąży. Przedwczesne

Przyczyny wcześniactwa

Przedterminowy poród

Przedterminowy poród

Poród przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37. tygodniem ciąży, czyli przed upływem 259 dnia ciąży.

Objawy porodu przedwczesnego

Wody mi odeszły!

Wody mi odeszły!

Odejście wód płodowych często zwiastuje początek porodu. Choć fizjologiczna, czyli najbardziej naturalna sytuacja zachodzi wtedy, gdy pęcherz płodowy pęknie na samym początku drugiego okresu porodu.

Przyczyny porodu przedwczesnego

Wielowodzie w czasie ciąży

Wielowodzie w czasie ciąży

Wielowodzie w ciąży to sytuacja, gdy ilość wód płodowych otaczających dziecko jest większa niż przewiduje norma. Wielowodzie to powikłanie, które dotyka 1,5% kobiet ciężarnych.