Trwa ładowanie...

Niemowlę się poci

Avatar placeholder
07.04.2017 08:35
Niemowlę się poci
Niemowlę się poci

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy? Nie panikuj. Obfita potliwość ciała niemowlęcia nie musi od razu oznaczać poważnej choroby. Za spocony kark i główkę maluszka często odpowiada po prostu nie do końca dojrzały system termoregulacji. Dziecko może się zatem silnie pocić podczas ssania piersi, raczkowania czy stawiania pierwszych kroków, ponieważ jest to dla niego duży wysiłek.

1. Przyczyny pocenia się niemowląt

Pocenie się u niemowląt
Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko

zobacz galerię

Obfite poty na ciele dziecka, zwłaszcza na główce, karku, rączkach i nóżkach, które nie mają patologicznych znamion, często obserwuje się u niemowląt ruchliwych, z dużym temperamentem, skłonnych do zabawy. Patologiczne, nadmierne wydzielanie potu u niemowląt jest symptomem zapowiadającym krzywicę – obecnie występującą niezwykle rzadko, ze względu na profilaktyczną podaż witaminy D. Poty na ciele dziecka pojawiają się również w przebiegu chorób z gorączką, zapalenia mózgu i niewydolności krążeniowo-oddechowej. Poty i czerwone policzki u niemowląt są często sygnałem przegrzania dziecka, zbyt ciepłego ubierania. Czasami dziecko ma silnie spocony kark i główkę w czasie snu. Poduszka po nocy jest mokra i trzeba ją wymienić. Taka sytuacja może sugerować, że w pokoju maluszka jest za gorąco lub dziecko jest po prostu zbyt opatulane do snu. Potliwość niemowląt może również wynikać z osłabienia, które często pojawia się u dzieci po przechorowaniu jakiejś choroby.

Jeśli poceniu się niemowlaka towarzyszy niemiły i dziwny zapach, może on być spowodowany m.in. mukowiscydozą. Charakterystyczną cechą mukowiscydozy jest nadmierne wydzielanie chlorków w pocie, stąd dziwna jego woń. Zazwyczaj jednak pocenie się niemowląt nie oznacza poważnych dolegliwości. Mamy mogą się martwić, że jest to krzywica – ale z reguły to tylko ich przedwczesny niepokój. Gdy maluszek jest pod okiem lekarza, otrzymuje przez okres karmienia piersią preparaty witaminy D i prawidłowo się rozwija, nie ma powodów do rozwoju krzywicy. Najczęściej dziecko jest po prostu przegrzewane. Aby sprawdzić, czy maluszkowi nie jest zbyt gorąco, dotknij ręką jego karku. Jeśli jest on mokry, ubierz dziecko lżej, np. mniej o jedną warstwę.

2. Kiedy z dzieckiem do lekarza?

Zobacz film: "Nadmierna potliwość"

Spocona główka u niemowlaka wcale nie musi sugerować niedoboru witaminy D3. Nie zwiększaj zatem dawki witaminy D podawanej dziecku na własną rękę. Zanim sama postawisz diagnozę, obserwuj maluszka. Nie przesadzaj z ciepłym ubieraniem, pozakręcaj nieco kurki grzejników i nawilżaj powietrze w pokoju dziecka. Optymalna temperatura powietrza w pokoju to 20-22ºC. Jeśli dziecku nie marzną rączki i nóżki, oznacza to, że nieco niższa temperatura mu odpowiada. Czasem nawet nieopatulanie dziecka skutkuje lepszym i spokojniejszym snem. No i rano nie musisz zmieniać mokrej od potu poduszki.

Czasem też niemowlę ma ciągle wilgotne rączki i nóżki – niezależnie od tego, czy są ciepłe, czy zimne. Taki objaw nie oznacza nic złego. Niektóre maluszki po prostu tak mają i już. Z czasem to mija. Ustaje i nadmierna potliwość ciała, i nieprzyjemny zapach potu. Dojrzewa układ termoregulacji i wszystko się normuje. Niekiedy obfite poty u dziecka bywają sygnałem alergii, stresu, grypy, przeziębienia czy nadczynności tarczycy. Jeśli pomimo lżejszego ubierania dziecka i zmniejszenia ogrzewania, maluszek nadal się poci – udaj się z dzieckiem do lekarza. Czasami konieczne są dodatkowe badania specjalistyczne, np. dotyczące gospodarki wapniowo-fosforanowej, badania hormonalne.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze