Naukowcy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne

Są niemalże w każdym domu, w którym jest małe dziecko. Z założenia miały je chronić przed uderzeniami główką w szczebelki. Ochraniacze do łóżeczka. Naukowcy dowiedli, że to popularne zabezpieczenie, zamiast chronić, zwiększa ryzyko tak zwanej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

Ochraniacze na łóżeczko są o wiele bardziej niebezpieczne, niż myśleliśmy – mówi autor badań dr. Bradley T. Thach, pediatra z Uniwersytetu Medycznego im. Waszyngtona w St. Luis. – Niemalże każdej śmierci niemowlaka można byłoby zapobiec, gdyby do łóżeczka nie była przywiązana ta ozdoba – dodaje.

Polecane wideo:

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Saint Luis wzięli pod lupę dane z amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich. Okazało się, że w okresie od 1985 do 2012 roku doszło do 48 śmierci niemowląt, których przyczyną były ochraniacze do łóżeczek dziecięcych. Kolejne 146 dzieci uległo podduszeniu lub zadławieniu.

Naukowcy zwrócili także uwagę na fakt, że niektóre dzieci były pozostawione w łóżeczku same, a inne bawiły się pluszakami lub panował w nim bałagan. Informują, że do 32 przypadków śmierci doszło, gdy niemowlę leżało w łóżeczku samo. Podają, że 13 dzieci zmarło na skutek uduszenia, leżąc twarzą skierowaną pomiędzy materac a ochraniacz.

W pozostałych 16 przypadkach dzieci można było uratować, gdyby do łóżeczka nie był przywiązany ochraniacz, a w środku nie znajdowały się inne przedmioty, włączając w to poduszkę. Każde z tych niemowląt leżało z twarzą schowaną właśnie pomiędzy ochraniaczem a poduszką.

Oprócz danych z  Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich, eksperci analizowali także dokumenty, jakie udostępniło im Narodowe Centrum Przeglądu i Zapobiegania Zgonom Dzieci w Stanach Zjednoczonych. Dane te ujawniają raport o kolejnych 32 przypadkach zgonów niemowląt, związanych z korzystaniem z ochraniaczy na łóżeczko, jakie miały miejsce w 37 stanach pomiędzy 2008 a 2011 rokiem.

Po podliczeniu danych liczba śmierci niemowląt, związana z mającym chronić dziecko elementem wyposażenia łóżeczka, wzrosła do 77.

W Polsce nie ma danych, które pokazywałyby poziom śmiertelności niemowląt, którego przyczyną są ochraniacze. Eksperci podają jednak, że co roku, w wyniku SIDS (ang. sudden infant death syndrome), czyli nagłej śmierci łóżeczkowej, umiera około 180 małych dzieci.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) bezpieczeństwa Aby (https://parenting.pl/portal/wozek-spacerowy)...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Coraz więcej kontroli w żłobkach

Nieodpowiednio wykształcona kadra, za dużo dzieci w grupach, za długi czas opieki - to tylko niektóre z nieprawidłowości wykrytych podczas gminnych kontroli w żłobkach i klubach dziecięcych. Chociaż inspekcje się odbyły, placówki nie otrzymały żadnych...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Polacy coraz chętniej i częściej podróżują za granicę. Wyprawy mają charakter turystyczny bądź służbowy. Jednak każda podróż wiąże się ze stresem, a nawet pewnym niebezpieczeństwem. Istnieje bowiem ryzyko, że możemy nagle zachorować, ulec wypadkowi...