Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Krostki u noworodka

Avatar placeholder
26.10.2023 19:44
Krostki u noworodka
Krostki u noworodka (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Krostki u noworodka mogą wynikać z reakcji skóry na maź płodową, mogą być zmianami alergicznymi albo zwykłymi potówkami. Jakie zmiany skórne występują najczęściej w okresie noworodkowym? Czy wymagają specjalistycznego leczenia, czy ustępują samoistnie bez pozostawiania śladów? Wypryski na twarzy i ciele noworodka bardzo rzadko wymagają specjalistycznego leczenia. Z reguły są zmianami krótkotrwałymi i zupełnie niegroźnymi. O czym mogą świadczyć krostki u noworodka?

spis treści
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka
Najpotrzebniejsze rzeczy dla noworodka [9 zdjęć]

Przygotuj zapas pieluszek, by były gotowe do akcji, gdy tylko w domu pojawi się nowy mieszkaniec. Jest

zobacz galerię

1. Zmiany skórne u noworodka

Krostki to drobne wypukłości na skórze, zwykle czerwonawe i wypełnione surowiczym płynem. U noworodka krostki na buzi i wokół noska mogą wynikać z reakcji skóry na wody płodowe i maź płodową.

Zobacz film: "Alergie skórne"

Po kilku dniach się wchłaniają i zupełnie zanikają. Rzadko kiedy krostki u dziecka wymagają leczenia u specjalisty. Czasami mogą wynikać z uczulenia na ubranka czy środki chemiczne, w których zostały uprane ciuszki, albo na kosmetyki do pielęgnacji. Zobacz, o jakich zmianach i dolegliwościach mogą świadczyć krostki u noworodka.

1.1. Trądzik noworodkowy

Trądzik noworodkowy pojawia się kilka lub kilkanaście dni po porodzie. Są to zmiany skórne na policzkach, czasami na nosku i czole dziecka, które mają postać drobnych, czerwonych grudek o dość twardej konsystencji i ostro odgraniczonych brzegach.

Czasami powierzchnia krostek lekko się błyszczy. Nie są to zmiany skórne swędzące czy sączące się. Młode mamy zgłaszają się do lekarza, gdyż trądzik noworodkowy jest dość brzydki i utrzymuje się długo na twarzy dziecka. Mamy myślą, że zmiany skórne wynikają z alergii pokarmowej, tymczasem okazuje się, że jest to trądzik niemowlęcy.

Przyczyną zmian na skórze twarzy noworodka jest wysoki poziom hormonów w pokarmie matki. Trądzik noworodkowy nie wymaga leczenia, ustępuje samoistnie. Niekiedy stosuje się pastę cynkową lub maści z niewielką ilością sterydów. Buzię dziecka można przemywać przegotowaną wodą.

1.2. Alergia skórna u noworodka

Zmiany na ciele noworodka mogą oznaczać alergię skórną, najczęściej kontaktową, np. na środki chemiczne, ubranka czy na drażnienie skóry brzegami pieluchy (krostki wokół pachwin nóg). Niekiedy zmiany alergiczne wynikają z alergii pokarmowej, z alergii polekowej i z uczulenia na promieniowanie UV.

Krostki są zazwyczaj czerwone lub różowe, bez czubków wypełnionych płynem. Często towarzyszy im świąd skóry. Krostki na ciele noworodka mogą się ze sobą zlewać, tworząc rozległe skupiska w niektórych miejscach skóry.

Alergia skórna ma najczęściej postać pokrzywki – lekko wypukłych, czerwonych bąbli. Ręką można wyczuć chropowatą powierzchnię. Leczenie alergii skórnej u noworodka polega na wyeliminowaniu z pożywienia lub z otoczenia dziecka czynnika uczulającego.

1.3. Potówki u noworodka

Potówki to różowawe albo żółtawe krostki, które pojawiają się wtedy, gdy dziecko jest przegrzane i silnie się poci. Aby zapobiegać potówkom, należy utrzymywać w pokoju maluszka stałą temperaturę powietrza (nie wyższą niż 22 stopnie Celsjusza) i nie ubierać bobasa zbyt ciepło.

Na potówki noworodki szczególnie są narażone w czasie letnich upałów. Potówki pojawiają się zwykle na twarzy, szyi, karku, pleckach i na klatce piersiowej. Aby uniknąć ich powstawania, nie przegrzewaj dziecka i ubieraj je stosownie do temperatury panującej na zewnątrz.

Gdy potówki wystąpią na ciele maluszka, zadbaj o krótkie obcięcie mu paznokci, by noworodek się nie zadrapał. Możesz go wykąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu. Ubieraj dziecko w ubranka szyte z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze.

1.4. Odparzenia u noworodka

Odparzenia to zazwyczaj czerwone, dość rozległe plamy o chropowatej powierzchni, czasami pokryte wypukłymi krostkami. Powstają w wyniku przegrzania lub nieodpowiedniej higieny okolic pośladków.

Aby zapobiegać odparzeniom pieluszkowym, dokładnie spłukuj po kąpieli mydło z ciała dziecka, wycieraj do sucha skórę w pachwinach i często zmieniaj pieluszki. Noworodek ma delikatną skórę, więc możesz stosować na jego pupę kremy ochronne i od czasu do czasu wietrzyć mu pośladki.

Gdy na ciele dziecka pojawią się odparzenia, przemywaj je wacikiem nasączonym w wodzie lub w naparze z rumianku albo w nadmanganianie potasu. Osuszaj dotykowo i smaruj maściami na odparzenia.

1.5. Prosaki u noworodka

Prosaki to małe, białe lub żółtawe grudki, które najczęściej pojawiają się wokół noska, na policzkach, czole, czasami również na bródce. Przyczyną powstawania prosaków u noworodka są nie w pełni działające gruczoły łojowe i potowe.

Prosaki powstają na skutek zaczopowania się porów skóry. Są to zastoinowe cysty naskórkowe powstałe w następstwie nagromadzenia mas łojowych. Prosaków się nie leczy, niczym nie smaruje i absolutnie nie wolno ich wyciskać, bo można tylko doprowadzić do zakażenia i powstania ropnia. Po kilku dniach lub tygodniach prosaki ustępują samoistnie.

1.6. Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry objawia się przez czerwone krostki zakończone żółtymi, ropnymi pęcherzykami. Krostki mogą pojawiać się na owłosionej skórze głowy noworodka. Jest to wtedy tzw. ciemieniucha z nawarstwiającymi się na główce tłustymi strupami.

Aby złagodzić zmiany skórne, przemywaj skórę dziecka przegotowaną wodą i nie używaj mydła. Leczniczo można stosować maść cynkową. Wykwity na skórze nie powodują żadnych dolegliwości i mogą przechodzić ze skóry głowy na twarz, fałdy skórne, pępek oraz miejsca przylegania pieluszki.

Po kilku tygodniach zmiany zmniejszają się i ustępują. Choroba pojawia się często u dzieci ze skłonnością do atopii i łuszczycy. W niemal każdym przypadku udaje się stwierdzić obecność Candida albicans na skórze.

Jeśli krostki na ciele noworodka nie znikają, idź z nim do lekarza. Podstawą terapii są szampony, kortykosteroidy o bardzo małej sile działania i podawane miejscowo pochodne imidazolowe.

Czy u swojego dziecka również zauważasz krostki na buźce lub innych częściach ciała? Porozmawiaj na temat z innymi mamami na naszym forum.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czerwone krostki u niemowląt. Jakie są ich przyczyny?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze