Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

Karmienie niemowlaka

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, czy karmić piersią czy butelką? Dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak często być karmione, ile powinno spać w nocy? Jak opracować taki schemat karmienia, by nasze dziecko nie budziło się z płaczem i abyśmy my nie były zmęczone macierzyństwem? Na te wszystkie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Forma karmienia dziecka zależy od nas samych. Jeśli chcesz karmić piersią i masz wystarczającą ilość pokarmu, zrób to. Jeśli nie chcesz karmić, nie masz pokarmu w piersiach, a każde przystawienie dziecka do piersi kosztuje cię wiele stresów, karm butelką. Najważniejsze jest zdrowie psychiczne matki. To dzięki dobrej formie młodej mamy – szczęśliwy jest nasz maluch. Odpowiedzi na te wszystkie pytania łatwo znaleźć, grunt to poznać potrzeby żywieniowych naszego dziecka oraz dostosować dietę do jego wieku.

Polecane wideo:

1. Karmienie piersią

Karmienie piersią jest umiejętnością, której trzeba się nauczyć. Jednym matkom przychodzi to łatwiej, innym sprawia wiele problemów. Matki, które początkowo borykają się z tymi kłopotami, zwykle pokonują je bez trudu przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości. W przeciwieństwie do mieszanki dla niemowląt, zawartość składników pokarmowych w mleku matki ulega zmianom – zarówno w okresie karmienia, jak i później. Dzięki temu mleko zawiera niezbędne składniki odżywcze oraz wodę przez pierwsze 4 do 6 miesięcy życia.

Pierwszym mlekiem jakim odżywia się twoje dziecko jest tzw. siara. Jest ona produkowana przez gruczoły piersiowe jako żółtawo–biały płyn. Wydziela się przez pierwsze 2 – 3 dni po porodzie. Ilość siary jest niewielka, ale jest ona nieocenionym pokarmem dla dziecka. Zawiera więcej białka niż dojrzałe mleko matki, ma także wszystkie składniki mineralne, tłuszcze i witaminy, jak również przeciwciała, które chronią noworodka przed infekcjami. Po 2 – 3 dniach po porodzie zaczyna się właściwe wydzielanie mleka. Mleko to, zwane przejściowym, jest rzadsze i bielsze od siary i stanowi mieszankę jednego i drugiego składnika. Po upływie 2 – 3 tygodni zaczyna się wytwarzać dojrzałe mleko kobiece. Jest białe, przezroczyste, a po kilku tygodniach przybiera wodnisty wygląd.

2. Karmienie butelką

Karmienie butelką niemowlaka

Butelki dla dzieci – jaką wybrać?.
Jaka butelka będzie lepsza dla Twojego dziecka: szklana czy plastikowa? Najlepszych wskazówek udzieli Ci samo dziecko....

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym nie zagraża jego zdrowiu i dobremu samopoczuciu, pod warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu higieny oraz zapoznania się zarówno mamy, jak i taty z etykietą mleka, na której są zamieszczone wszystkie niezbędne informacje.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia dzieci, które nie są karmione piersią, powinny otrzymywać mieszanki dla niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Wszystkie mleka modyfikowane dopuszczone na rynek Polski muszą spełniać wszelkie normy dla produktów przygotowywanych dla szczególnego odbiorcy, jakim jest niemowlę. Mają więc spełniać państwowe normy w odniesieniu do odpowiedniej zawartości tłuszczu, białka oraz witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Zalecenia stosowania mlek innych niż mleko matki regulują, opiniują i wydają towarzystwa naukowe. Na przykład Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, które ściśle współpracuje z odpowiednikiem europejskim czyli organizacją ESPGHAN. Dodatkowo Komitet ds. Żywienia Unii Europejskiej oraz zespoły konsultantów publikują zalecenia w postaci schematów żywienia niemowląt.

W tym okresie życia nie należy karmić dziecka zwykłym mlekiem krowim. Posiada ono wysoką zawartość białka i składników mineralnych, co może obciążać nie w pełni rozwinięte nerki dziecka i powodować odwodnienie. Poza tym, mleko to zawiera zbyt niską zawartość żelaza, jak na potrzeby małego dziecka. Zanim wybierzesz odpowiednią mieszankę na własną rękę, udaj się do lekarza pediatry po poradę.

3. Jak karmić niemowlę?

Aby maksymalnie ograniczyć karmienie nocne, dziecko do 4. miesiąca życia powinno otrzymać co najmniej 6 karmień w godzinach między 7.00 - 23.00. Dziecko w 5-9 miesiącu potrzebuje minimum 5 karmień w tych godzinach, a od 9. miesiąca życia powinno jeść 4-5 razy dziennie. Należy zadbać o to, by dziecko otrzymywało odpowiednią ilość pokarmu.

Produktywny czas karmienia piersią niemowlęcia nie powinien przekraczać 15 minut. Wtedy dziecko całkowicie opróżnia pierś. Jeśli w dalszym ciągu wykazuje chęć jedzenia, należy przystawić je do drugiej piersi.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje dziennie od 75 – 90 ml mleka na każde 0,5 kg swojej wagi, oczywiście podzielone na ilość karmień. W przypadku karmienia piersią istnieje ryzyko, że dziecko będzie się częściej budzić w nocy, jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości mleka podczas karmienia wieczornego. Dzieci ważące powyżej 4 kg, jeśli przybierają średnio 180 – 250 g na tydzień, powinny przesypiać dłuższy czas w ciągu nocy.

W pierwszym półroczu życia dziecka, jeśli z jakichś powodów nie może być ono karmione naturalnie, należy stosować tzw. mleko modyfikowane następne. Z reguły mleka modyfikowane są numerowane, więc mleko początkowe to numer 1, a mleka następne po 6.miesiącu jest oznaczone numerem 2.

4. Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka?

Powoli już od 4. miesiąca życia można zacząć podawać dziecku inne pokarmy niż mleko – bez względu na to, czy jest ono karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym. W tym czasie maluszek powinien zapoznawać się z nowymi konsystencjami i różnymi smakami. Można więc podawać mu pierwsze przeciery warzywne lub owocowe, zupki, obiadki czy kaszki. W doborze odpowiednich posiłków najważniejsza jest ich dobra jakość. Produkty muszą być dostosowane do możliwości malutkich dzieci. Konieczne jest więc czytanie wszelkich etykiet gotowych produktów dla dzieci, by uniknąć np. podania niemowlęciu poniżej 6. miesiąca życia produktu przygotowanego dla dziecka 9-miesięcznego.

Gdy odstawiamy dziecko od piersi, ważne jest ustalenie odpowiednich proporcji między pokarmem stałym a pokarmem z piersi.

Bibliografia

  • Ford. G., Najlepsze porady dla niemowlęcia i maluszka, Kraków 2011, nr ISBN 978-83-61989-53-0.
Anna Liszewska, 1 tydzień temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Skret jaderka

~Zaniepokojona Mama • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Alergia na mleko krowie u dzieci

Artykuł sponsorowany Uczulenie na mleko krowie to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych wśród dzieci. Białka zawarte w mleku są alergenami, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Alergia na mleko może być schorzeniem okresu dzieciństwa, ale bywa, że utrzymuje się p

Karmienie niemowlęcia

Karmienie piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią gwarantuje niemowlęciu naturalną odporność i tworzy między dzieckiem, a matką szczególną więź. Karmienie piersią jest zalecane (...) wzrostowe oraz różne składniki odżywcze potrzebne niemowlęciu do zdrowego rozwoju i wzrostu. Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią

Karmienie niemowlęcia

Karmienie eko

Karmienie eko, czyli naturalne, jest ostatnio znowu na topie. Karmienie piersią, a szczególnie karmienie i noszenie dziecka w chuście, zwiększa (...) ; malucha, czyli tego, który płacz i mina znaczą „głód”. Karmienie dziecka butelką odciągniętego pokarmu jest łatwiejsze także dla taty

Karmienie niemowlęcia

Samotny ojciec chce karmić syna mlekiem kobiecym. Szuka pomocy

Samotny ojciec chce karmić syna mlekiem kobiecym. Szuka pomocy

Brody stracił w wypadku mamę, która planowała karmić go przez rok piersią. Jego ojciec mógł podawać mu butelkę z mlekiem modyfikowanym (...) pokarm. - Mama mojego syna nie żyje, a ja chciałbym nadal karmić go mlekiem kobiecym, ponieważ ona tego pragnęła. Chciała karmić piersią do ukończenia

Karmienie niemowlęcia

Krzesełko Chicco Polly Magic

Krzesełko Chicco Polly Magic

Chicco Polly Magic może być wykorzystywane zarówno jako leżaczek dla noworodka, jak i krzesełko do karmienia starszyego dziecka.

Karmienie niemowlęcia

Odpowiednia bielizna do karmienia

Odpowiednia bielizna do karmienia

Bielizna podczas karmienia piersią to przede wszystkim dobrze dobrany stanik do karmienia. Piersi w okresie laktacji są zwykle większe niż normalnie, niezbędny więc staje się biustonosz dopasowany do ich obecnego rozmiaru.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna dziecku.Stała pora posiłku Dawaj dziecku owoce, przekąski i posiłki o ustalonych

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką

Karmienie butelką wymaga większej rozwagi ze strony świeżo upieczonej mamy niż karmienie piersią. Dziecko karmione piersią naturalnie otrzymuje taką (...) ilość pokarmi, jakiej potrzebuje. Przy karmieniu z butelki łatwo o przekarmianie dziecka. Dziecko powinno być karmione butelką na żądanie, czyli wtedy