Gra na instrumentach

Gra na instrumentach jest dobrym pomysłem na hobby dla dzieci. Dodatkowe zajęcia muzyczne rozwiną nie tylko zdolności muzyczne dziecka. Nauka gry na instrumentach poprawia pamięć i koncentrację, wspomaga wszechstronny rozwój dziecka. Szkoła muzyczna dla dzieci, zajęcia pozalekcyjne prywatne lub ognisko muzyczne uczą od najmłodszych lat planowania dnia, regularności i skrupulatności. Nauka gry na instrumentach to także sposób na podniesienie samooceny dziecka. Jakie instrumenty dla dzieci można wybrać?

Polecane wideo:

Jak wybrać instrument dla dziecka?

Aby dobrze wybrać instrument dla dziecka, trzeba przyjrzeć się, czy dziecko ma jakieś preferencje muzyczne. Jeśli lubi dźwięki gitary lub fletu - można zapisać dziecko na zajęcia muzyczne z tych instrumentów. Czasem wystarczy po prostu zapytać malucha, na jakim instrumencie chciałby grać. Jednak pozostawienie całkowicie wolnej ręki może nie wyjść dziecku na dobre. Dobrze zastanówmy się, czy wybrany instrument będzie dla dziecka odpowiedni.

Nauka gry na pianinie

Jedną z najważniejszych rzeczy w nauce gry na pianinie jest prawidłowe "ułożenie ręki". Nie bez znaczenia jest też kształt dłoni i długość palców.

Trzeba także pamiętać, aby dostosować instrument do możliwości dziecka. Maluch nie będzie w stanie grać na ciężkim instrumencie, takim jak tuba. Jeśli dziecko właśnie traci mleczaki, nienajlepszym pomysłem będą instrumenty dęte, takie jak flet, klarnet czy trąbka. Bardzo małe dzieci nie będą w stanie grać na „prawdziwym” fortepianie, lepiej więc zacząć od keyboardu. Jeśli wybierzemy gitarę, musimy dostosować ją do wzrostu dziecka - istnieją specjalne gitary dla dzieci. Dla dzieci, które nie mają rozwiniętych umiejętności manualnych skrzypce czy gitara będą raczej udręką, bo to instrumenty wymagające dużych umiejętności. Można w takim wypadku wybrać ksylofon lub pianino.
Przy wyborze instrumentu weźmy także pod uwagę nasze możliwości. Jeśli dziecko zacznie uczyć się grać na perkusji, zakup tego instrumentu i trzymanie go w domu może nie być najlepszym pomysłem, jeśli mieszkamy w bloku.
Na początek można wypożyczyć instrument dla dzieci na wypadek, gdyby okazało się, że dziecko nie będzie jednak chciało grać. Wiele instrumentów jest bardzo kosztownych, wiec lepiej sprawdzić, czy zakup jest konieczny.

Szkoła muzyczna dla dzieci czy zajęcia prywatne?

Nauka gry na instrumentach może być tylko samym opanowywaniem konkretnego instrumentu i uczeniem się umiejętności manualnych koniecznych do gry. To zwykle oferują zajęcia prywatne. Natomiast jeśli chcemy, by nauka była bardziej wszechstronna, wybierzmy szkołę muzyczną. Szkoły muzyczne prywatne i państwowe oferują cały szereg zajęć związanych z muzyką. Są to m.in.:

  • rytmika dla młodszych dzieci;
  • zajęcia śpiewu;
  • nauka gry na instrumencie dodatkowym;
  • historia muzyki;
  • teoria muzyki.

Publiczna szkoła muzyczna dla dzieci często oferuje także możliwość wypożyczenia instrumentu bez opłat.

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że żadne dziecko nie zaczyna pięknie grać po pierwszych zajęciach. Przygotujmy się na niemiłosierne rzępolenie i hałas podczas ćwiczeń malucha. Pozwólmy na to, by oswoił się z instrumentem. Dopiero po jakimś czasie granie da dziecku satysfakcję, a rodzicom przysporzy dumy.

Po szkole

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jakie studia?

sorbetta • ostatni post około miesiąca temu

7
Artykuły Po szkole
Po szkole

Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów

Nastolatki spędzają 9 godzin dziennie, korzystając z mediów

Prawie dwie trzecie nastolatków uważa, że oglądanie telewizji czy wysyłanie SMS-ów podczas odrabiania pracy domowej nie ma żadnego wpływu na ich zdolność uczenia się, mimo że coraz więcej dowodów wskazuje na coś dokładnie odwrotnego. Common...

Zakupy dla przedszkolaka

Gra Pippo

Gra Pippo

Gra polegająca na myśleniu kogo brakuje.

Zabawy

Gra w klasy

Gra w klasy

Gra, znana zarówno dzieciom jak i rodzicom, może być pomysłem na wspólną aktywność rodzinną.

Wspólne spędzanie czasu

Mama też gra!

Mama też gra!

Z konsolą Mamy również będą zadowolone z możliwości oferowanych przez konsole.Przed telewizorem Uwaga, gry na konsolę wciągają :)