Trwa ładowanie...

Gdy dziecko kłamie

Avatar placeholder
05.06.2019 10:21
Gdy dziecko kłamie
Gdy dziecko kłamie (123rf)

Wiele kwestii jest trudnych dla rodziców. Szczególnie kłopotliwe są kłamstwa dzieci. Zdarzają się one często i z wielu powodów. Zwykle przyczyną jest chęć zwrócenia na siebie uwagi, uniknięcia kary lub zdobycia uznania rówieśników, strach, a nawet nuda. Bez względu na powód, kłamstwa dzieci nie należy ignorować. Jak wychować dziecko, aby mówiło prawdę? Należy sprawić, aby kłamstwo przestało być „opłacalne”. Wówczas liczba kłamstw dzieci znacznie maleje. Jak to zrobić?

spis treści

1. Co robić, gdy dziecko kłamie?

Wielu rodzicom wydaje się, że wiedzą jak wychować dziecko. Faktycznie, w większości przypadków świetnie sobie radzą. Jednak niektóre kwestie, jak na przykład kłamanie dzieci, mogą stanowić dla nich problem. Na szczęście, aby poradzić sobie z mówieniem nieprawdy, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek. Dzieci są bardzo pojętne i jeśli wiedzą, że mogą powiedzieć rodzicom prawdę, choćby najtrudniejszą, chętnie z tego korzystają. Fakt, że dziecko kłamie, nie oznacza, że nie można pomóc mu przestać. Nie jest to problem wychowawczy nie do rozwiązania.

Gdy dziecko kłamie, należy zastosować się do poniższych wskazówek:

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"
  • Skup się na zachowaniu dziecka. Ukarz je nie za kłamstwo, ale za przewinienie. W ten sposób zachęcisz je do mówienia prawdy, zamiast dodatkowo je karać.
  • Zachowaj spokój.
  • Porozmawiaj szczerze z dzieckiem. Wytłumacz mu, że kłamstwo nie jest dobrym pomysłem.
  • Wyjaśnij dziecku, jakie problemy wiążą się z niemówieniem prawdy. Omówcie kwestię zaufania - relacje dzieci z rodzicami muszą się na nim opierać.

2. Jak wychować dziecko, aby nie kłamało?

Naukę prawdomówności należy zacząć jak najwcześniej. Efekt rozmów z małym dzieckiem na temat kłamania można wzmocnić na przykład poprzez opowiadanie historyjek związanych z tą kwestią. Warto uczyć dziecko, że kłamstwo nie popłaca, i nagradzać je, kiedy powie prawdę, mimo iż może to wiązać się z karą za złe zachowanie. Jednak najważniejsze jest dawanie dobrego przykładu. Rodzic, który wymaga prawdomówności od dziecka, ale sam często ucieka się do kłamstwa, nie jest i nie będzie autorytetem. W przypadku starszych dzieci, które nagminnie kłamią, można spróbować temu zaradzić poprzez kupienie im dziennika, w którym będą zapisywać każde kłamstwo. Celem takiego ćwiczenia jest uświadomienie dziecku, jak bardzo mówienie nieprawdy wpływa na jego życie. W miarę upływu czasu dziecko może spróbować dostrzec swój wzorzec kłamania, na przykład w jakich sytuacjach lub w czyim towarzystwie nie mówi prawdy, i dlaczego tak się dzieje.

Ponadto warto podzielić się z dzieckiem swoimi doświadczeniami związanymi z mówieniem nieprawdy. Wiele kłamiących dzieci ma wrażenie, że wszyscy mówią prawdę oprócz nich. Uświadomienie im, że jest zupełnie inaczej, może pomóc im w poradzeniu sobie z kłamstwami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze