Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

34 tydzień ciąży

W ciągu trzydziestego czwartego tygodnia ciąży dziecko osiągnie masę ponad dwóch kilogramów. Teraz tempo jego przebierania na wadze wzrośnie i do terminu porodu dziecko przytyje nawet 1000 gramów. Skóra dziecka wygładza się i zaczyna nabierać ładnego, różowego koloru. Ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy oraz układ płciowy.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 34 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów opisanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 440 407 473
BPD 86 76 96
OFD 108 99 117
HC 312 293 331
AC 289 261 317
FL 65 60 70
Masa (g) 2380 1857 2903

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży ewentualny poród wiąże się z szansą przeżycia dziecka porównywalną z dzieckiem donoszonym, urodzonym w terminie. Podobnie szansa na rozwój powikłań związanych z wcześniactwem jest już zdecydowanie niższa. Jeśli z jakichś powodów urodzisz w trzydziestym czwartym tygodniu, twoje dziecko będzie najprawdopodobniej zupełnie zdrowe i będzie rozwijać się w pełni normalnie. Jeśli oczekujesz bliźniaków, to istnieje duże ryzyko, że urodzisz w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dziecko posiada rozwinięty układ pokarmowy. Jest w stanie wydzielać wszelkie enzymy niezbędne do trawienia mleka matki. Jeśli urodziłoby się teraz, to na pewno będziesz je w stanie wykarmić. Problemy mogą się jeszcze pojawiać ze strony układu oddechowego, który może wymagać wspomagania w pierwszych chwilach życia malca.

Jeśli kobieta spodziewa się chłopca, to jego jąderka powinny znajdować się już w mosznie. Jądra płodu zaczęły zstępować z tylnej części jamy brzusznej w dwunastym tygodniu. Około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży osiągnęły kanał pachwinowy. Mniej więcej w trzydziestym czwartym tygodniu jądra powinny znajdować się w mosznie. Jeśli nie zstąpią do dnia porodu, taki stan nazywamy wnętrostwem. Wnętrostwo dotyka około 3% chłopców. U części z nich jądra zstąpią samoistnie w ciągu najbliższych miesięcy po porodzie. Jeśli do tego nie dojdzie w ciągu pierwszego roku życia, może być konieczna korekcja chirurgiczna. Jeśli jesteś mamą chłopca, pamiętaj, aby skontrolować mu zstąpienie jąder w pierwszym roku życia.

Niektórzy uważają, że w trzydziestym czwartym tygodniu dziecko ułożone jest już w sposób ostateczny w macicy i że jeśli nie przyjęło prawidłowej, główkowej pozycji, to raczej już się nie obróci, ze względu na coraz mniejszą przestrzeń wokół siebie. W rzeczywistości dzieci często w ciągu dalszego trwania ciąży zmieniają jeszcze pozycję na główkową, jeśli nie uczyniły tego wcześniej. Jeśli twoje dziecko położone jest miednicowo, to istnieje około 75% szansy, że obróci się do pozycji główkowej do czterdziestego tygodnia ciąży. Jeśli jednak tak się nie stanie, to w przypadku, jeśli ma to być twój pierwszy poród, konieczne będzie wykonanie cięcia cesarskiego.

Dziecko ma też coraz mniej miejsca na swoje ruchy. Każde kopnięcie czy ruch ręką będą teraz lepiej wyczuwalne, mogą się wyraźniej odkształcać na skórze brzucha, a nawet powodować ból.

Dolegliwości ciążowe w 34 tygodniu ciąży

Kobieta również szybciej teraz przybiera na wadze. Nie jest to podyktowane samym wzrostem płodu, ale również zwiększoną resorpcją wody w organizmie kobiety. Częściej pojawiają się problemy z lekkimi obrzękami stóp i rąk. Konieczna może być rezygnacja z noszenia biżuterii - pierścionków i innych ozdób. Jeśli obrzęki są bardzo duże albo pojawiły się nagle, mama musi pamiętać o regularnej, codziennej kontroli ciśnienia tętniczego. Jeśli wystąpi nadciśnienie tętnicze (wartości powyżej 140/90), trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być rozwijający się stan przedrzucawkowy. Powikłanie, o którym mowa, wymaga ścisłego monitorowania i leczenia, niekiedy nawet wcześniejszego ukończenia ciąży.

Nasilać się będą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Brzuch jest coraz większy, macica podchodzi już powoli pod łuki żebrowe. Utrudnia to nie tylko oddychanie, ale i trawienie. Teraz zjedzenie nawet małych posiłków wiązać się może ze zgagą i pieczeniem w przełyku. Staraj się unikać pokarmów, które nasilają te dolegliwości, a szczególnie obfitych posiłków. Pamiętaj też, że twoim wrogiem na tym etapie są ewentualne zatwardzenia, o które nietrudno – jedz pokarmy lekko rozwalniające, zawierające dużo błonnika.

Większość kobiet na tym etapie ciąży skarży się też na narastające bóle pleców, szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym kręgosłupa. Obecnie jest już za późno na podjęcie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców. Zamiast tego spróbuj dużo odpoczywać, poproś partnera o masowanie pleców i pamiętaj, by stać możliwie prosto i nie za często. Odpoczywaj dużo w pozycji leżącej.

Narastać też będzie ogólne zmęczenie i wyczerpanie, które zdążyłaś już poznać na przełomie pierwszego i drugiego trymestru. Obecnie będzie ono jeszcze większe, co jest spowodowane coraz gorszym wysypianiem się i coraz cięższym poruszaniem się z tak dużym brzuchem, a także ogólnie większym wysiłkiem wkładanym w zaopatrzenie w tlen i składniki pokarmowe duże już dziecko.

W tych ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem pamiętaj, by poświęcać jak najwięcej czasu swojemu partnerowi. Po narodzinach dziecka sama się zdziwisz, jak bardzo zmieni się wasze życie i o ile mniej czasu będziecie mieli dla siebie. Oprócz spędzania romantycznych chwil, staraj się jak najwięcej rozmawiać o podziale obowiązków i technicznych aspektach macierzyństwa, co pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i zawodów, gdy maluszek będzie już z Wami.

Coraz częściej i w coraz większym natężeniu będą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą być też coraz trudniejsze do rozróżnienia od skurczy porodowych. W rozpoznaniu pomaga zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica. Jeśli pomimo takich zabiegów skurcze nie ustają, a robią się bolesne – nie zwlekaj i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć, możesz doświadczać przedwczesnego porodu.

Zmiany w obrębie jamy ustnej w trzecim trymestrze ciąży

W czasie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, na skutek zmian hormonalnych oraz zwiększonej objętości krwi w krwiobiegu, dochodzi często do obrzęków i krwawień z dziąseł. Towarzyszyć im mogą bóle, drażliwość, tkliwość, świąd, wrażliwość na skrajne temperatury pokarmu, etc. O ile same krwawienia mogą być niegroźnym i typowym objawem ciąży, o tyle dolegliwości dziąseł mogą się przekształcić w groźne stany zapalne, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do wcześniejszego porodu czy zainfekowania płodu.

Dla uniknięcia stanu zapalnego dziąseł w ciąży, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka jamy ustnej. Dobrze jest w trakcie ciąży odwiedzić dentystę rutynowo oraz dodatkowo w razie podejrzenia rozwijania się choroby dziąseł. Najczęstsze niepokojące objawy w ciąży to:

  • częste krwawienia i towarzyszący ból/świąd;
  • ból lub wypadnięcie zęba/zębów;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • ból dziąseł podczas jedzenia lub żucia gumy;
  • nieprzyjemne posmaki podczas jedzenia i picia.

Z drugiej strony, należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej na co dzień. Myj regularnie zęby, ale zakup szczoteczkę o miękkim włosiu, tak by nie podrażniać i nie kaleczyć rozpulchnionych w ciąży dziąseł. Nie należy też przesadzać ze zbyt długim lub zbyt częstym myciem zębów. Jeśli miałaś zwyczaj długiego szczotkowania lub mycia zębów po każdym posiłku, możesz nieco zrewidować te zwyczaje, tak by dać dziąsłom więcej czasu na regenerację. Samo mycie możesz uzupełnić lub częściowo zastąpić płukaniem jamy ustnej specjalnymi płynami, które odkażają bez mechanicznego podrażniania właściwego szczoteczce.

Dieta w ciąży jest bardzo ważna. Może ona ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł. Staraj się unikać słodyczy i innych produktów bogatych w cukry proste, szczególnie jako przekąsek w ciągu dnia, które rozkładając się w jamie ustnej, stanowią świetną pożywkę dla chorobotwórczych bakterii.

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły 34 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

Dziecko w tej chwili waży około 1500 gramów, a jego długość dochodzi do 39 centymetrów (wymiar CHL). Wszystkie układy i narządy są już w pełni wykształcone i podjęły swoje funkcje. Następuje dalsze doskonalenie tych funkcji, przygotowujące dziecko do...

Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego szóstego tygodnia ciąży płód waży już zwykle znacznie powyżej dwóch i pół kilograma, a jego długość przy wyprostowanych nóżkach przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie, natomiast przybierze jeszcze nawet...

Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to pierwszy moment, kiedy faktycznie jesteś w ciąży. Na początku trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia - powstaje nowe życie. Początkowo jest to pojedyncza komórka. Ma ona niewyobrażalny potencjał do wielokrotnego podziału...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

Mija dziewiętnasty tydzień ciąży, czyli siedemnasty od zapłodnienia. W tym tygodniu dziecko osiągnie wagę około 250 gramów i długość około 15-17 cm. Układ nerwowy dziecka jest coraz lepiej rozwinięty, powstają miliony połączeń nerwowych w ośrodkowym...

Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnie długość około 28 cm (wymiar CHL - od czubka głowy do pięt, wymiar CRL wynosi około 19 cm) i wagę około 450 gramów. Dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny...

Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

Mija dwudziesty siódmy tydzień ciąży - jest to pierwszy tydzień siódmego miesiąca ciąży. Kończy się drugi trymestr ciąży i powoli zaczyna ostatni, trzeci trymestr. Od tej pory rozwój dziecka będzie polegał na szybkim przyroście masy i dojrzewaniu poszczególnych...

Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów, układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona....

Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży masa dziecka wynosi około 3000 gramów, a długość z wyprostowanymi nóżkami około 46 centymetrów. Po zakończeniu tego tygodnia dziecko jest już w pełni ukształtowane i dojrzałe. Wszystkie porody po zakończeniu...