Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży ponad półtora kilograma. Tempo jego wzrostu uległo lekkiemu spowolnieniu, natomiast coraz szybciej przybiera na wadze. Co tydzień może przytyć nawet 200 gramówi powoli zaczyna zbliżać się do swojej masy urodzeniowej. Ciało jest coraz pulchniejsze, a skóra, do tej pory dość pomarszczona, zaczyna się napinać.

Ruchy dziecka w 31 tygodniu ciąży

Ponieważ dziecko jest coraz większe, jest mu znacznie ciaśniej. Nie może zmieniać położenia tak często, jak kiedyś, natomiast ruchy dziecka i kopnięcia są silne i wyraźnie ukierunkowane. Ruchy kończynami bywają dobrze widoczne na powierzchni brzucha w postaci poruszających się wypukłości. Co więcej, mogą się stać nie tylko lepiej wyczuwalne, ale wręcz bolesne. Nieraz jeszcze wydasz z siebie nagły, nieartykułowany dźwięk w odpowiedzi na niespodziewanego kopniaka.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 31 tygodniu ciąży. Opis skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 400 369 431
BPD 80 70 90
OFD 101 93 109
HC 289 271 307
AC 260 235 285
FL 59 55 64
Masa (g) 1750 1368 2132
Odsetek płodów w pozycji pośladkowej w kolejnych tygodniach ciąży

Wykres przedstawiający odsetek płodów w położeniu miednicowym w poszczególnych tygodniach ciąży.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu

Obok aktywności ruchowej dziecka, pojawia się intensywna bioelektryczna aktywność kory mózgowej i tworzą się nowe szlaki połączeń między różnymi częściami kory oraz między mózgiem a obwodem ciała. W ten sposób układ nerwowy może sprawniej koordynować ruchy ciała, pracę wszystkich narządów i zawiadywać czynnościami, myśleniem, a nawet uczuciami.

W stosunku do reszty ciała, najsłabiej rozwinięte są płuca dziecka, które mogą nie być jeszcze w stanie podołać samodzielnemu oddychaniu w razie przedwczesnego porodu. W efekcie dalszego rozwoju pęcherzyków płucnych dziecko będzie w stanie samodzielnie oddychać w ciągu trzech-czterech tygodni. Jeśli pojawi się ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, otrzymasz odpowiednie leki sterydowe, które przyspieszą ten rozwój i przygotują dziecko do szybszego przyjścia na świat, zmniejszając ryzyko zaburzeń oddychania.

Na tym etapie ciąży większość dzieci zajęło już tzw. położenie główkowe, leżąc głową w dół i spokojnie oczekując porodu. Jeśli jednak twoje dziecko wciąż leży nogami w dół, nie ma powodów do niepokoju, gdyż ma ono jeszcze dużo czasu na zmianę pozycji. Gdyby nie zmieniło pozycji, a jest będzie to twój pierwszy poród, to będzie to wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego.

Wyraźnie zarysowują się okresy snu i aktywności dziecka. Dziecko posiada rozwinięty porządek dnia, określone pory snu, aktywnego czuwania i spokojnego czuwania. Prawdopodobnie związane są one pośrednio z twoją aktywnością, porami odpoczynku oraz rozpoznawanym już przez dziecka świetle dziennym, które, według najnowszych badań, dociera w niewielkim natężeniu przez rozciągnięte powłoki brzuszne do macicy. Spróbuj nauczyć się jego pór aktywności - pozwoli ci to rozpoznać nietypowe zachowanie dziecka, mogące świadczyć o przeżywaniu stresu. Schemat jego aktywności zostanie zachowany przez pierwsze miesiące po urodzeniu, choć zapewne jego aktywność w nocy, w porównaniu z życiem płodowym, wzrośnie, co zapewni ci wiele niezapomnianych nocy z maluszkiem u piersi.

Dolegliwości ciążowe w 31 tygodniu

Macica cały czas rośnie i podchodzi coraz wyżej pod klatkę piersiową. Dno macicy w trzydziestym pierwszym tygodniu znajduje się trochę poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (najniżej położoną częścią mostka). Powinnaś zacząć przygotowywać się do porodu w każdym możliwym wymiarze – budując swoją wiedzę o samym fizjologicznym akcie, ale i o opiece nad noworodkiem, przygotowując siebie i przyszłego tatę psychicznie oraz robiąc ostatnie zakupy niezbędnych dziecku przedmiotów. Możesz zacząć przygotowywać i kompletować torbę do szpitala. W kolejnych tygodniach zrobienie zakupów może okazać się coraz trudniejsze.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży mogą nabrać intensywności wycieki pokarmu z piersi. Pokarmu może być tak dużo, że będzie on istotnie brudził bieliznę i powodował dyskomfort. Rozwiązaniem tego problemu będą wkładki laktacyjne dla karmiących matek, które włożone w biustonosz będą wchłaniać wszelkie wycieki i chronić bieliznę i bluzki przed zabrudzeniem.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży macica jest już tak duża, że doszło do istotnego przemieszczenia i „ściśnięcia” wszystkich narządów i organów wewnętrznych w jamie brzusznej. W ciągu trzeciego trymestru ciąży możesz nie móc już spożywać dużych, obfitych posiłków, do jakich przywykłaś. Obiad będziesz musiała rozłożyć na dwie-trzy raty. Nacisk macicy na organy układu pokarmowego sprawi, że po każdym większym posiłku pojawiać się będzie zgaga, a w dalszej kolejności wzdęcia, uczucie ciężkiego brzucha i niestrawności. Konieczność ograniczenia wielkości spożywanych posiłków może stanowić poważny problem, gdyż zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze jest coraz większe. Unikaj pokarmów zatwardzających, a wybieraj te lekko rozwalniające. Zatwardzenie nie tylko jest przykrą dolegliwością, ale będzie się też przyczyniać do powstawania hemoroidów i w dalszym stopniu zwiększenia ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.

Duża macica powoduje też coraz większy ucisk klatki piersiowej, co w dalszym ciągu utrudnia oddychanie i powodować może ból okolicy przepony i żeber. twój oddech będzie spłycony, a w razie niewielkiego nawet wysiłku będzie dochodziło do zadyszki i problemów ze złapaniem oddechu. Jeśli jednak duszności w ciąży pojawią się nagle, będzie towarzyszyć im kołatanie serca, zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

Na tym etapie ciąży niektóre kobiety doświadczają pogorszenia ostrości widzenia, pojawić się może krótkowzroczność. Przyczynia się do tego podatność na odwodnienie, zwiększona objętość krwi w krwiobiegu oraz zmiany hormonalne. Pamiętaj by pić możliwie dużo, choć częste parcie na pęcherz może cię zniechęcać do sięgania po napoje. Pogorszenie jakości widzenia powinno ustąpić bezpośrednio po rozwiązaniu. Jednocześnie pamiętaj, by w razie nagłego pojawienia się problemów z widzeniem, zwłaszcza podwójnego widzenia, „mroczków” czy „światełek”, udać się na ginekologiczną izbę przyjęć. Może to być objawem zespołu HELLP, który może być poważną komplikacją zagrażającą dziecku i tobie.

W dalszym ciągu cierpieć będziesz z powodu obrzęków nóg i stóp, a poruszanie stanie się coraz większym wyzwaniem. Bóle pleców utrudnią też stanie czy siedzenie. Pojawiać się będą też wyraźniejsze skurcze Braxtona-Hicksa, które z czasem będą coraz trudniejsze do odróżnienia od właściwej akcji porodowej. Mogą bowiem stać się bolesne i zyskać pewną regularność. Dobrym sposobem ich odróżniania jest zmiana pozycji i odpoczynek, po którym powinny ustać. Jeśli jednak masz wątpliwości, udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć bez zbędnej zwłoki.

Na skutek obrzęków stawów i ucisku nerwów w dłoniach może pojawić się zespół cieśni nadgarstka, który w trzecim trymestrze dotyka nawet 25% ciężarnych. Objawy są podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów – będziesz mieć trudności z „rozruszaniem” palców po ich dłuższym spoczynku, na przykład rano. Oprócz trudności z poruszaniem palcami pojawią się mrowienia, zaburzenia czucia w obrębie dłoni, osłabienie koordynacji w dłoni i chwytu czy wypadanie przedmiotów. Wszystkie te objawy powinny ustąpić bezpośrednio po rozwiązaniu ciąży i zaniknięciu obrzęków.

Przybieranie pozycji główkowej

W tym okresie dziecko zwykle ustawia się już główką do dołu i pozostaje w tej pozycji aż do chwili porodu. Jeżeli jednak nie ustawiło się w ten sposób, co dotyczy około jednej piątej płodów w trzydziestym pierwszym tygodniu, to nie ma powodów do obaw, gdyż jest jeszcze sporo czasu na odwrócenie się do właściwego położenia – porównaj odsetek płodów w pozycji pośladkowej na załączonym wykresie.

Pomimo że w większości przypadków dziecko ustawia się poprawnie główką w dół, to zdarzają się porody, przy których dziecko jest położone miednicowo. Nie są znane dokładnie wszystkie uwarunkowania powodujące takie niefizjologiczne ułożenie. Wyodrębniono natomiast wiele czynników ryzyka sprzyjających wystąpieniu położenia miednicowego płodu w czasie porodu, do których należą:

  • Przedwczesny poród (dziecko nie zdążyło się jeszcze obrócić).
  • Wady genetyczne lub rozwojowe dziecka.
  • Wady budowy macicy (nietypowy kształt, macica z przegrodą, macica dwurożna, macica podwójna, mięśniaki).
  • Ciąża mnoga.
  • Niewłaściwa ilość płynu owodniowego (zbyt mała lub zbyt duża).

W niektórych krajach zalecaną procedurą przy utrzymywaniu się położenia pośladkowego po 36 tygodniu ciąży jest próba obrócenia dziecka z zewnątrz przez doświadczonego lekarza położnika, po wcześniejszym podaniu leków rozluźniających macicę. Dokonuje się tego przez mechaniczne obracanie dziecka przez powłoki brzuszne. Zabieg ten niesie pewne ryzyko i musi odbywać się w szpitalu, przy szczegółowym kontrolowaniu czynności życiowych dziecka. Nieraz konieczne jest wykonanie szybkiego cięcia cesarskiego, np. w razie przedwczesnego odklejenia łożyska. Jednocześnie przeprowadzanie tego zabiegu prowadzi do wyraźnego obniżenia odsetka cięć cesarskich spowodowanych niefizjologicznym ułożeniem dziecka.

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Lutówki 2016

kamila.kotowicz1992 • ostatni post 1 godzinę temu

7766
Artykuły 31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Utrzyma...

Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka - posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy,...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu...

Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku...

Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymestru. Kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka, i zaczyna drugi trymestr, w którym dziecko będzie intensywnie rosło. Z punktu widzenia matki, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych...

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec tego tygodnia osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo...

Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży, czyli czternaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Twarzyczka jest już ukształtowana, oczy nadal są zamknięte, uszy są już na swoim miejscu i dziecko słyszy pierwsze dźwięki. Skóra...

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej...