Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy – tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie struktury ciała. Wszystkie narządy i układy już powstały, teraz nastąpi ich dalszy rozwój i dojrzewanie. Zarodek mierzy teraz około 25 mm, a pod koniec tego tygodnia może już przekroczyć trzy centymetry, dorastając do rozmiaru całkiem dużej śliwki.

1. Wzrost wewnątrzmaciczny płodu

Kończy się bardzo trudny okres w rozwoju prenatalnym dziecka, a wszelkie zaburzenia, które w jego czasie mogły wystąpić, są nie do nadrobienia, dlatego tak ważne jest, by kobieta prowadziła możliwie higieniczny tryb życia i unikała wszelkich substancji toksycznych od samego początku ciąży do ukończenia pierwszego trymestru.

Rozwój zarodka - 10 tydzień

Zarodek w 10 tygodniu ciąży.

W dziesiątym tygodniu dziecko bardzo przybiera na wadze i rozpoczyna coraz szybszy wzrost, który będzie kontynuować przez cały drugi trymestr. Twarz ma już z grubsza proporcje dziecięce, zarasta podniebienie, tworzy się ślimak i narząd słuchowy ucha.

Płuca i trzustka kończą swoją morfogenezę. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a szpik kostny stopniowo podejmuje funkcję krwiotwórczą, z czasem zastąpi w tym wątrobę. Tworzą się mięśnie umożliwiające ruchy jelit. Dziecko w dziesiątym tygodniu może zacząć połykać płyn owodniowy – jest to stymulacja rozwoju układu pokarmowego i oddechowego.

Praktycznie ukształtowane już są błony płodowe i łożysko niezbędne do odżywiania i ochrony maleństwa. Łożysko przejmuje już w pełni funkcję dostarczania dziecku składników odżywczych. Jest ono w stanie dostarczyć zdecydowanie więcej składników odżywczych i tlenu, niż dziecko otrzymywało dotychczas. W konsekwencji zanika pęcherzyk żółtkowy, a dziecko zdobywa potencjał do szybkiego rozwoju, wzrostu i nabierania masy, które będą charakteryzowały dalszą ciążę.

Rączki i nóżki są ukształtowane i pozostają w zgięciu, ale coraz częściej dziecko będzie nimi samodzielnie poruszać, póki co jednak ruchy te będą niewyczuwalne przez matkę, ze względu na niewielki rozmiar i masę dziecka. Niektóre dzieci będą już mieć nawet zaczątki paznokci u rąk, a wkrótce pojawią się one też u stóp.

Tabela. Szacunkowe wymiary ciąży w 10 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wiek ciąży Pęcherzyk ciążowy CRL
10 tydzień 1 dzień 39 mm 25 mm
10 tydzień 2 dzień 40 mm 27 mm
10 tydzień 3 dzień 41,5 mm 28 mm
10 tydzień 4 dzień 43 mm 29 mm
10 tydzień 5 dzień 44 mm 31 mm
10 tydzień 6 dzień 45 mm 33 mm

2. Objawy ciąży w 10 tygodniu

Jeśli nie jest to twoja pierwsza ciąża, to w dziesiątym tygodniu zapewne masz już wyraźnie powiększony i zaokrąglony brzuszek, co mogą dostrzec nawet osoby postronne. W pierwszej ciąży potrzeba nieco więcej czasu na wyraźne uwidocznienie się ciąży.

W dziesiątym tygodniu nasilenie porannych nudności i wymiotów osiąga zwykle swe apogeum. Objawy te mogą być nasilone tak bardzo, że nie będziesz w stanie prawidłowo się odżywiać i w konsekwencji nie tylko nie będziesz przybierać na wadzę, ale możesz nawet nieco schudnąć. Pamiętaj, by mimo przykrych symptomów dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych mikro- i makroelementów i przede wszystkim nie doprowadzić do odwodnienia. Dobra wiadomość jest taka, że teraz powinno być już tylko lepiej, a w okolicach 12-14 tygodnia, czyli za miesiąc, nudności powinny bezpowrotnie minąć.

W twoim brzuchu rośnie i rozwija się już całkiem „duże” dziecko, macica zaczyna się powiększać i wystaje z miednicy ponad spojenie łonowe. Twój brzuszek jest już wyraźnie powiększony. Jeśli to twoja druga ciąża, to nawet postronne osoby mogą zacząć zauważać, że jesteś w ciąży. Na tym etapie ciąży powinnaś już przybrać na wadze około kilograma, nie jest to dużo, ale pamiętaj, że to dopiero początek – istotne przyrosty masy będą charakteryzować drugi i trzeci trymestr.

Nadal będziesz uskarżać się na dolegliwości doświadczane w poprzednich tygodniach pierwszego trymestru – nudności, wymioty, powiększone, tkliwe piersi, zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych, pojawienie się trądziku czy zmiany nastroju. Oprócz tego w okolicach dziesiątego tygodnia masz szansę doświadczyć nowych, nieznanych ci dotąd dolegliwości.

Mogą pojawić się zaburzenia trawienia w postaci wzdęć i zaparć. Jeśli doświadczysz wzdęć, spróbuj unikać w diecie pokarmów przyczyniających się do tworzenia gazów. Przy zaparciach pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie – jedz dużo owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Innym rodzajem przykrego doświadczenia na tym etapie może być zaburzenie widzenia. Zwiększona ilość krwi w krwiobiegu może powodować pojawienie się nieostrości lub podwójnego widzenia. Jeśli pojawią się takie zaburzenia, należy skontrolować ciśnienie krwi – nadciśnienie tętnicze (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90) w ciąży jest jej groźnym powikłaniem i musi być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.

Okazjonalnie mogą zacząć pojawiać się zawroty głowy, jakich nigdy wcześniej nie doświadczałaś. Będą one wyraźne szczególnie w momencie zmiany pozycji. Musisz uważać, tak żeby nie doszło do upadku, gdy wstajesz z pozycji leżącej. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy najlepiej położyć się na lewym boku, tak by zwiększyć przepływ krwi i dotlenić mózg.

3. Przebieg poronienia w pierwszym trymestrze

Dziesiąty tydzień ciąży to ostatni moment, kiedy ryzyko poronienia każdej ciąży jest dość duże. Jeśli na tym etapie nic się nie wydarzy, to ryzyko, że dojdzie do straty ciąży potem, jest już bardzo nieduże. Należy jednak zachować dużą czujność i ostrożność. W przypadku pojawienia się objawów zagrażającego poronienia, trzeba niezwłocznie udać się do ginekologicznej izby przyjęć, gdzie lekarz w badaniu oceni, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie dla ciąży.

Najczęstszą przyczyną poronień w I trymestrze są zaburzenia genetyczne. Jest to sytuacja, w której mimo że oboje rodzice są zdrowi, dochodzi do zaburzenia przy podziałach komórkowych podczas wytwarzania komórki jajowej lub plemnika. Zaburzenie to skutkuje zbyt dużą lub zbyt małą liczbą chromosomów u rozwijającego się zarodka. W rezultacie jest on nieprawidłowy i w większości przypadków ulegnie poronieniu. Na szczęście, dzięki temu, że jest to sytuacja losowa, zdecydowana większość kobiet, które dotknęła strata wczesnej ciąży, szczęśliwie zachodzi w kolejną ciążę, którą już udaje im się donosić do końca.

Jakie objawy powinny spowodować zaniepokojenie ciężarnej w I trymestrze? Poronienie objawia się przede wszystkim poprzez krwawienie z dróg rodnych oraz ból w podbrzuszu. Krwawienie jest przy poronieniu obfite, zwykle żywo czerwoną krwią. Natężenie krwawienia przypomina bardzo obfitą miesiączkę. Podobnie ból w podbrzuszu, związany ze skurczami macicy, przypomina ten towarzyszący bolesnej menstruacji (znają go szczególnie kobiety, które co miesiąc doświadczają bolesnych miesiączek). Czasem poronienie ma charakter bezbólowy.

W razie wystąpienia ww. objawów powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala. Pamiętaj jednak, że jeśli poronienie już trwa, to medycyna nie zna na to rady - lekarz może jedynie stwierdzić na podstawie badania, czy rzeczywiście krwawienie spowodowane jest stratą ciąży, oraz zabezpieczyć cię przed nadmierną utratą krwi. Jeśli masz grupę krwi Rh (-), zostaniesz też ewentualnie zakwalifikowana do podania immunoglobuliny anty-D.

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły 10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

Dziecko w tej chwili waży około 1500 gramów, a jego długość dochodzi do 39 centymetrów (wymiar CHL). Wszystkie układy i narządy są już w pełni wykształcone i podjęły swoje funkcje. Następuje dalsze doskonalenie tych funkcji, przygotowujące dziecko do...

Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego szóstego tygodnia ciąży płód waży już zwykle znacznie powyżej dwóch i pół kilograma, a jego długość przy wyprostowanych nóżkach przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie, natomiast przybierze jeszcze nawet...

Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to pierwszy moment, kiedy faktycznie jesteś w ciąży. Na początku trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia - powstaje nowe życie. Początkowo jest to pojedyncza komórka. Ma ona niewyobrażalny potencjał do wielokrotnego podziału...

Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

Mija dziewiętnasty tydzień ciąży, czyli siedemnasty od zapłodnienia. W tym tygodniu dziecko osiągnie wagę około 250 gramów i długość około 15-17 cm. Układ nerwowy dziecka jest coraz lepiej rozwinięty, powstają miliony połączeń nerwowych w ośrodkowym...

Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnie długość około 28 cm (wymiar CHL - od czubka głowy do pięt, wymiar CRL wynosi około 19 cm) i wagę około 450 gramów. Dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny...

Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

Mija dwudziesty siódmy tydzień ciąży - jest to pierwszy tydzień siódmego miesiąca ciąży. Kończy się drugi trymestr ciąży i powoli zaczyna ostatni, trzeci trymestr. Od tej pory rozwój dziecka będzie polegał na szybkim przyroście masy i dojrzewaniu poszczególnych...

Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów, układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona....

Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży masa dziecka wynosi około 3000 gramów, a długość z wyprostowanymi nóżkami około 46 centymetrów. Po zakończeniu tego tygodnia dziecko jest już w pełni ukształtowane i dojrzałe. Wszystkie porody po zakończeniu...

Ciąża tydzień po tygodniu

39 tydzień ciąży

W trzydziestym dziewiątym tygodniu płód jest w pełni dojrzały i gotowy do przyjścia na świat. Posiada on już rozmiary właściwe noworodkom. Poród fizjologiczny rozpoczyna się spontanicznie zwykle w trzydziestym dziewiątym lub czterdziestym tygodniu ciąży....