Ponad milion chętnych na 800 plus w kilka dni. Ruszył nabór nowych wniosków
Zaledwie pięć dni wystarczyło, by do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 1,1 miliona wniosków o świadczenie 800 plus. Nowy okres rozliczeniowy, na który można składać dokumenty od 1 lutego rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku.
W tym artykule
Nowe wnioski na świadczenie 800 plus
Ruszył nabór wniosków na świadczenie 800 plus w 2025 roku. Jak poinformował rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka, "w ciągu zaledwie pięciu dni od 1 lutego rodzice i opiekunowie złożyli ponad 1,1 miliona wniosków". Wysokie zainteresowanie programem wskazuje na chęć jak najszybszego zabezpieczenia wsparcia finansowego dla dzieci na kolejne lata.
W 2024 roku o świadczenie ubiegało się łącznie 5,193 miliona rodziców, a pieniądze trafiły do 7,918 miliona dzieci. Rok wcześniej zarejestrowano 5,271 miliona wniosków dotyczących 8,136 miliona dzieci. Świadczenie w wysokości 800 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny.
ZUS przypomina, że o świadczenie mogą ubiegać się rodzice, opiekunowie faktyczni dziecka, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka. W przypadku opieki naprzemiennej świadczenie jest dzielone po połowie między oboje rodziców. Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, świadczenie ma być "wsparciem rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych".
"Nie wyobrażam sobie życia bez dzieci". Zapytaliśmy Polki, jak to jest być matką
Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z programu 800 plus. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub gdy członkowie rodziny pobierają podobne wsparcie za granicą.
Jak złożyć nowy wniosek o 800 plus?
Wnioski o 800 plus można składać elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE ZUS, portalu Emp@tia, bankowości internetowej lub aplikacji mZUS. Jeśli rodzic składa wniosek przez bank lub portal Emp@tia i nie posiada profilu na PUE ZUS, zostanie on automatycznie założony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W aplikacji mZUS można przygotować wniosek na nowy okres świadczeniowy na podstawie danych z poprzedniego wniosku, a dane dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego pobiorą się automatycznie.
Informacje o rozpatrzeniu wniosku i decyzje dotyczące świadczenia 800 plus są przekazywane elektronicznie przez profil PUE ZUS, nawet jeśli wniosek został złożony przez bank lub portal Emp@tia. W przypadku błędów we wniosku, ZUS wezwie do ich poprawienia w ciągu 14 dni, a jeśli brakuje dokumentów, wyznaczy termin od 14 do 30 dni na ich uzupełnienie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- ZUS