Trwa ładowanie...

Groźna moda wśród rodziców. Policjantka bije na alarm

Avatar placeholder
20.06.2024 15:33
Policjantka ma ważny apel. "Nie rozumiem tej dziwnej mody"
Policjantka ma ważny apel. "Nie rozumiem tej dziwnej mody" (Adobe Stock, Instagram )

Przed końcem roku szkolnego na nowo wybuchła w przestrzeni publicznej dyskusja na temat walki uczniów o świadectwa z paskiem. Nie każdy jednak wie o tym, że publikowanie w internecie świadectw dzieci może się wiązać z niebezpieczeństwem.

spis treści

1. "Nigdy nie publikuj zdjęcia świadectwa"

Czy pochwalenie się w sieci świadectwem dziecka może stwarzać jakieś ryzyko? Okazuje się, że tak, o czym przestrzega podinspektor Małgorzata Sokołowska, stołeczna policjantka prowadząca w mediach społecznościowych profile pod nazwą "Z pamiętnika policjantki". Opublikowała w internecie krótki filmik, na którym wyjaśnia, dlaczego jest to zły pomysł.

- Pamiętaj, nigdy nie publikuj zdjęcia świadectwa, na którym są widoczne dane osobowe twojego dziecka. Jego imię, nazwisko, adres szkoły, do której uczęszcza. Chroń jego dane osobowe, tym samym bądź przykładem. Ucz dziecko od najmłodszych lat, że o dane osobowe należy dbać, bo jesteśmy z nimi związani do końca naszego życia - apeluje policjantka.

Zobacz film: "Dzieci są przeładowane nauką. Co na to Dariusz Piontkowski?"

2. "To jest totalna nieodpowiedzialność rodziców"

Internauci pod wpisem podinspektor Sokołowskiej potwierdzają, że problem jest wart nagłośnienia, a wiele osób decyduje się na publikowanie dokumentów w sieci. Niektórzy zwracają też uwagę na to, że o ochronę danych osobowych nie dbają nie tylko osoby prywatne, ale też urzędy czy instytucje.

Oto wybrane komentarze:

"Nie rozumiem tej dziwnej mody na pokazywanie świadectw. W sumie nie tylko świadectw".

"Popieram, ale co z tego, jak Państwo (urzędy, instytucje) nie potrafią zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych. W tamtym roku w moim urzędzie doszło do ataku hakerskiego i wyciekły wszystkie dane osobowe, łącznie z nr pesel i nr dowodów osobistych. A co z głośną sprawą w urzędzie geodezji w Warszawie, kiedy to wyciekły wszystkie dane dotyczące nieruchomości, nr KW włącznie z nr pesel właścicieli…".

"Nie rozumiem tego trendu chwalenia się, to jest totalna nieodpowiedzialność rodziców".

"Tymczasem w empiku... pokaż oryginał świadectwa, a dostaniesz rabat".

"Ochrona danych osobowych przy totalnym ekshibicjonizmie. Szkoda mi dzisiejszych dzieciaków".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze