Trwa ładowanie...

Poduszka do wózka. Czy jest potrzebna?

 Agnieszka Gotówka
03.02.2023 09:38
Poduszka do wózka. Czy jest potrzebna?
Poduszka do wózka. Czy jest potrzebna? (https://stock.adobe.com/)

Poduszka do wózka to nie tylko wygoda dla niemowlęcia, ale też ochrona przed wstrząsami. Jej ergonomiczny kształt zapewnia ochronę małej główki. Podpowiadamy, jaka poduszka dla noworodka do wózka będzie odpowiednia i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

spis treści

1. Poduszka do wózka. Od kiedy ją używać?

Ciało noworodka jest niezwykle delikatne. Nie bez powodu rodzice z dużą uwagą i ostrożnością wykonują przy dziecku każdy ruch. Warto jednak wiedzieć, że zaburzyć prawidłowy rozwój można też poprzez stosowanie nieodpowiednich gadżetów. I tu dobrym przykładem jest poduszka do wózka dla noworodka.

Jeśli bowiem będzie ona nieodpowiednia, np. za duża, wówczas ciało dziecka nie będzie mogło przybrać prawidłowej pozycji (główka powinna leżeć w linii prostej z kręgosłupem). Może to spowodować odkszałtcenia kręgosłupa. Ograniczony będzie też ruch główki (zwłaszcza jeśli używana jest poduszka-motylek do wózka), a ten jest niezbędny, by dziecko ćwiczyło mięśnie karku.

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"
Jak prawidłowo dobrać poduszkę i materac dla dziecka?
Jak prawidłowo dobrać poduszkę i materac dla dziecka?

Każdemu z rodziców zależy na tym, by jego dziecko się wysypiało. Okres nocnej regeneracji organizmu

przeczytaj artykuł

Lekarze ostrzegają też, że używanie miękkich poduszek (w łóżeczku lub w wózku) zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Alternatywą jest poduszka klin do wózka, która zapewnia prawidłową pozycję ciała noworodka: podnosi górną część ciała niemowlęcia, łącznie z plecami. Jest odpowiednia dla dzieci, które cierpią na chorobę refluksową przełyku.

2. Poduszka do wózka dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W przypadku starszych dzieci można rozważyć zakup odpowiednio wyprofilowanej poduszki antywstrząsowej. Możecie kłaść ją pod główkę maluszka tylko wtedy, gdy będziecie spacerować po nierównej powierzchni, np. polną drogą lub w lesie. Taka poduszka do wózka dla niemowlaka złagodzi mikrowstrząsy.

A skoro wiemy już, jaka poduszka do wózka będzie odpowiednia, sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Bardzo ważny jest materiał, z którego uszyta jest poduszka. Najlepiej, gdy jest to dobrej jakości bawełna. W ten sposób zmniejszymy ryzyko przegrzania dziecięcej główki. Sprawdźmy też, czy producent pozwala na pranie poduszki. To bardzo ważne, bo kocyk i poduszka do wózka to akcesoria, które wymagają utrzymania w czystości, a które szybko się brudzą.

Poduszka do wózka spacerowego powinna też mieć specjalne sznureczki, które umożliwią jej przymocowanie do pokrowca.

Jaki wózek wybrać dla dziecka?
Jaki wózek wybrać dla dziecka?

Artykuł sponsorowany Szukacie wózka dla dziecka i czujecie się zagubieni w natłoku dostępnych funkcji?

przeczytaj artykuł

3. Jaka poduszka do wózka dla niemowlaka będzie dobra na prezent?

Kołderka i poduszka do wózka do dobry pomysł na prezent, np. z okazji baby shower lub chrztu, ale pod warunkiem, że rodzice będą chcieli używać tego rodzaju akcesoria. Warto zatem zapytać ich, czy wybrany komplet leży w ich guście i czy planują używać poduszki do wózka.

Wiedząc też, od kiedy poduszka do wózka będzie odpowiednia, wybierzcie model bezpieczny dla niemowlęcia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze