Trwa ładowanie...

Palenie marihuany a ciąża. Naukowcy: może uniemożliwić zajście w ciążę

Avatar placeholder
19.06.2020 09:05
Pary starające się o dziecko powinny unikać marihuany
Pary starające się o dziecko powinny unikać marihuany (East News)

Pary, które myślą o powiększeniu rodziny, często zmieniają swój tryb życia. Zaczynają lepiej się odżywiać, uprawiać więcej sportu, pozbywają się nałogów. Okazuje się, że to może nie wystarczyć. Są substancje, które, pomimo iż są nielegalne, uchodzą za mało szkodliwe dla organizmu. Badania pokazują jednak wyraźnie – myślisz o dziecku? Unikaj dymu z marihuany.

1. Marihuana – wpływ na zdrowie

Marihuana uważana jest przez wiele osób za narkotyk, który wyrządza niewielkie szkody. Być może dlatego, że (ze względu na obecność THC) jego zażyciu towarzyszy dobre samopoczucie, ogólne odprężenie, a nawet napady śmiechu. W wielu krajach na świecie legalna – w Polsce niektóre ruchy domagają się jej legalizacji.

Warto jednak pamiętać, że kannabinole zawarte w marihuanie, działają bardziej drażniąco niż tytoń i zawierają więcej substancji kancerogennych (rakotwórczych). THC toruje również powstawanie zaburzeń psychicznych. Niejasny jest związek nadużywania marihuany z zachorowaniem na schizofrenię. Nie do końca wiadomo, czy zwiększa ona ryzyko tej choroby, czy jest tylko mechanizmem spustowym u osób, które wykazują już predyspozycje do zaburzeń z grupy schizofrenii.

"Trawka" uzależnia – mimo że u osób, które odstawiły narkotyk, nie widać typowych objawów "głodu", może u nich wystąpić uzależnienie psychiczne. U takiej osoby po odstawieniu marihuany pojawia się tzw. zespół amotywacyjny, przejawiający się niechęcią do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, ograniczeniem kontaktów towarzyskich, osłabieniem pamięci i koncentracji.

Zobacz film: "Czy twoje dziecko bierze narkotyki?"

Zobacz także: Skutki palenia marihuany - charakterystyka i działanie narkotyku, marihuana medyczna

2. Marihuana a ciąża

Okazuje się również, że marihuana może być złym wyborem w przypadku par, które chcą powiększyć rodzinę. Naukowcy z North Carolina Central University w Durham przeprowadzili eksperyment na rybach, który pokazał, że kannabinole mogą powodować uszkodzenie płodu porównywalne do FAS.

Co ciekawe, polscy naukowcy z Instytutu Psychiatrii i Neurologii twierdzą, że badania przeprowadzone na ludziach nie potwierdzają tych ustaleń.

Nie brak przy tym odmiennych głosów, które mówią, że zażywanie marihuany może powodować groźne następstwa, które nie tylko wpłyną na płód, ale mogą również uniemożliwić zajście w ciążę.

3. Problemy z zajściem w ciążę

Według doktora hab. Mariusza Jędrzejko, pedagoga i socjologa z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, zażywanie marihuany może pokrzyżować plany o potomstwie już na początku starań.

Kannabinole obniżają bowiem wydolność seksualną mężczyzn. Co więcej, kobiety, które przyznają się do zażywania marihuany, są bardziej narażone na poronienie, niż te, które nie palą. Dlatego dr Jędrzejko zaleca odstawienie wszelkich używek, przynajmniej na czas starań o potomstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze