Trwa ładowanie...

Miesiąc po porodzie zobaczyła plamę na plecach. To był czerniak

 Dorota Mielcarek
15.08.2021 12:55
Amanda umiera na czerniaka
Amanda umiera na czerniaka (Facebook)

Amanda Keck jest matką czterech wesołych chłopców. Zaledwie miesiąc po ostatniej ciąży dowiedziała się, że ma czerniaka. Niestety, nie reaguje na leczenie. Kobiecie zostało mało czasu, jednak chce go wykorzystać na tworzenie pięknej i szczęśliwej rodziny, która zapamięta ją na zawsze.

spis treści

1. Czerniak – cichy zabójca

Amanda jest 29-letnią mamą czterech synów. Zawsze chciała mieć dużą rodzinę i jej marzenie się spełniało - kochający mąż i dom wypełniony miłością i śmiechem małych łobuzów.

Niestety radość nie trwała długo. Zaledwie miesiąc po urodzeniu czwartego syna Amanda zauważyła na swoich plecach niepokojące znamię. Lekarze postawili diagnozę – to czerniak w trzecim stadium. Zmiana została usunięta.

Zobacz film: "Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka"

- Cieszysz się swoją piękną rodziną i nagle spada na ciebie ciężar tego, co usłyszałaś. Dowiedzieć się, że mam śmiertelną chorobę, gdy w domu czeka na mnie czterech małych synów, to był szok – wspomina Amanda.

Czerniak - niebezpieczny nowotwór skóry
Czerniak - niebezpieczny nowotwór skóry [10 zdjęć]

Każdego roku w Polsce czerniak skóry diagnozowany jest u ok. 2 500-3 000 osób. Nowotwór cechuje szybki

zobacz galerię

To jednak nie były najgorsze wieści, które spłynęły na rodzinę. Lekarze zaczęli leczyć kobietę, jednak żadna terapia nie przynosiła skutków. Choć 29-latka wygląda na zdrową kobietę, od środka trawi ją rak. Lekarze rozkładają ręce - nie mogą wyleczyć pacjentki.

- Nigdy się nie opalałam, nawet nie byłam na solarium – mówi Amanda

Lekarze przerwali leczenie, pozwalając kobiecie cieszyć się końcówką życia w domu.

Mąż Amandy, Joe, podjął decyzję o rzuceniu pracy i spędzeniu czasu, który im został z rodziną.

- Przeraża mnie to. Czasami siedzę i płaczę – mówi Joe.

Amanda Keck chce, aby jej przejmująca historia była ostrzeżeniem dla wszystkich kobiet, które widzą zmiany na swoim ciele.

Para ma nadzieję, że chłopcy zapamiętają matkę jako kochającą i zabawną kobietę. Rodzina pary postanowiła zebrać fundusze, aby Amanda i Joe mogli cieszyć się czasem z dziećmi, nie martwiąc się o finanse. Zbiórka została zakończona sukcesem.

2. Niebezpieczny czerniak

Czerniak wykryty wcześnie jest łatwy do wyleczenia, choć rozwija się bardzo szybko.

W Polsce co roku odnotowuje się ok. trzech tysięcy nowych przypadków zachorowania na czerniaka. Jest to najgroźniejszy nowotwór skóry, ponieważ już we wczesnym stadium daje przerzuty i jest trudny w leczeniu. Zazwyczaj jest to zmiana o dużym rozmiarze, przekraczająca 5 milimetrów, o nieregularnym kształcie. Może być ciemnobrązowa, różowa, szara lub czarna. Często mylona jest z pieprzykami.

Najbardziej narażoną grupę stanowią ludzie, u których w rodzinie występował czerniak. Zagrożone są także osoby o jasnej karnacji ze skłonnością do występowania pieprzyków. Lekarze alarmują, że opalanie (szczególnie w solarium) zwiększa ryzyko zachorowania o 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze