Trwa ładowanie...

Płacz dziecka

Jak zarządzać czasem w sytuacji, kiedy maluch cały czas płacze? Masz już dość? Zapomniałaś, co to cisza i spokój? Oto sposób, który pomoże ci zmierzyć się z tym problemem. Pojawienie się małego dziecka w domu jest okresem wielu burzliwych zmian w życiu całej rodziny. Często jest to istna rewolucja. Już sam fakt, że mamy noworodka jest stresogenny, jako że jest to człowiek wymagający wyjątkowej troski. Najgorsze chwile to te, kiedy nasz maluch płacze. Najczęściej spowodowane jest to kolkami, a potem ząbkowaniem. Jak to mówią – najpierw kolki a potem ząbki.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

1. Sposoby na płacz dziecka

Jest wiele możliwości zmierzenia się z problememkrzyczącego malucha. Tylko ktoś, kto tego doświadczył na własnej skórze, może się przekonać, jak jest to uciążliwe. Jaki jest sposób, by się z tym uporać? Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawową formą komunikacji z niemowlakiem jest dotyk. Powinniśmy pamiętać o tym, by jak najczęściej dotykać malucha. Taka bliskość z dzieckiem może sprawić, że wszelkie dolegliwości staną się dla niego mniej uciążliwe.

Sposoby na płacz niemowlaka
Sposoby na płacz niemowlaka [14 zdjęć]

Zachowaj spokój. Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, kiedy ich dziecko płacze jest zachowanie

zobacz galerię

Inną kwestią przy pielęgnowaniu noworodka i niemowlaka jest komunikowanie się z nim. Już od najmłodszych lat trzeba do niego mówić. Właśnie taka forma kontaktu sprzyja znakomicie rozwojowi dziecka. Pozwala mu wsłuchać się w głos opiekuna, po którym najwcześniej kojarzy osoby, które się nim zajmują. Bardzo dobrze maluchom robi także śpiewanie kołysanek.

Może też zdarzyć się tak, że pomimo największych naszych starań małe dziecko nadal płacze. Wtedy najlepszym sposobem jest zadbanie o relaks osoby opiekującej się dzieckiem, którą najczęściej we wczesnym okresie życia dziecka jest matka. Ponieważ chodzi tutaj o osobę, która zajmuje się bardzo małym dzieckiem, musi być to tzw. szybki odpoczynek.

2. Pomysły na relaks rodziców

Taki krótkotrwały odpoczynek jest zresztą bardzo pożądany dla dobrego funkcjonowania organizmu. Pozwala na zebranie sił na nowo. Jakie mogą być formy krótkiego relaksu przy noworodku?

  • wyjście do innego pomieszczenia i posłuchanie ulubionej muzyki,
  • ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce,
  • kąpiel w wannie w aromatycznych olejkach,
  • wyjście na kawę ze znajomą,
  • wyjście do kina.

Bardzo dobrym pomysłem przy zajmowaniu się dzieckiem jest zapewnienie matce regularnych wyjść na ulubione zajęcia. Mogą to być np. zajęcia gimnastyczne dwa razy w tygodniu czy wyjście na basen. Ważne jest, by osoba zajmująca się dzieckiem miała wsparcie w najbliższym otoczeniu i mogła komuś delegować swoje obowiązki przy zajmowaniu się dzieckiem. Tylko wtedy można liczyć na jakiś relaks przy dziecku.

Małgorzata Żmudzka-Kosała

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.