Trwa ładowanie...

Pies a ciąża

Avatar placeholder
07.05.2017 21:11
Pies a ciąża
Pies a ciąża

Jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela i okazuje się, że zaszłaś w ciążę, możesz mieć obawy, czy zwierzę nie wpłynie negatywnie na rozwój ciąży i czy nie będzie stanowiło zagrożenia w okresie tych ważnych dziewięciu miesięcy. Nie popadaj od razu w panikę i nie oddawaj pupila do schroniska czy do znajomych. Zwierzęta w domu w ciąży to naprawdę nie tragedia. Wszystko można ze sobą pogodzić, a najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Pies w domu w czasie twojej ciąży może być troskliwym towarzyszem i potrafi uprzyjemnić czas. Ważne tylko, by dbać o czystość zwierzęcia i mieć go pod stałą opieką weterynaryjną. U siebie zaś wykonaj badanie w kierunku chorób odzwierzęcych. W ciąży ważny jest zwłaszcza test na toksoplazmozę, ale posiadanie psa nie ma tu nic do rzeczy.

spis treści
Pies w domu a ciąża
Pies w domu a ciąża

Jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela i okazuje się, że zaszłaś w ciążę, możesz mieć obawy, czy

zobacz galerię

1. Pies w domu

Czy zwierzęta domowe mogą stanowić zagrożenie dla przebiegu ciąży? Czy pies w domu może zainfekować ciężarną jakąś odzwierzęcą chorobą? Odpowiedzi na te pytania są tak różne, jak wiele jest przyszłych mam. Ginekolodzy są jednak zgodni i przestrzegają przed irracjonalną paniką. Nader bojące się o swój stan przyszłe mamy często popadają w skrajność i dotąd kochanego czworonożnego pupila są w stanie wystawić za próg domu. Nie ma takiej potrzeby. Jeśli zachowujesz właściwą higienę w dbaniu o pupila, do wymiany kuwety i podawania jedzenia używasz rękawiczek, nie ma powodów do obaw. Należy tylko pamiętać o podstawowych zasadach higieny i wizytach z psem u weterynarza celem odrobaczenia i szczepienia na wściekliznę.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeśli pies linieje i zostawia na meblach i dywanach sierść, a ty masz problemy z oddychaniem na tle alergicznym, wtedy warto przemyśleć oddanie na jakiś czas pupila do zaufanych znajomych czy rodziny. Albo do sprzątania wyliniałej sierści zatrudnij męża – nie będziesz narażona na alergeny. Na rozwój płodu obecność psa w domu nie ma bezpośredniego wpływu i nie jest niebezpieczna. Bardziej trapiące dla przyszłych mam powinno być pytanie, jak pies będzie się zachowywał po urodzeniu dziecka i zawitaniu w domu nowego, małego członka rodziny. Niektóre pupile, zwłaszcza te trudne w „wychowaniu”, mogą być zazdrosne. Dlatego trzeba od początku uczyć czworonożnego przyjaciela, że nie będzie teraz oczkiem w głowie opiekunów. Najlepiej systematycznie oswajać psa z mającą zaistnieć po porodzie sytuacją.

Dawaj zatem psu do wąchania zakupione ubranka i rzeczy dziecka, pozwól obejść dookoła łóżeczko. Po narodzinach maluszka zabraniaj jednak psu wchodzenia do dziecięcego pokoiku pod twoją nieobecność. Pies ma wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. Zresztą, psy – jak każde zwierzęta – lubią żyć w rygorze i wiedzieć, kto jest przewodnikiem. W domu to ty masz rządzić psem, a nie pies tobą. Jeśli dobrze wychowasz psa, dasz mu jasne przywileje i zakazy, na pewno nie będzie z nim problemu. Dla dziecka zaś czworonożny pupil może okazać się również świetnym przyjacielem i nauczycielem empatii.

2. Zalety posiadania psa

Kontakt z psem czy też innym domowym zwierzęciem z reguły nie jest groźny ani dla przyszłej mamy, ani dla rozwijającego się w łonie dziecka. O wiele większe zagrożenie dla ciąży stanowią takie powszechne czynniki, jak stres, zanieczyszczenia, nałogi czy zwykłe przeziębienie. Jeśli w domu masz psa mieszkającego z tobą od wielu lat, nie powinno być mowy o żadnym niebezpieczeństwie. Trzeba tylko zachować zdrowy dystans, rozsądek i przestrzegać higieny. Ponadto, jak wykazują badania naukowe, wychowywanie dziecka w towarzystwie czworonoga sprawia, że maluch jest od początku uodporniony na drobnoustroje i alergeny, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii. Zwierzęta w domu sprzyjają harmonijnemu rozwojowi dziecka. Zabawa z psem uczy nie tylko elementarnych zasad kontaktu, ale również sprzyja nauce chodzenia i mówienia, minimalizuje strach przed zwierzętami oraz pomaga w kształtowaniu empatii.

3. Choroby odzwierzęce

Jeśli pies jest dobrze prowadzony i znajduje się pod opieką weterynarza, to nie musisz się obawiać zakażenia jakimikolwiek chorobami odzwierzęcymi. Zagrożeniem dla ciąży może być toksoplazmoza. Choroba ta jest jednak przenoszona przez zakażone pasożytem koty, które w odchodach wydalają zdolne do zainfekowania cysty. Dlatego wszystkie przedmioty, które mogą być pobrudzone kocimi nieczystościami, myj w rękawicach, a po całym zabiegu dokładnie wyszoruj ręce. Inną niebezpieczną chorobą odzwierzęcą jest listerioza. W ciąży unikaj zabawy z bezdomnymi, nieznanymi zwierzakami – psami, kotami, królikami – ponieważ nie wiadomo, czy były szczepione, czy nie są zakażone i czy nie chorują na wściekliznę. Własny, domowy pupil – zadbany i czysty – nie stanowi niebezpieczeństwa.

Czasami jednak pies może chorować na egzemę. Jest to choroba skóry, która sprawia, że psu masowo wychodzi sierść, a w dodatku pupil drapie się pazurami i może sobie wyrywać sierść zębami (reakcja na świąd). W takiej sytuacji skonsultuj się z weterynarzem, unikaj głaskania zwierzęcia i w kontaktach z nim nakładaj rękawiczki, by ewentualne drobnoustroje nie zainfekowały również twojej skóry. W ciąży bardziej niż na zwierzęta zwracaj uwagę na prace ogrodowe i kontakt z ziemią oraz wystrzegaj się jedzenia surowego mięsa.

4. Zasady ostrożności dla mam w ciąży

  1. Jedz dobrze ugotowane mięso.
  2. Dokładnie myj przed spożyciem warzywa i owoce albo obieraj je ze skórki.
  3. Przed ciążą oraz w czasie całego jej przebiegu wykonuj badania serologiczne.
  4. Zachowaj wzmożony rygor higieny osobistej.
  5. Myj dokładnie ręce po kontakcie ze zwierzakami, np. po ich głaskaniu.
  6. Wykonaj test na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie.
  7. Unikaj kontaktu z odchodami zwierzęcymi.
  8. W pracach ogrodowych używaj gumowych rękawic.

Jeśli przed ciążą nie miałaś nigdy żadnego zwierzaka, nie funduj sobie go także teraz – na czas ciąży. Warto skoncentrować się na tym, co najważniejsze: na dziecku i na porodzie. Po urodzeniu będziesz mieć i tak wystarczająco dużo obowiązków. Jeśli jednak od lat masz czworonoga obok siebie, nie wyrzucaj go z domu. Zachowaj rozsądek, zrób potrzebne badania i czekaj na szczęśliwe rozwiązanie.  

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze