Trwa ładowanie...

Panna młoda podczas ślubu staje zawsze po lewej stronie. Wiemy dlaczego

Ślub to wielkie wydarzenie, któremu towarzyszy radość, stres i ekscytacja. Niektóre zwyczaje ślubne są niezrozumiałe, ponieważ wywodzą się ze starych czasów. Zastanawialiśmy się, dlaczego panna młoda przy ołtarzu zwykle staje po lewej stronie męża. Powód zadziwia.

Zobacz film: "Planujesz ślub? Koniecznie zobacz to wideo"

1. Droga do ołtarza

Dwoje narzeczonych udaje się do ołtarza, by powiedzieć sobie sakramentalne ‘’tak’’ i ślubować miłość i wierność. W jednej chwili odchodzi cały stres i każdy krok stawia się z coraz większą radością. Pan młody po prawej stronie, panna młoda u jego lewego boku. Dlaczego tak jest? Ta tradycja wywodzi się z czasów starożytnych, kiedy to panny młode porywało się w celu zawarcia małżeństwa.

W wielu rejonach świata o najpiękniejsze dziewice toczono bitwy i pojedynki. W Polsce także istniała taka tradycja, która potocznie nazywana była ‘’brankiem’’. Każdą zdobytą kobietę traktowano jak zdobycz wojenną i najważniejsze trofeum.

W związku z tym, że panna młoda była porwana, istniało prawdopodobieństwo, że kto inny chciał mieć ją za żonę i zakłóci przebieg ślubu. Rodzina panien także mogła podjąć próbę odbicia jej sprzed ołtarza. Stąd wzięła się tradycja, aby panna młoda stała po lewej stronie przyszłego męża. On musiał mieć prawą rękę wolną, by w razie potyczki, sięgnąć po broń i bronić swojej ‘’zdobyczy’’.

Tradycja w niektórych rejonach Polski zachowała się do dziś, choć nikt z bronią u boku nie chodzi do ołtarza, a prawdopodobieństwo porwania panny młodej jest bardzo niskie. Jest to nieco przerażająca tradycja, biorąc pod uwagę, że ówczesne panny młode wcale nie miały ochoty wychodzić za mąż i czekały na ratunek.

2. Tradycja ślubna umiera

Coraz częściej obserwuje się, że panna młoda stoi po prawej stronie przyszłego męża. Wyjątkiem są sytuacje, gdy narzeczony jest mundurowym. Wówczas jego prawa ręka powinna być wolna, by oddawać honory.

Zobacz także czym jest ślub humanistyczny i niezwykłe zdjęcia pary, ktorych syn zmarł na białaczkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.