Trwa ładowanie...

Ostrzegają po zatruciach dzieci. "W żadnym wypadku nie wrzucać do śmieci"

 Katarzyna Prus
28.11.2024 15:53
GIS ostrzega: Oddaj do utylizacji. W domu stwarzają duże zagrożenie
GIS ostrzega: Oddaj do utylizacji. W domu stwarzają duże zagrożenie (Getty Images)

Po śmiertelnych zatruciach środkami ochrony roślin, które zostały użyte jako trutka na gryzonie, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega przed kolejnym potencjalnym zagrożeniem. Wszystkie otwarte już pojemniki z takimi środkami muszą być poddane utylizacji. Nie wolno ich wyrzucać do śmieci.

spis treści

1. Otworzyłeś? Oddaj do utylizacji

Główny Inspektorat Sanitarny i Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydały specjalne komunikaty dotyczące środków ochrony roślin do fumigacji. Eksperci podkreślają, że otwarte już pojemniki z takimi preparatami należą do odpadów niebezpiecznych i należy je przekazać do utylizacji.

Apel został opublikowany w związku z serią zatruć wśród dzieci. O tej sprawie pisaliśmy w połowie listopada. W ciągu zaledwie kilku dni doszło do śmiertelnych zatruć dzieci w wieku od dwóch do trzech lat: w okolicach Lublina, Olsztyna i Nowego Tomyśla. We wszystkich przypadkach miał miejsce kontakt z silnie toksycznymi środkami, które były użyte przeciwko gryzoniom.

Zobacz także: Plaga zatruć chemią gospodarczą. Może doprowadzić do zgonu w 30 min

Zobacz film: "Domowy sposób na udrożnienie rur"

Z otwartych lub rozszczelnionych opakowań może wydobywać się niezwykle groźny dla zdrowia, a nawet życia fosforowodór.

Środki chemiczne użyte jako trutki na gryzonie doprowadziły do śmiertelnych zatruć
Środki chemiczne użyte jako trutki na gryzonie doprowadziły do śmiertelnych zatruć (Getty Images)

"Opakowania mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających z nimi kontakt, dlatego powinny być bezwzględnie przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich odpadów" - czytamy w komunikacie inspekcji.

"W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób" - ostrzegają eksperci.

Informacji na temat podmiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych udzielają wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa (adresy można znaleźć na stronie internetowej lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska).

2. Co robić w przypadku zatrucia?

Inspektorzy ponadto zalecają, by osoby, które kupiły środki ochrony roślin bez uprawnień, skontaktowały się jak najszybciej z dystrybutorem, by wiedzieć, jak bezpieczenie postępować z tymi produktami.

Inspekcja ostrzega, że fosforowodór działa bardzo szybko – w dużym stężeniu może spowodować śmierć już w ciągu 30 minut.

Zgon poprzedzają drgawki, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi i utrata przytomności.

Gdy podejrzewamy, że doszło do zatrucia, w pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć wszystkie okna, aby przewietrzyć pomieszczenie. Następnie musimy wyciągnąć na zewnątrz człowieka, który stracił przytomność i wezwać pogotowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze