Trwa ładowanie...

"Opowieść wigilijna" - streszczenie

 Ewa Rosiecka
07.12.2020 21:34
"Opowieść wigilijna" - streszczenie
"Opowieść wigilijna" - streszczenie (GettyImages)

"Opowieść wigilijna" to napisane w stylu wiktoriańskim opowiadanie, które jest obowiązkową lekturą w szkole podstawowej. Akcja dzieje się w czasie wigilii świąt Bożego Narodzenia, a głównym bohaterem jest chciwy Scrooge i nawiedzające go w tę niezwykłą noc duchy. Poniżej publikujemy streszczenie "Opowieści wigilijnej", które z pewnością pomoże Ci uporządkować wszystkie wątki fabuły i lepiej zrozumieć jej treść.

spis treści

1. Kto napisał "Opowieść wigilijną"?

"Opowieść wigilijna" została napisana przez angielskiego pisarza Karola Dickensa. Po raz pierwszy ukazała się 19 grudnia 1843 roku, wydawana jako "Opowieść wigilijna" lub "Kolęda prozą". Zagościła na stałe wśród klasyków literatury - większość z nas zna, choćby pobieżnie, jej treść.

Karol Dickens miał ciekawy, choć nie pozbawiony dramatów życiorys, który znalazł odbicie w wielu innych jego powieściach, jak "Klub Pickwicka" lub "Oliwer Twist". W wieku 16 lat rozpoczął pracę jako dziennikarz, w niedługim czasie zaś stał się jednym z najlepszych dziennikarzy czasopisma "Morning Chronicle's".

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3

Rok szkolny 2020/2021 nie należy do najłatwiejszych. Pandemia mocno daje się we znaki nie tylko dorosłym,

przeczytaj artykuł

"Opowieść wigilijna" okazała się dla autora niespodziewanym sukcesem. Została napisana na zamówienie. Pierwszy nakład książki wyniósł 6 tysięcy egzemplarzy, a wyprzedał się w ciągu trzech dni. Dickens napisał ją głównie z zamiarem wyjścia z długów karcianych, a ostatecznie "Opowieść wigilijna" doczekała się stu dwudziestu ekranizacji.

2. O czym jest "Opowieść wigilijna"?

"Opowieść wigilijna" opowiada o przemianie głównego bohatera Ebenezera Scrooge'a, która zachodzi w nim w wieczór wigilijny. Do tego czasu Scrooge jest samotnym, niesympatycznym i chciwym skąpcem, który dba tylko o swój majątek i jego pomnażanie.

W wigilijny wieczór odwiedzają go po kolei 4 duchy, które ukazują mu sceny z jego życia - przeszłego, teraźniejszego oraz przyszłego. Scrooge, w wyniku tych wizji pojmuje beznadziejność swojego życia.

Zachodzi w nim głęboka przemiana, staje się z powrotem dobrym i serdecznym człowiekiem, odzyskuje utraconą na wiele lat wskutek dramatycznego wydarzenia (śmierć siostry) dobroć.

Opowieść Wigilijna (recenzja)
Opowieść Wigilijna (recenzja)

Któż z nas nie zna "Opowieści wigilijnej"? Historia Ebenezera Scrooge’a, skąpego, zgorzkniałego, samotnego

przeczytaj artykuł

3. "Opowieść wigilijna" streszczenie szczegółowe

"Opowieść wigilijna" rozpoczyna się od informacji o śmierci Marleya, wspólnika Scrooge'a. Mamy okazję poznać charakter głównego bohatera, który jest twardy w kontaktach z innymi ludźmi oraz w interesach.

Scrooge jest zimny, opryskliwy, nie wchodzi w głębokie relacje, ani też nikomu nie współczuje i nie pomaga. Pieniądze stanowią dla niego centrum zainteresowań, są dla niego najważniejsze. Nie cofnie się przed niczym, byle je zdobyć.

W wigilijny wieczór Scrooge'a odwiedza jego siostrzeniec, aby zaprosić wujka na świąteczny obiad. Ten jednak odmawia, nie chce świętować i ma zamiar spędzić ten dzień samotnie. Po wyjściu siostrzeńca, do Scrooge'a przychodzą osoby zbierające datki na chorych i potrzebujących, jednak główny bohater ani myśli ich wspierać.

O pomoc finansową prosi Scrooge'a również jego pracownik, jednak on, choć ma bardzo dużo pieniędzy, nie ma zamiaru mu pomagać. Uważa, że głupstwem jest utrzymywanie z jego niskiej pensji tak dużej rodziny.

50 najpiękniejszych opowieści. Klasyka dla dzieci
50 najpiękniejszych opowieści. Klasyka dla dzieci

zobacz galerię

Po powrocie do domu, nawiedza go jego zmarły wspólnik. Ostrzega go, aby zmienił swoje życie i otworzył się od innych. On sam nie zdążył tego zrobić za życia i teraz musi za swoje czyny pokutować. Chciałby, aby Scrooge nie skończył w taki sposób.

Oznajmia mu, że tej nocy odwiedzą go trzy duchy. Staje się tak, jak zapowiada duch współpracownika - pierwszy nawiedza go duch, który ma twarz młodego człowieka. Jest to duch świąt przeszłych. Mówi Scrooge'owi, że pojawił się, aby ten mógł się poprawić. Ukazuje mu jego poprzednie wigilie.

Następny duch - nazwany duchem świąt teraźniejszych, pokazuje Scrooge'owi, w jaki sposób święta spędza jego pracownik oraz siostrzeniec. Duch ukazuje także skąpcowi dwójkę dzieci, dziewczynkę i chłopca, nazywając ich Nędza i Ciemnota.

Ostatnim duchem jest duch przyszłych świąt, a obraz, który ukazuje skąpcowi, przeraża go najbardziej. W tej wizji Scrooge nie żyje, a po jego śmierci nikt nie rozpacza, jego grób jest opuszczony i zaniedbany. Widzi także, że przez brak udzielonej na czas pomocy finansowej, umiera synek jego pracownika i jak bardzo cierpi z tego powodu jego rodzina.

Wszystkie te wizje robią na Scrooge'u ogromne wrażenie i bohater jest niesamowicie szcześliwy, kiedy budzi się po wizycie ostatniej zjawy. Od tego momentu staje się zupełnie innym człowiekiem.

Pomaga każdemu, jest miły, dobry i szczodry. Uświadamia sobie, że gromadził bogactwo bez żadnego sensu, podczas gdy wokół jest tylu potrzebujących. Otwiera się na innych i już nigdy nie chce być samotny.

"Opowieść wigilijna" to przestroga dla wszystkich, którzy ponad wszystko cenią sobie pieniądze i bogactwo. Ukazuje, że nie da się być szczęśliwym, żyjąc tylko dla siebie, nie dostrzegając innych i zamykając się na drugiego człowieka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze