Trwa ładowanie...

Ojców po pięćdziesiątce jest coraz więcej

Z roku na rok przybywa ojców po pięćdziesiątym roku życia. To znak naszych czasów - kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko, ojcowie idą w ślad za nimi. Kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że różnica wieku między partnerami jest coraz większa: coraz więcej jest małżeństw, w których mężczyzna jest starszy od partnerki o 20 lat.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Piękno ojcostwa utrwalone na zdjęciach
Piękno ojcostwa utrwalone na zdjęciach [11 zdjęć]

Ojciec odgrywa bardzo ważną rolę w życiu swojej pociechy, która nie należy do najłatwiejszych. Jest nauczycielem,...

zobacz galerię

Dane na ten temat podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na statystyki pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego. Według tych informacji w 2014 roku na świat w Polsce przyszło 2647 dzieci, których ojcowie ukończyli pięćdziesiąty rok życia. Liczba ta jest większa aż o 71 procent w stosunku do 2004 roku.

– To między innymi wynik tego, że kobiety rodzą dzieci w coraz późniejszym wieku – ocenia prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak wyjaśnia, panie coraz częściej odkładają macierzyństwo na później, wiele z nich rodzi po 35 lub 40 roku życia. Najpierw decydują się na karierę, dopiero później na ciążę. – Samoistnie zwiększa się więc szansa na to, że mężczyźni, którzy są zazwyczaj starsi od partnerek, zostają ojcami w późniejszym wieku – dodaje prof. Szukalski.

Z danych GUS wynika też, że rośnie także liczba ojców, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia. W 2002 roku było ich 102, natomiast w roku 2014 - już 224. To ponad 50 procent więcej.

Dodatkowo wzrosła również liczba zawartych związków małżeńskich, w których żona jest młodsza od męża o ponad 20 lat. W wielu przypadkach panowie są właśnie po pięćdziesiątce.

Jak podaje GUS latach 2000-2014 zawarto ponad 20 tysięcy takich związków. W nich także przychodzą na świat dzieci.

Zobacz także:

Ojciec spełnił marzenie umierającej córki

Jest ojciem i wujkiem swojego syna równocześnie

W wieku 70 lat został po raz pierwszy ojcem  Jak wykazały wcześniejsze badania, przeprowadzone przez Instytut Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jednym z głównych powodów, przez które Polki nie decydują się na dzieci, obok chęci samorealizacji czy braku stabilizacji finansowej, jest także brak odpowiedniego partnera. Panie sugerują, że wśród ich rówieśników brakuje kandydatów, którzy sprawdziliby się w roli ojca. Być może jest to również jedna z przyczyn, dla których młode kobiety szukają mężów w starszym pokoleniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.