Trwa ładowanie...

Objawy zakażenia gronkowcem

Gronkowiec złocisty jest powszechnie występującą w środowisku bakterią gram dodatnią. U człowieka obecny jest na skórze, w gruczołach łojowych i potnych, w mieszkach włosowych. Gronkowiec złocisty wywołuje szereg schorzeń. Jak rozpoznać, że to właśnie ta bakteria jest przyczyną infekcji?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Idealnym środowiskiem do rozwoju gronkowca jest temperatura ciała oscylującach w okolicy 37 stopni Celsjusza. Do zakażenia gronkowcem dochodzi najczęściej poprzez styczność z zakażonymi produktami lub drogą kropelkową. Nie ma szczepionki chroniącej przed gronkowcem, a leczenie zakażenia jest bardzo trudne, ponieważ wiele antybiotyków nie działa na tę bakterię.

1. Jak rozpoznać zakażenie gronkowcem?

Gronkowiec złocisty jest niezwykle inwazyjny. Objawy infekcji zależą w dużej mierze od miejsca, w którym nastąpiło zakażenie. Zazwyczaj są to zmiany na skórze, w tkankach podskórnych, choć zdarzają się także zakażenia układowe i w tkankach miękkich.

Przeczytaj koniecznie

Jednym z objawów zakażenia gronkowcem złocistym są liczne czyraki, liszaje i ropnie na skórze. W niektórych przypadkach może dojść nawet do zapalenia sutka. Infekcja taka rozwija się zazwyczaj u kobiet karmiących piersią. Na piersi występuje wtedy zaczerwienienie, a tkanki skóry zostają przerwane. Rana jest bolesna i może z niej sączyć się wydzielina.

Innym objawem infekcji spodowanej gronkowcem jest tak zwany jęczmień. Ta zmiana na powiece w początkowej fazie jest lekko zaczerwieniona i swędząca. Później pojawia się opuchlizna. Jęczmień znika po upływie tygodnia (pęka lub wysusza się).

6 mitów na temat antybiotyków
6 mitów na temat antybiotyków [7 zdjęć]

Choć o antybiotykooporności mówi się coraz więcej i coraz głośniej, nadal przyjmujemy ich zbyt dużo.

zobacz galerię

Do dość specyficznych objawów infekcji spowodowanej gronkowcem złocistym należy także zatrucie pokarmowe, wywołane zjedzeniem zakażonego produktu spożywczego. W efekcie dochodzi do bólów brzucha. Natomiast enterotoksyny powodują wymioty i nudności. Występuje także wysoka gorączka.

Zakażenie gronkowcem leczy się antybiotykami. Niestety, toksyny jakie wydziela bakteria powodują, że jest ona odporna na penicylinę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.