Trwa ładowanie...

Objawy zakażenia gronkowcem

 Ewa Rycerz
10.01.2017 15:04
Bakteria gronkowca ma kształt kulisty.
Bakteria gronkowca ma kształt kulisty. (123RF)

Gronkowiec złocisty jest powszechnie występującą w środowisku bakterią gram dodatnią. U człowieka obecny jest na skórze, w gruczołach łojowych i potnych, w mieszkach włosowych. Gronkowiec złocisty wywołuje szereg schorzeń. Jak rozpoznać, że to właśnie ta bakteria jest przyczyną infekcji?

Idealnym środowiskiem do rozwoju gronkowca jest temperatura ciała oscylującach w okolicy 37 stopni Celsjusza. Do zakażenia gronkowcem dochodzi najczęściej poprzez styczność z zakażonymi produktami lub drogą kropelkową. Nie ma szczepionki chroniącej przed gronkowcem, a leczenie zakażenia jest bardzo trudne, ponieważ wiele antybiotyków nie działa na tę bakterię.

1. Jak rozpoznać zakażenie gronkowcem?

Gronkowiec złocisty jest niezwykle inwazyjny. Objawy infekcji zależą w dużej mierze od miejsca, w którym nastąpiło zakażenie. Zazwyczaj są to zmiany na skórze, w tkankach podskórnych, choć zdarzają się także zakażenia układowe i w tkankach miękkich.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Jednym z objawów zakażenia gronkowcem złocistym są liczne czyraki, liszaje i ropnie na skórze. W niektórych przypadkach może dojść nawet do zapalenia sutka. Infekcja taka rozwija się zazwyczaj u kobiet karmiących piersią. Na piersi występuje wtedy zaczerwienienie, a tkanki skóry zostają przerwane. Rana jest bolesna i może z niej sączyć się wydzielina.

Innym objawem infekcji spodowanej gronkowcem jest tak zwany jęczmień. Ta zmiana na powiece w początkowej fazie jest lekko zaczerwieniona i swędząca. Później pojawia się opuchlizna. Jęczmień znika po upływie tygodnia (pęka lub wysusza się).

6 mitów na temat antybiotyków
6 mitów na temat antybiotyków [7 zdjęć]

Choć o antybiotykooporności mówi się coraz więcej i coraz głośniej, nadal przyjmujemy ich zbyt dużo.

zobacz galerię

Do dość specyficznych objawów infekcji spowodowanej gronkowcem złocistym należy także zatrucie pokarmowe, wywołane zjedzeniem zakażonego produktu spożywczego. W efekcie dochodzi do bólów brzucha. Natomiast enterotoksyny powodują wymioty i nudności. Występuje także wysoka gorączka.

Zakażenie gronkowcem leczy się antybiotykami. Niestety, toksyny jakie wydziela bakteria powodują, że jest ona odporna na penicylinę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze