Trwa ładowanie...

Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej. Lekarze apelują o szybsze leczenie

Avatar placeholder
04.09.2019 11:48
123RF Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej niż u dorosłych pacjentów
123RF Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej niż u dorosłych pacjentów

Dzieci, w przeciwieństwie do osób dorosłych, rosną. Każdy ich narząd zmienia się wraz z wiekiem, komórki szybciej się mnożą, organy rozbudowują. Niestety, z tego samego mechanizmu korzystają nowotwory, atakujące młode osoby.

1. Rozwój nowotworów u dzieci jest inny niż u dorosłych

Rak u dzieci rośnie szybciej niż u dorosłych. Dlatego niezbędna jest szybsza pomoc i diagnostyka niż u dorosłych pacjentów.

Jest też pocieszający aspekt tej sytuacji: dzieci zwykle lepiej reagują na leczenie. 80 proc. z nich można uratować, jeśli będzie się je odpowiednio leczyć. Najczęściej spotykane u dzieci nowotwory to choroby układu nerwowego, a więc m.in. guzy mózgu, białaczki, chłoniaki, mięsaki. Każdego roku ponad 1,2 tys. rodzin w Polsce dowiaduje się, że ich pociecha cierpi z powodu nowotworu.

Nowotwory, które atakują młodych ludzi. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
Nowotwory, które atakują młodych ludzi. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka [6 zdjęć]

Choroby nowotworowe dotyczą nie tylko ludzi starszych. Coraz częściej atakują młodsze pokolenie. Młodzi

zobacz galerię
Zobacz film: "Czym są kardiomiopatie?"

Choroby nowotworowe u dzieci mają bardzo szybkie tempo rozwoju. Dlatego wiele dzieci po prostu umiera bardzo szybko. Przy odpowiednim leczeniu miałyby szansę na powrót do pełni zdrowia, bez wdrożenia terapii niestety tragicznie kończą życie. To dlatego tak wiele rozpaczliwych zbiórek, apeli, prób, poszukiwania środków na leczenie za granicą.

Prof. Bożenna Dembowska-Bagińska, kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przekazała PAP stanowisko lekarzy onkologów:

"Dziecko choruje jak burza i równie szybko umiera. To jest zupełnie inna biologia nowotworu. Ono nie ma czasu, aby czekać na cokolwiek. Jeśli nie dostanie leku na czas, jeśli o odpowiedniej porze nie zostanie postawiona diagnoza, jeśli wszystko nie zostanie zrobione natychmiast zgodnie ze standardami światowymi, to dziecko umrze. W odróżnieniu od dorosłego, u którego nowotwór rozwija się wolno".

2. Nowotwory u dzieci – trudności w Polsce, dostępne poradnie

Niestety w Polsce leczenie nowotworów wciąż odbiega od standardów światowych. Onkolodzy zwracają również uwagę na elementarne braki m.in. w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci z nowotworami, jak również w kwestii rehabilitowania osób walczących z chorobą i wracających do zdrowia.

Co więcej, w przypadku nastolatków po ukończeniu 18 r.ż. przerywana jest ciągłość leczenia, bo młodzi pacjenci są już wówczas traktowani jak dorośli, mimo że zachorowali na raka w dzieciństwie.

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansował ostatnio poradnię dla "onkoMocnych ozdrowieńców", gdzie można zweryfikować stan zdrowia młodego pacjenta. Problemem bywają konsekwencje leczenia, które pozwala wygrać z nowotworem, ale ma skutki uboczne m.in. dla układu krążenia czy w zakresie gospodarki hormonalnej. W taj placówce również mali chorzy i ich rodziny mogą otrzymać pomoc psychologiczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze