Nowa moda wśród nastolatków. Odurzają się popularną przyprawą
Nastolatkowie bywają niesamowicie kreatywni, a najlepszym dowodem jest niedawno opublikowany na TikToku film. Mama prowadząca konto @lakeviewliving ostrzega rodziców przed gałką muszkatołową.
1. Nowa moda wśród nastolatków
W swoim nagraniu kobieta opowiada o osobliwej sytuacji, która miała miejsce w jednej ze szkół. W plecakach kilku uczniów znaleziono spore ilości gałki muszkatołowej, co od razu wzbudziło zainteresowanie nauczycieli.
Posiadacze przyprawy bez mrugnięcia okiem wyjaśnili, że potrzebują jej na zajęcia kulinarne. Krótka rozmowa z prowadzącą przedmiot ujawniła jednak, że coś jest na rzeczy i tak na jaw wyszedł pomysł nastolatków.
Gałka muszkatołowa spożywana w dużych ilościach może służyć do odurzania się. Przy nastolatkach pragnących haju nawet szafka z przyprawami nie jest bezpieczna.
@lakeviewliving Really guys?! NUTMEG?! Where do they come up with this stuff?? #nutmeg #school #middleschool #highschool #high #adulting #teacher #teachersoftiktok ♬ original sound - Lakeview Living
- Nie potraficie odrobić pracy domowej, ale wiecie, jak naćpać się gałką muszkatołową? To nie ma sensu - podsumowuje użytkowniczka lakeviewliving.
2. Gałka mszkatałowa jak narkotyk
Brzmi absurdalnie, ale gałka muszkatołowa rzeczywiście może działać jak narkotyk. Wszystko za sprawą znajdującej się w niej mirystycyny. Związek chemiczny metabolizowany jest przez organizm w metylodioksyamfetaminę lub 3-metoksy-4,5-metylenodioksyamfetaminę.
Zarówno MDA, jak i MMDA w połączeniu z elemicyną i safrolem działa nieco jak ecstasy. W dużych ilościach, a takie są potrzebne do osiągnięcia haju, jest niebezpieczna, a nawet śmiertelna.
Nadużycie gałki muszkatołowej może powodować halucynacje, oszołomienie, ale także omdlenia, senność i zaburzenia świadomości. Jej działanie może trwać nawet trzy dni. Warto też dodać, że mirystycyna działa rakotwórczo na wątrobę.
Rodzice powinni być więc czujni i obserwować zachowanie dzieci. Nie istnieją testy, które mogą pomóc wykryć obecność zwiększonej dawki gałki muszkatołowej w organizmie.
Jak rozpoznać, czy dziecko jest pod wpływem gałki muszkatałowej? Charakterystycznym objawem jest zapach gałki muszkatołowej otaczający daną osobę. Inne częste objawy to trudności w oddawaniu moczu, suchość w ustach, zmęczenie, osłabienie mięśni, majaczenie i nieregularny rytm pracy serca.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl