Niezwykły gest bliźniaczek w łonie matki. To zdjęcie USG podbija sieć

Jedno zdjęcie USG sprawiło, że te jeszcze nienarodzone bliźniaczki stały się znane na całym świecie. Przyszłymi rodzicami dziewczynek jest para mieszkająca w stanie Pensylwania w USA. Carisa Gill i Randy Good w kwietniu 2017 roku wykonali badanie ultrasonografem, podczas którego ich oczom ukazał się niezwykły widok.

Niezwykły gest bliźniaczek

Carisa Gill jest w 25. tygodniu ciąży bliźniaczej. Jej córeczki mają już nawet wybrane imiona – Callie i Isabella.

Polecane wideo:

- To niezwykle ekscytujące, że możemy zobaczyć nasze córki w takiej sytuacji. Wiedziałam, że będą ze sobą blisko, ale nie sądziłam, że aż tak. To jest piękne! Już nie mogę się doczekać naszych dwóch księżniczek – powiedziała przyszła mama.

Lekarz, który wykonywał badanie również nie krył swojego zdziwienia. John Hamburg z Fetal Vision Imaging w Levitton, która specjalizuje się w badaniu dzieci w łonie matki za pomocą technologii 3D, mówi, że dziewczynki są naprawdę wyjątkowe.

– Zrobiłem już ponad 15 tys. zdjęć USG i żadne z nich nie było takie, jak to. Nigdy nie widziałem bliźniaków, którzy byli zwróceni do siebie twarzami, wyglądając jakby się całowali. W większości przypadków główka jednego dziecka jest w dole, drugiego - w górze – komentuje Hamburg i zapewnia, że zdjęcie jest w 100 proc. autentyczne.

W ciąży bliźniaczej, gdy jedno dziecko ułożone jest główkowo, a drugie pośladkowo jest możliwy poród siłami natury. W przypadku Callie najprawdopodobniej poród będzie musiał zostać wykonany za pomocą cesarskiego cięcia.

–To jedno z najlepszych ujęć od lat! - napisali pracownicy klinki na Facebooku i pogratulowali przyszłym rodzicom. Callie i Randy uważają, że to znak, że dziewczynki będzie łączyć wyjątkowa więź i będą sobie niezwykle bliskie. Taki widok mogli zobaczyć dzięki nowym technologiom, a dokładnie USG 3D.

Rozwój metod USG

W USG trójwymiarowym na ekranie dziecko jest widoczne w trzech wymiarach, przypominając nieruchomą bryłę. Fragmenty ciała mogą być przybliżane, oddalane i oglądane z wielu stron. Rodzice w trakcie takiego badania mogą zobaczyć nawet wyraźne kształty dziecka, a także jego twarz, grymasy i gesty.

Co jakiś czas, dzięki postępowi w medycynie do sieci wypływają wyjątkowe zdjęcia USG. Ostatnio świat obiegła zdjęcie Mackelle Ahlin z Utah, która pochwaliła się swoim USG, ponieważ była niezwykle zdziwiona, gdy jej rutynowe badanie ultrasonograficzne pokazało, że dziecko w jej łonie pokazuje charakterystyczny rockowy gest.

Technologie wciąż idą na przód. Ultradźwięki pozwoliły już nawet na stworzenie modelu 3D dziecka, dzięki obrazowaniu cyfrowego DICOM. Zdjęcia 3D zostają przeniesione do programu OsirX lite. Następnie zostają poddane specjalnej obróbce, a finalnie rodzice mogą oglądać swoje dziecko za pomocą specjalnych okularów w wirtualnej rzeczywistości.

Jeden z takich modeli swojego dziecka wykonał Samuli Cantell, który jest specjalistą od VR i prekursorem tego rozwiązania.

- Siedzieliśmy z żoną nieruchomo przez kilkanaście minut. To było niezwykłe! – mówi Cantell.

Twórca uważa, że godziny, które spędził nad opracowywaniem sposobu wyświetlania obrazu, to najlepiej spożytkowany czas, który był tego warty. W dalszym etapie możliwe jest nawet wydrukowanie takiego realistycznego modelu dziecka za pomocą drukarek 3D.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciąża wielopłodowa
Ciąża wielopłodowa

Jednojajowe bliźniaki

Jednojajowe bliźniaki

Bliźnięta to podwójne szczęście, ale i podwójne wyzwanie, które rozpoczyna się już z chwilą zapłodnienia. Ciąża bliźniacza z założenia traktowana jest jak swego rodzaju patologia, tzw. ciąża wysokiego ryzyka.

Ciąża wielopłodowa

Syjamskie bliźnięta

Syjamskie bliźnięta

nie są w stanie przeżyć nawet okresu ciąży lub umierają w czasie oczekiwania na operację. Wiele dylematów moralnych wzbudza także sytuacja, gdy nierozdzielenie grozi śmiercią, a szanse obu bliźniąt są identyczne.

Ciąża wielopłodowa

Najstarsze siedmioraczki na świecie skończyły 18 lat

Najstarsze siedmioraczki na świecie skończyły 18 lat

w kolejną ciążę. Okazało się, że zostanie mamą siedmioraczków. Bobbi urodziła w 31 tygodniu ciąży. Dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie (...) są dla siebie przyjaciółmi. Niezwykle rzadkie przypadki Chociaż...

Ciąża wielopłodowa

Trojaczki

Trojaczki

Ciąża trojacza to zarówno wielka radość, jak i duże obciążenie. Kiedy w badaniu USG okazuje się, że dzieci będzie trójka, niektóre mamy stresują się, że trudno będzie sobie poradzić.

Ciąża wielopłodowa

Chciała mieć syna - jest w ciąży z pięcioraczkami

Chciała mieć syna - jest w ciąży z pięcioraczkami

zaszła w ciążę naturalnie, a w gabinecie lekarskim usłyszała, że będzie mamą bliźniąt. Pięcioraczki zamiast bliźniąt Pierwotna diagnoza (...) syna - z badań wynika, że na świecie pojawi się jeden chłopiec i cztery dziewczynki. Jedna...

Ciąża wielopłodowa

Poznaj niesamowite bliźnięta

Poznaj niesamowite bliźnięta

Nietypowe pary bliźniąt Statystyki pokazują, że bliźniaki rodzą się średnio raz na 80 porodów. Każde dziecko jest wyjątkowe, jednak nie każde... nietypowe. Przedstawiamy szczególne pary bliźniąt, o których usłyszał cały świat. Są naprawdę wyjątkowe! Bliźniaki...

Ciąża wielopłodowa

Bliźniaczki urodziły dzieci tego samego dnia

Bliźniaczki urodziły dzieci tego samego dnia

Rodgers, zaszły w ciążę niemalże w tym samym czasie, choć jak twierdzą - nie planowały tego. Swojej rodzinie radosną wiadomość obwieściły podczas (...) siostry specjalnie starały się zajść w ciążę w tym samym czasie....