Trwa ładowanie...

Niesamowite zdjęcie sprzed lat. Trzeba się uważnie przyjrzeć, by odkryć tajemnicę

Avatar placeholder
25.06.2023 20:30
Niesamowite zdjęcie sprzed lat. Trzeba się uważnie przyjrzeć, by odkryć tajemnicę
Niesamowite zdjęcie sprzed lat. Trzeba się uważnie przyjrzeć, by odkryć tajemnicę (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie jakiś czas temu pojawiło się niezwykłe zdjęcie, które pochodzi z przedwojennych czasów. Widać na nim dwa różne kadry, które razem dają zaskakujący i bardzo ciekawy efekt. Jedna z postaci owiana jest tajemnicą. Badacze podejrzewają, że mógł być to sam fotograf.

spis treści

1. Niezwykłe zdjęcie sprzed lat

Niesamowite zdjęcie zostało wykonane przed II wojną światową - najprawdopodobniej w roku 1915. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że nie jest to zwykłe, stare zdjęcie. Przedstawione na nim dziewczynki ubrane w stroje ludowe wtapiają się w tło. Najprawdopodobniej fotograf przez pomyłkę zrobił dwa zdjęcia na jednej kliszy, dlatego jeden kadr przysłania drugi.

Autorem tych zdjęć jest Leopold Węgrzynowicz - nauczyciel, krajoznawca i badacz kultury. Choć studiował matematykę i fizykę, to interesowały go także nauki humanistyczne oraz fotografia.

Zobacz film: "Idealna różnica wieku między partnerami"

Zdjęcie "Dziewczęta z Porąbki" pokazuje trzy młode dziewczyny w odświętnych strojach, które widzimy na tle pnącej winorośli. Najstarsza z nich znajduje się na środku i może mieć około 15-18 lat. Ma na sobie tiulową zapaskę, haftowaną koszulę oraz bogato ozdobiony gorset. Na jej szyi zauważyć można korale z krzyżykiem.

Tuż obok niej stoją dwie młodsze dziewczynki, które według MEK mogą mieć ok. 10-13 lat. Mają białe bluzki ze stójką oraz ciemne kamizelki. Jedna z nich trzyma w ręku niewielki kwiat.

2. Obróć zdjęcie, a się zdziwisz

Kiedy jednak fotografia zostanie obrócona o 180 stopni, wszystko się zmienia. Wówczas widzimy zupełnie inny kadr zatytułowany "Gimnazjaliści podczas wycieczki szkolnej". Widzimy na nim kilkunastoosobową grupę chłopców ubranych w szkolne mundurki. Mają na sobie bluzy ze sztywnymi kołnierzami oraz wysokie czapki z daszkiem.

"Gimnazjaliści podczas wycieczki szkolnej" - Leopold Węgrzynowicz
"Gimnazjaliści podczas wycieczki szkolnej" - Leopold Węgrzynowicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Na ozdobnym emblemacie badacze zauważyli również literę G, która wskazywałaby, że są to uczniowie gimnazjum. Istnieją podejrzenia, że mogło to być Gimnazjum w Barszczowie, w którym pracował Leopold Węgrzynowicz.

Na odwróconej fotografii zauważyć można jeszcze jedną postać. Tajemniczego mężczyznę w kapeluszu, z charakterystycznym wąsem, który stoi pośród gimnazjalistów. Istnieją podejrzenia, że to sam Leopold Węgrzynowicz. Nie jest jednak możliwe zweryfikowanie tego.

Detal z fotografii Leopolda Węgrzynowicza
Detal z fotografii Leopolda Węgrzynowicza (Muzeum Etnograficznego w Krakowie )
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze