Niemowlę a kot

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem. Jednak okazuje się, że jest to jedynie jeden z wielu mitów związanych z wychowywaniem dziecka. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie będzie potrzeby oddania zwierzaka do schroniska.

Jak wspólnie wychować niemowlę i kota?

Świeżo upieczeni rodzice, którzy przy okazji są właścicielami kota, często mają sprzeczne uczucia co do owocnego współżycia wszystkich domowników pod jednym dachem. Po pierwsze, pojawia się strach, że zazdrosny kot zaatakuje lub nawet udusi dziecko. Z drugiej strony, sam kot zdziwiony jest obecnością nowego członka rodziny, który ściąga na siebie całą uwagą domowników, wydaje dziwne dźwięki i wykonuje niespodziewane ruchy. Wiele rodzin traktuje zwierzaka jak członka rodziny, a nawet swoje „dziecko”. To, w jaki sposób kot zareaguje na nowego domownika zależy od jego doświadczeń z dziećmi, wieku i gatunku oraz osobowości. Niektórzy ludzie niepotrafiący sprostać obowiązkom opieki nad kotem i nad dzieckiem decydują się oddać futrzaka po narodzinach malucha. Jednak sytuacji takiej można łatwo uniknąć.

Polecane wideo:

Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi,...

 • Spraw, by kot czuł się bezpieczny. Czasem wystarczy przestawić jego rzeczy (miskę, zabawki, kuwetę itp.) w spokojne miejsce.
 • Karm zwierzę w miejscu niedostępnym dla dziecka lub za specjalną bramką zabezpieczającą. Dotyczy to przede wszystkim kotów starszych, które nie są w stanie uciec przed niemowlakiem.
 • Nie pozwalaj kotu wchodzić do pokoju dziecięcego jeszcze przed narodzinami malucha. Aby zapobiec niewłaściwym reakcjom zwierzaka na tego typu ograniczenie, wystarczy natrzeć drzwi i framugę pomieszczenia syntetycznym odpowiednikiem produkowanych przez kota feromonów.
 • Pamiętaj, że wszystkie zmiany dokonywane po przyjściu dziecka na świat będą miały większy wpływ na kota zamkniętego w czterech ścianach, niż na tego, który ma możliwość wyładowania frustracji na zewnątrz. Wystarczy więc udostępnić zwierzakowi przydomowy ogród.
 • Zapach nowych akcesoriów dla niemowlaka może obudzić w kocie poczucie zagrożenia. W takim przypadku zacznie on zaznaczać swój teren (sprzęt dla dziecka) moczem. Przed rozlokowaniem zakupów w domu warto natrzeć akcesoria preparatem na bazie kocich feromonów.
 • Stosuj tzw. wzmocnienie pozytywne. Należy stworzyć pozytywne skojarzenia z akcesoriami dla malucha, np. za każdym razem, gdy w domu znajdzie się nowa rzecz, można podać kotu smakołyk. To samo dotyczy dźwięków wydawanych przez dziecko, które często denerwują zwierzaka – należy puszczać nagrania zawierające płacz, śmiech czy gaworzenie malucha (na początku cicho) i nagradzać kota za dobre zachowanie.
 • Poświęcaj kotu choć trochę uwagi. Jeżeli przed pojawieniem się dziecka znajdował się on w centrum uwagi, nie powinien czuć się porzucony po jego narodzinach. Zanim przywieziesz do domu dziecko, staraj się stopniowo zmniejszać ilość uwagi poświęcanej kotu, jednak pamiętaj, aby wyznaczyć czas, który poświęcisz na zabawę ze zwierzakiem (koty lubią przewidywalne sytuacje).
 • Nigdy nie każ i nie zabraniaj kotu podchodzić do dziecka. Stres i strach mogą spowodować wyzwolenie agresji u zwierzaka.
 • Pozwól dzieciom bawić się z kotem, jednak dopilnuj, aby nie męczyły zwierzęcia. Najlepiej poprzestać na zabawie na odległość, np. rzucaniu piłek czy puszczaniu „zajączków” na ścianie.

Warto przygotować kota na przybycie nowego członka rodziny jeszcze przed narodzinami dziecka. W ten sposób można uzyskać pewność, że nie wykaże agresywnych zachować wobec malca ani nie uszkodzi akcesoriów dla niemowlaka.

Mity związane ze wspólnym wychowywaniem niemowlaka i kota

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka zwanego toxoplasma gondii. Najczęstszym źródłem zakażenia są niedogotowane mięso i nieumyte warzywa, jednak kot polujący i zjadający zakażone stworzenia również może być nosicielem choroby przenoszonej poprzez kał. Zakażenie, szczególnie występujące w pierwszym trymestrze ciąży, może prowadzić do uszkodzenia rozwijającego się płodu. Aby zapobiec infekcji, należy:

 • codziennie czyścic kocią kuwetę, używając gumowych rękawiczek,
 • trzymać kota z dala od kuchni,
 • regularnie myć ręce, szczególnie po dotykaniu surowego mięsa,
 • nosić rękawice podczas prac ogrodniczych,
 • dokładnie myć warzywa,
 • przed posiłkiem upewnić się, że mięso jest dobrze ugotowane.

Kolejnym zmartwieniem młodych rodziców są nicienie. Tymczasem pasożytów u kota można pozbyć się dzięki regularnemu odrobaczaniu.

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących kotów jest możliwość uduszenia dziecka przez zwierzaka. Co prawda koty lubią ciepłe zakątki, a dziecięca kołyska jest bardzo przytulna, jednak przed ułożeniem dziecka do snu wystarczy upewnić się, że kot nie przebywa w dziecięcym pokoiku. Jeżeli chcesz pozostawić otwarte drzwi lub okno, przymocuj do łóżeczka czy kołyski siatkę zabezpieczającą. Jedyne zagrożenie dla życia dziecka może zaistnieć, gdy noworodek nie potrafi jeszcze samodzielnie przewrócić się na drugi bok czy przesunąć. Jednak teoria głosząca, że zazdrosny kot celowo zabija dziecko jest bezpodstawna.

Patrycja Karpińska, ponad rok temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Pocenie się u niemowląt

Pocenie się u niemowląt

Niemowlę się poci, a ty nie wiesz, co odpowiada za mokry kark i główkę? Zastanawiasz się, czy dziecko nie jest przypadkiem za ciepło ubrane, a może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Siedzące niemowlę

Siedzące niemowlę

Siedzenie niemowląt pojawia się około 6.-7. miesiąca życia dziecka. Jest to jednak norma, która nie jest przestrzegana przez wszystkie maluchy. Każde rozwija się w swoim tempie. Siedzenie bez podpierania jest już możliwe zwykle dla siedmiomiesięcznego...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlak z kotem

Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Chodzenie za ręce

Chodzenie za ręce

Rodzice często są bardzo niecierpliwi w oczekiwaniu na pierwszy krok dziecka. Tymczasem chodzenie niemowląt to zwykle kilka etapów nauki.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój dziecka do pierwszego roku

Rozwój dziecka do pierwszego roku

Pierwszy miesiąc. Miesięczny maluch może przypadkiem zatrzymać wzrok na twarzy rodzica. Wydaje gardłowe dźwięki. Reaguje pozytywnie na miłe bodźce (...) - jednak jego uśmiech nie jest jeszcze świadomy - i negatywnie na ból czy samotność. ...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Sprawdzian rozwoju niemowląt

Sprawdzian rozwoju niemowląt

Początkowy etap życia dziecka to czas wielkich zmian. W tym okresie rodzice poświęcają wiele uwagi dziecku, obserwując czy rozwój pociechy przebiega pomyślnie i bez zakłóceń.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niespokojny malec

Niespokojny malec

Niespokojne niemowlę to przyczyna frustracji i utraty wiary rodziców we własne zdolności w opiece nad malcem.