Niemowlę a kot

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi, że dziecko i kot nie powinny mieszkać razem pod jednym dachem. Jednak okazuje się, że jest to jedynie jeden z wielu mitów związanych z wychowywaniem dziecka. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie będzie potrzeby oddania zwierzaka do schroniska.

Jak wspólnie wychować niemowlę i kota?

Świeżo upieczeni rodzice, którzy przy okazji są właścicielami kota, często mają sprzeczne uczucia co do owocnego współżycia wszystkich domowników pod jednym dachem. Po pierwsze, pojawia się strach, że zazdrosny kot zaatakuje lub nawet udusi dziecko. Z drugiej strony, sam kot zdziwiony jest obecnością nowego członka rodziny, który ściąga na siebie całą uwagą domowników, wydaje dziwne dźwięki i wykonuje niespodziewane ruchy. Wiele rodzin traktuje zwierzaka jak członka rodziny, a nawet swoje „dziecko”. To, w jaki sposób kot zareaguje na nowego domownika zależy od jego doświadczeń z dziećmi, wieku i gatunku oraz osobowości. Niektórzy ludzie niepotrafiący sprostać obowiązkom opieki nad kotem i nad dzieckiem decydują się oddać futrzaka po narodzinach malucha. Jednak sytuacji takiej można łatwo uniknąć.

Polecane wideo:

Niemowlak z kotem

Pozytywny wynik testu ciążowego nie oznacza konieczności pożegnania się z kotem. Wielu ludzi, w tym znajomi, sąsiedzi, a czasem nawet lekarze, twierdzi,...

 • Spraw, by kot czuł się bezpieczny. Czasem wystarczy przestawić jego rzeczy (miskę, zabawki, kuwetę itp.) w spokojne miejsce.
 • Karm zwierzę w miejscu niedostępnym dla dziecka lub za specjalną bramką zabezpieczającą. Dotyczy to przede wszystkim kotów starszych, które nie są w stanie uciec przed niemowlakiem.
 • Nie pozwalaj kotu wchodzić do pokoju dziecięcego jeszcze przed narodzinami malucha. Aby zapobiec niewłaściwym reakcjom zwierzaka na tego typu ograniczenie, wystarczy natrzeć drzwi i framugę pomieszczenia syntetycznym odpowiednikiem produkowanych przez kota feromonów.
 • Pamiętaj, że wszystkie zmiany dokonywane po przyjściu dziecka na świat będą miały większy wpływ na kota zamkniętego w czterech ścianach, niż na tego, który ma możliwość wyładowania frustracji na zewnątrz. Wystarczy więc udostępnić zwierzakowi przydomowy ogród.
 • Zapach nowych akcesoriów dla niemowlaka może obudzić w kocie poczucie zagrożenia. W takim przypadku zacznie on zaznaczać swój teren (sprzęt dla dziecka) moczem. Przed rozlokowaniem zakupów w domu warto natrzeć akcesoria preparatem na bazie kocich feromonów.
 • Stosuj tzw. wzmocnienie pozytywne. Należy stworzyć pozytywne skojarzenia z akcesoriami dla malucha, np. za każdym razem, gdy w domu znajdzie się nowa rzecz, można podać kotu smakołyk. To samo dotyczy dźwięków wydawanych przez dziecko, które często denerwują zwierzaka – należy puszczać nagrania zawierające płacz, śmiech czy gaworzenie malucha (na początku cicho) i nagradzać kota za dobre zachowanie.
 • Poświęcaj kotu choć trochę uwagi. Jeżeli przed pojawieniem się dziecka znajdował się on w centrum uwagi, nie powinien czuć się porzucony po jego narodzinach. Zanim przywieziesz do domu dziecko, staraj się stopniowo zmniejszać ilość uwagi poświęcanej kotu, jednak pamiętaj, aby wyznaczyć czas, który poświęcisz na zabawę ze zwierzakiem (koty lubią przewidywalne sytuacje).
 • Nigdy nie każ i nie zabraniaj kotu podchodzić do dziecka. Stres i strach mogą spowodować wyzwolenie agresji u zwierzaka.
 • Pozwól dzieciom bawić się z kotem, jednak dopilnuj, aby nie męczyły zwierzęcia. Najlepiej poprzestać na zabawie na odległość, np. rzucaniu piłek czy puszczaniu „zajączków” na ścianie.

Warto przygotować kota na przybycie nowego członka rodziny jeszcze przed narodzinami dziecka. W ten sposób można uzyskać pewność, że nie wykaże agresywnych zachować wobec malca ani nie uszkodzi akcesoriów dla niemowlaka.

Mity związane ze wspólnym wychowywaniem niemowlaka i kota

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka zwanego toxoplasma gondii. Najczęstszym źródłem zakażenia są niedogotowane mięso i nieumyte warzywa, jednak kot polujący i zjadający zakażone stworzenia również może być nosicielem choroby przenoszonej poprzez kał. Zakażenie, szczególnie występujące w pierwszym trymestrze ciąży, może prowadzić do uszkodzenia rozwijającego się płodu. Aby zapobiec infekcji, należy:

 • codziennie czyścic kocią kuwetę, używając gumowych rękawiczek,
 • trzymać kota z dala od kuchni,
 • regularnie myć ręce, szczególnie po dotykaniu surowego mięsa,
 • nosić rękawice podczas prac ogrodniczych,
 • dokładnie myć warzywa,
 • przed posiłkiem upewnić się, że mięso jest dobrze ugotowane.

Kolejnym zmartwieniem młodych rodziców są nicienie. Tymczasem pasożytów u kota można pozbyć się dzięki regularnemu odrobaczaniu.

Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących kotów jest możliwość uduszenia dziecka przez zwierzaka. Co prawda koty lubią ciepłe zakątki, a dziecięca kołyska jest bardzo przytulna, jednak przed ułożeniem dziecka do snu wystarczy upewnić się, że kot nie przebywa w dziecięcym pokoiku. Jeżeli chcesz pozostawić otwarte drzwi lub okno, przymocuj do łóżeczka czy kołyski siatkę zabezpieczającą. Jedyne zagrożenie dla życia dziecka może zaistnieć, gdy noworodek nie potrafi jeszcze samodzielnie przewrócić się na drugi bok czy przesunąć. Jednak teoria głosząca, że zazdrosny kot celowo zabija dziecko jest bezpodstawna.

Patrycja Karpińska, 3 miesiące temu

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1
Artykuły Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu
Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Rozwój motoryczny niemowlęcia

Rozwój motoryczny niemowlęcia

W pierwszym roku życia dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Wzrost zwiększa się o 50%, a waga podwaja po około trzech-czterech miesiącach życia

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Mowa niemowlęcia

Mowa niemowlęcia

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia przebiega najdynamiczniej - różnica między rocznym brzdącem a noworodkiem jest ogromna. Zmiany dotyczą każdej sfery rozwoju - motorycznej, psychicznej i społecznej.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Umiejętności rocznego dziecka

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko zwykle dużo rozumie, ale samo używa na ogół najwyżej kilku słów. Potrafi bawić się samodzielnie, lecz pięć minut to jego rekord.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

Jak zachęcić dziecko do zabaw ruchowych?

, to jest prawdziwym krokiem milowym w jego rozwoju. Kolejne miesiące przynoszą jeszcze więcej tego rodzaju umiejętności, aż nadchodzi moment w którym niemowlę (...) wpływ na pozytywny rozwój mózgu. Zabawa na podłodze Kiedy...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Autyzm u niemowląt

. Na autyzm statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki. Niestety, do dzisiaj nie znaleziono jednoznacznej i pewnej przyczyny rozwoju zaburzeń (...) . Jakie sygnały mogą świadczyć o autyzmie u niemowlęcia?...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Niemowlę się poci

może w domu jest zbyt gorąco i duszno, bo akurat nastał sezon grzewczy? Nie panikuj. Obfita potliwość ciała niemowlęcia nie musi od razu oznaczać poważnej (...) . Gdy maluszek jest pod okiem lekarza, otrzymuje przez okres karmienia piersią...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Porażenie mózgowe niemowląt

, lecz niepostępujące uszkodzenie mózgu na różnym etapie rozwoju w życiu prenatalnym lub krótko po urodzeniu. Jednakże nie jest łatwo rozpoznać na samym początku (...) , czy na poszczególnych etapach rozwoju dziecko rozwija...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

Wielosensoryczność kluczem do optymalnego rozwoju mózgu

potrzebuje stymulacji wszystkich pięciu zmysłów - na takim samym poziomie. Umożliwia ona osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju poznawczego, fizycznego (...) i emocjonalnego. Ważne jest, aby w codziennej pielęgnacji i opiece nad dzieckiem...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

Dlaczego już niemowlęta powinny tańczyć?

to ruch, a ten ma niebagatelne znaczenie w rozwoju małego człowieka. Pozwala nie tylko wyrazić swoje emocje i uczucia, ale też wspiera nabywanie kolejnych (...) można zauważyć już u niemowlęcia. Dziecko, które stoi...

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu

Główka niemowlaka

Podczas gdy główka noworodka bywa zniekształcona przeciskaniem się przez kanał rodny, główka niemowlaka jest już symetryczna. Nadal na główce pozostaje miękkie ciemiączko, które twardnieje dopiero około 10.-18. miesiąca życia. Jest to konieczne, bo mózg...