Trwa ładowanie...

Niebezpieczna moda na TikToku. Dentyści alarmują: "Ten trend może sprawić, że będziesz potrzebować protez"

 Maria Krasicka
27.11.2020 12:46
Niebezpieczny trend na TikToku. Użytkownicy piłują sobie zęby
Niebezpieczny trend na TikToku. Użytkownicy piłują sobie zęby (TikTok)

Użytkownicy TikToka publikują filmiki, na których piłują sobie zęby. Chcą w ten sposób uzyskać nowy, biały uśmiech. Dentyści ostrzegają, że to może skończyć się bardzo bolesnymi, drogimi i nieodwracalnymi skutkami.

1. Niebezpieczny trend na TikToku

TikTok jest platformą rozrywkową do publikacji minutowych filmików. W pierwotnym założeniu miały to być mini teledyski. Niestety od dłuższego czasu kanał stał się siedliskiem niebezpiecznych trendów.

Użytkownicy często pokzują, w jaki sposób ingerują w swój wygląd, nie licząc się ze zdrowotnymi konsekwencjami. Na początku września burzę wywołało piłowanie zębów pilnikiem do paznokci, tak by były równe. Teraz temat piłowania powrócił ze zdwojoną siłą.

Wszystko zaczęło się od tego, jak jedna z użytkowniczek, Ellise Noorah Hamadi, opowiedziała obserwatorom, jak pojechała do Turcji, aby zdobyć licówki. Kobieta pokazała też, jak wyglądały jej zęby przed spiłowaniem. Były to normalne, zdrowe zęby.

@drshaadimanouchehri

##veneers ##veneerscheck ##veneers_smile ##veneersjourney ##dentist ##dentistry ##dentalstudent ##makeover ##pov ##homesalon ##haircare ##fy ##fyp ##foryou ##foru

♬ original sound - Dr S Manouchehri
Zobacz film: "5 nietypowych rzeczy, które niszczą nasze zęby"

Dentyści zbombardowali wideo odpowiedziami i ostrzeżeniami, mówiąc, że kobieta zrobiła sobie ogromną krzywdę i każdy, kto będzie chciał to powtórzyć, musi mieć świadomość konsekwencji.

"To nie są licówki, to są koronki z pełnym pokryciem – powiedziała dr Shaadi Manouchehri. - Piłowanie zębów aż do takich kołków, jak te, może uszkodzić nerwy. Może to doprowadzić do leczenia kanałowego i ekstrakcji".

Stomatolog dodała, że licówki i koronki należy wymieniać zwykle co 10–15 lat. Odnosząc się do TikTokerki, dentystka powiedziała, że teraz jest młodą kobietą, jednak w związku z tym, co sobie zrobiła, będzie kilkakrotnie wymieniać zęby.

"Myślę, że ona ma około 18 lub 19 lat maksymalnie i będzie musiała je wymieniać prawdopodobnie cztery, lub pięć razy w ciągu swojego życia, jeśli nie więcej".

Dr Manouchehri dodała, że z tego wynikną zarówno obciążenia finansowe, jak i zdrowotne. Przewiduje, że dziewczyna będzie zmuszona do noszenia protezy w wieku 40 lat.

2. Zabiegi stomatologiczne

Ludzie decydują się na licówki, aby poprawić uśmiech, co pozwoliłoby na zniwelowanie przerw w zębach, rozjaśnienie tych przebarwionych lub zmianę ich ogólnego wyglądu. Jednak jak zauważyła dr Manouchehri, osoby wpływowe i młodzi dorośli wymieniają zdrowe zęby, gdy nie jest to konieczne.

Użytkownicy TikToka
Użytkownicy TikToka (Facebook)

Licówki składają się z bardzo cienkiej warstwy porcelany, która jest przyklejona do przedniej części zębów. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozostawia więcej z nich w stanie nienaruszonym, ponieważ zgolona jest tylko niewielka część zęba.

Koronki są bardziej inwazyjne dla zębów, ponieważ wymagają spiłowania większej części zęba. Są one stosowane w przypadku ubytków, które należy usunąć lub jeśli zęby są już złamane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze