Trwa ładowanie...

Niania

Avatar placeholder
26.06.2014 13:11
Niania
Niania

Dziecko wymaga ciągłej opieki, więc niania to dla wielu młodych rodziców jedyne możliwe rozwiązanie. Młode mamy wracają coraz częściej do pracy od razu po urlopie macierzyńskim, który trwa tylko 16 tygodni. Oczywiście dla dziecka byłoby lepiej, gdyby opiekował się nim ktoś bliski, na przykład tata czy babcia. Kiedy nie ma innej możliwości, trzeba zdać się na pomoc opiekunki do dziecka. Ma to swoje wady, ale także zalety.

1. Jak znaleźć dobrą nianię?

Jak znaleźć nianię? Najbezpieczniej jest znaleźć nianię poprzez znajomych lub rodzinę, osób, którzy korzystali już z jej usług. Taka opiekunka do dziecka z polecenia jest lepszym wyborem niż osoba z ogłoszenia, o której nie wiadomo właściwie nic, oprócz tego, co w tym ogłoszeniu napisała. Warto jest obejrzeć ewentualne referencje niani i skontaktować się z podpisanymi tam osobami.

Główną rolę w wyborze niani i tak odgrywa pierwsze wrażenie. Jeśli osoba nie przypadnie do gustu rodzicom lub maluchowi, lepiej, żeby nie pozostawiali dziecka pod jej opieką. Będzie ich to kosztowało dużo nerwów. Rodzice powinni zwrócić także uwagę na wiek niani. Osoba zbyt młoda niekoniecznie będzie wystarczająco odpowiedzialna, aby zaopiekować się dzieckiem. Kobieta w podeszłym wieku natomiast może nie mieć tyle energii, by dobrze zaopiekować się dzieckiem.

Podczas pierwszej rozmowy z potencjalną opiekunką dla dziecka, nie warto owijać w bawełnę. Rodzice mogą, a nawet powinni, jasno zadawać pytania, które ich nurtują i mogą mieć wpływ na opiekę nad dzieckiem. W tym przypadku nie ma złych pytań. Bez obaw można chcieć się dowiedzieć, czy niania pali, z jakiego powodu nie pracuje już u poprzednich pracodawców, jak wygląda jej sytuacja rodzinna i gdzie mieszka na stałe. Oczywiście opiekunka nie musi powiedzieć prawdy. Jednak przy dokładnej obserwacji można stwierdzić, czy osoba jest szczera.

Zobacz film: "Jak poradzić sobie z irytującymi nawykami dziecka?"

Przed zatrudnieniem niani rodzice mogą zaaranżować spotkanie malucha z przyszłą opiekunką. Dobrze jest wtedy poobserwować, jak dziecko reaguje na nową osobę oraz jak niania radzi sobie z kontaktem z dzieckiem.

2. Zalety i wady wynajęcia niani

Zaletą wynajęcia niani jest to, że może się ona opiekować dzieckiem w domu. Maluch nie musi opuszczać znanego sobie otoczenia, co byłoby konieczne w przypadku wysłania dziecka do żłobka. Takie rozwiązanie bez wątpienia wiązałoby się z dużo większym stresem. Niania to profesjonalna opieka nad dzieckiem, pod warunkiem, że będzie to osoba doświadczona, miała kontakt z innymi dziećmi, wie dobrze, jak sobie z nimi radzić. Traktuje opiekę nad dzieckiem jak pracę zarobkową i stara się, aby jej usługi były na jak najwyższym poziomie. Rodzice płacący za opiekę niani mają także wpływ na to, jak niania będzie realizowała swoje obowiązki. Mogą bez problemu określić, jak sobie wyobrażają opiekę nad ich dzieckiem i jakie zasady panują w ich domu. Płacą opiekunce za to, by się do tego dostosowała.

Wadą wynajęcia niani do opieki nad dzieckiem także jest fakt, że ta osoba robi to dla pieniędzy. Jest to dla niej praca zarobkowa, a więc może ją bez problemu zmienić. Dla dziecka takie zmiany są niekorzystne, szczególnie jeśli już przyzwyczaiło się do opiekunki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze