Trwa ładowanie...

Nerwica a życie intymne

Życie seksualne może być zaburzone przez nerwicę. Patologiczny stan wpływa na jakość współżycia. Nieudany stosunek seksualny może wzmocnić zaburzenia nerwicowe. Aby uniknąć frustracji, niezwykle ważna jest prawidłowa postawa partnerów.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Nerwica a życie seksualne

9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego korzyści!...

zobacz galerię

Stany lękowe mogą być przyczyną zaburzeń natury seksualnej. Nerwica charakteryzuje się zaburzeniami snu, nieumiejętnością cieszenia się z drobnych przyjemności, ciągłym zmęczeniem, apatią i napięciem mięśniowym. Z problemami nerwicowymi związana jest impotencja i niemożność osiągnięcia orgazmu. Dodatkowo stany nerwicowe mogą zaowocować przedwczesnym wytryskiem. Przeciwstawnym kierunkiem jest zwiększona ochota na seks i chęć bliskości. Osoby, które cierpią na nerwicę, skoncentrowane są na własnym ciele. Egocentryzm jest dosyć charakterystyczną postawą.

Nieudany stosunek seksualny może wzmocnić zaburzenia nerwicowe
Nieudany stosunek seksualny może wzmocnić zaburzenia nerwicowe

2. Oddziaływanie seksu na nerwicę

Udany seks uwalnia endorfiny. Ich zadaniem jest uwolnienie poczucia radości, bezpieczeństwa oraz odprężenia. Jeśli jesteśmy sfrustrowani, stosunek seksualny może przynieść nam wiele dobrego. Współżycie nie może jednak być tylko i wyłącznie wynikiem potrzeby rozładowania napięć. Jeżeli zatem miłość fizyczna staje się zachowaniem kompulsywnym, warto pomyśleć o terapii i treningach relaksacyjnych. Inaczej seks straci na swej atrakcyjności. Zdarza się, że nieudany stosunek staje się katalizatorem zaburzeń seksualnych. Szczególnie chodzi o problemy z erekcją i przedwczesnym wytryskiem. Niezmiernie ważna jest prawidłowa reakcja partnerki, która nie może okazać braku zrozumienia. Jeśli mężczyzna zostanie wyśmiany, może na dobre zrazić się do kobiety. Kolejne zbliżenie może być jeszcze bardziej nieudane. Lekarzem, z którym warto skonsultować te zaburzenia, jest seksuolog. Jako specjalista może nam przepisać odpowiednie leki.

To musisz wiedzieć:

3. Jak kobiety odbierają seks?

Płeć piękna dosyć poważnie traktuje sprawy seksualne. Bardzo często pojawiają się kłopoty nerwicowe związane z miłością fizyczną. Aby seks można było zaliczyć do udanych, koniecznie trzeba odczuwać komfort. Dotyczy to przede wszystkim aspektu akceptacji. Kobiety obawiają się również niechcianej ciąży. Frustracje seksualne mogą być przyczynami nerwic. Do najczęstszych jej skutków zaliczymy pochwicę i anorgazmię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.