Nawracająca owsica
Owsica może mieć nie tylko charakter przewlekły, ale też nawracający. Bardzo często jest to wynikiem niepodejmowania kompleksowych działań. Same domowe sposoby nie pomogą, jeśli nie zostanie włączone leczenie farmakologiczne. Co więcej, zażycie jedynie preparatu doustnego, bez gruntownego posprzątania domu, również nie przyniesie pełnego wyleczenia.
1. Dlaczego owsicę tak trudno wyleczyć?
Jest to choroba, która szybko i łatwo się rozprzestrzenia. Chory może roznosić inwazyjne jaja, dotykając przedmiotów, pożywienia oraz innych osób. Jeśli owsiki trafią ponownie do przewodu pokarmowego, znajdą idealne warunki do rozwoju. Aby skutecznie pozbyć się pasożytów, trzeba:
- posiadać wiedzę, że jest się zarażonym owsicą,
- podjąć wielorakie działania: leczenie farmakologiczne, dokładne sprzątanie, wprowadzenie diety wspomagającej terapię.
Ponieważ chory roznosi inwazyjne jaja owsików dosłownie wszędzie, kurację trzeba przeprowadzić u wszystkich domowników w tym samym czasie. Niestety, zachorowaniu często towarzyszy poczucie wstydu, a co za tym idzie – zatrzymywanie informacji dla siebie. W efekcie domownicy zarażają się od siebie nawzajem, podobnie jak wyleczone dziecko wracające do wciąż zarażonych rówieśników.
W walce z owsicą trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Otóż, leczenie farmaceutyczne wymaga powtarzania, czyli ponowienia dawki preparatu po ok. 2–3 tygodniach od pierwszego podania. Jest to konieczne, ponieważ leki nie oddziałują na jaja i larwy pasożytów. Jeśli farmakoterapia nie zostanie powtórzona, z jaj wylęgną się larwy, które następnie dojrzeją. Zapłodnione samice będą mogły ponownie składać jaja, więc choroba będzie się utrzymywać i nasilać.
Oczywiście powtórzeniu leczenia farmakologicznego musi towarzyszyć jednoczesne sprzątanie i wyrabianie nawyku dbałości o higienę osobistą. Zintensyfikowanie działania należy podtrzymać również przez 3 tygodnie po zakończonej terapii. Najlepiej jednak, żeby zdrowe nawyki (np. mycie rąk ciepłą wodą z mydłem po każdorazowym skorzystaniu z toalety) wyrobić w sobie i w swoich dzieciach już na zawsze.
2. Czynniki sprzyjające nawracaniu owsicy
Nawracaniu choroby sprzyjają:
- utajnianie informacji o zachorowaniu,
- nieprzeprowadzenie kuracji u wszystkich domowników,
- niepodanie drugiej dawki leku,
- mało gruntowne porządki,
- brak wzmożonej higieny.
Niewątpliwym błędem w zwalczaniu owsicy jest również przekonanie, że domowe sposoby wystarczą. Owszem, sprzątanie, restrykcyjna higiena czy odpowiednia dieta są ważnymi elementami kuracji, jednak mają one przede wszystkim działanie wspomagające.
Jedynym, rzeczywiście skutecznym sposobem leczenia jest zastosowanie farmakoterapii. Dopiero podanie leku, wzmocnione zastosowaniem środków typowo domowych, może przynieść pełne wyleczenie.
Owsiki potrafią przeżyć poza organizmem człowieka nawet do 20 dni, a zakażać do 3 tygodni. Działanie preparatu doustnego nie będzie tym samym skuteczne, jeśli nie zostanie wyeliminowane źródło zakażenia wtórnego. Chory, który otrzyma lek, a położy się spać w niezmienionej pościeli (używanej przed rozpoczęciem kuracji farmakologicznej), nie zostanie skutecznie wyleczony.
Wdrożenie farmakoterapii połączonej z rygorem higienicznym powinno skutecznie wyleczyć owsicę. Jednak, jeśli choroba nawraca, należy przeanalizować możliwą przyczynę tego stanu. Sama walka z owsikami nie wystarczy, jeśli nie zostanie usunięte źródło zarażenia (np. w przedszkolu. Wtedy potrzeba głębszej diagnostyki i szerzej zakrojonej terapii.