Trwa ładowanie...

Napięciowy ból głowy

Avatar placeholder
31.03.2021 15:56
Napięciowy ból głowy
Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy (NBG) dotyka swoim działaniem do 90 procent wszystkich zmagających się z bólem głowy. Teorii powstawania tego rodzaju bólu głowy jest bardzo dużo i do końca nie wiadomo, co tak naprawdę go powoduje. Pewne jest to, że jego źródłem jest stres i znacznie częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. Nie jest on tak bardzo uciążliwy jak migrena z aurą, potrafi się jednak dać we znaki każdemu choremu. Jak rozpoznać napięciowy ból głowy? Jak go leczyć? Na te pytania odpowiedzi znajdą się w dalszej części artykułu.

Napięciowy ból głowy jest najpowszechniejszym rodzajem bólu głowy. Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyła na sobie jego działania. Ten rodzaj bólu głowy występuje najczęściej u osób przepracowanych, przemęczonych. Pojawia się bardzo często, kiedy przez cały dzień nic nie jemy ani nie pijemy.

spis treści

1. Przyczyny napięciowego bólu głowy

Do najważniejszych przyczyn pojawiania się napięciowego bólu głowy można zaliczyć:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
  • narażenie na silny i długotrwały stres;

  • nieodpowiedni sposób odżywiania charakteryzujący się częstymi głodówkami i odwodnieniem organizmu;

  • spożywanie nadmiernych ilości alkoholu;

  • zbyt mała ilość snu;

  • niesprzyjające warunki pogodowe;

  • długie przebywanie w jednej, nieprawidłowej lub niewygodnej pozycji.

Przyczyn bólów głowy jest bardzo wiele
Przyczyn bólów głowy jest bardzo wiele (123RF)

2. Objawy napięciowego bólu głowy

Ten rodzaj bólu głowy trudno pomylić z czymś innym. Jest on zazwyczaj znacznie słabszy niż migrena z aurą, ale potrafi znacznie utrudnić funkcjonowanie. Odczuwalny jest w okolicy czoła i skroni. Czasem też swoim działaniem obejmuje całą głowę. Może to być ból tępy, jak i uciskający lub gniotący. Czas jego trwania wynosi od trzydziestu minut do nawet tygodnia. Ból narasta z czasem, niekiedy nawet do poziomu migrenowego. Napięciowemu bólowi głowy towarzyszą różne objawy.

Do najczęściej towarzyszących możemy zaliczyć m.in.:

  • zaburzenia snu i problemy z zasypianiem;

  • zespół chronicznego zmęczenia;

  • nadwrażliwość na hałas, a czasem nawet światłowstręt;

  • osłabienie apetytu i bardzo rzadko wymioty oraz nudności.

3. Czynniki ryzyka

Występowanie napięciowych bólów głowy związane jest też z określonymi czynnikami ryzyka. Jeśli więc jesteś kobietą, cierpisz na zmiany hormonalne i zmagasz się z depresją lub zaburzeniami lękowymi, napięciowy ból głowy może bardzo łatwo stać się twoim udziałem. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o urazy w okolicach głowy i szyi, nadużywanie substancji psychoaktywnych, nadużywanie leków przeciwbólowych i czynniki genetyczne – to wszystko są czynniki ryzyka, które mogą powodować powstawanie napięciowych bólów głowy.

4. Trzy rodzaje napięciowych bólów głowy

Jeśli ataki napięciowego bólu głowy pojawiają się sporadycznie i ich epizody są rzadkie, wtedy mówimy o rzadkich napięciowych bólach głowy. Jeśli natomiast pojawiają się coraz częściej i występują więcej niż raz w miesiącu, wtedy przechodzą w epizody częste. Natomiast, kiedy ból dokucza choremu nieustannie przez minimum piętnaście dni w miesiącu i sytuacja taka utrzymuje się przez co najmniej kwartał, mówimy o przewlekłych bólach napięciowych.

Musisz to wiedzieć

5. Jak leczyć napięciowy ból głowy?

Leczenie napięciowego bólu głowy opiera się na unikaniu sytuacji, które odpowiadają za pojawianie się bólu. Należy więc te sytuacje zidentyfikować, a następnie starać się ich pozbyć. Najważniejsze jest ograniczenie stresu, regularne odżywianie i odpowiednie nawadnianie organizmu. Na napięciowy ból głowy można też przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale zawsze należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do danego lekarstwa. Jeśli zmagamy się z przewlekłym bólem napięciowym, konieczna jest konsultacja z lekarzem, w wyniku której może on przepisać odpowiednie lekarstwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze