Trwa ładowanie...

Największy "pożeracz" prądu w domu. Wiemy, jak możesz oszczędzić na rachunkach

Avatar placeholder
09.07.2024 16:16
Co zużywa najwięcej prądu?
Co zużywa najwięcej prądu? (Getty Images)

Urządzenia AGD są stałym elementem naszych domów. Codzienne używanie pralki, zmywarki, lodówki czy kuchenki generuje znaczące zużycie energii elektrycznej. Ale co pochłania najwięcej prądu?

spis treści

1. Co zużywa najwięcej prądu?

Pomimo że wiele osób myśli, że największym "pożeraczem" energii jest suszarka do prania, to płyta indukcyjna zużywa trzykrotnie więcej energii niż lodówka czy pralka. Średnia moc płyty indukcyjnej wynosi od 1000 do 3000 W.

Zakładając, że płyta pobiera 1200 W i jest używana przez godzinę dziennie, jej koszt zużycia prądu wynosi około 1,51 zł dziennie, co daje około 551 zł rocznie. To znaczne obciążenie dla budżetu domowego, szczególnie w kontekście wzrastających kosztów energii elektrycznej.

2. Oblicz dobowe zużycie energii

Zobacz film: "Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi"

Aby obliczyć dobowe zużycie energii w gospodarstwie domowym, należy wypisać urządzenia używane w ciągu dnia. Uwzględnij wszystkie sprzęty, z których korzystają domownicy, takie jak żarówki, laptopy, telewizory, suszarki do włosów, lodówki, kuchenki, pralki, odkurzacze i żelazka.

Zmierz średnią moc [W] każdego urządzenia i czas, przez jaki jest używane w ciągu 24 godzin, a następnie zamień jednostki [W] na [kW], a następnie pomnóż moc przez czas użytkowania. Sumując wartości dla wszystkich sprzętów, uzyskasz ostateczny wynik dobowego zużycia energii.

Średnie roczne zużycie energii elektrycznej różni się w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • singiel: około 1250 kWh;
  • para: około 1500 kWh;
  • 3-osobowa rodzina: około 1800 kWh;
  • 4-osobowa rodzina: około 2100 kWh.

3. Jak oszczędzić na rachunkach?

Dbając o efektywne zarządzanie energią w domu, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska. Warto zwrócić uwagę na to, jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu i jak można zoptymalizować ich używanie.

Aby zminimalizować zużycie energii w domu, warto wybierać sprzęty energooszczędne. Nowoczesne urządzenia AGD często zużywają mniej prądu. Nie zapomnij także o odłączaniu nieużywanych urządzeń, które nawet w trybie czuwania pobierają energię.

Oszczędzaj także na oświetleniu. Stosowanie energooszczędnych żarówek LED może znacznie obniżyć rachunki za prąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze